Dobitnici ovogodišnje Nobelove nagrade za mir su doktor iz Konga Denis Mukvege i Nadija Murad, bivša robinja Islamske države.
Denis Mukvege je ginekolog koji je je lečio žrtve seksualnog nasilja u Kongu a Nađa Murad, jazidska aktivistiknja za ljudsaka prava i bivša seksualna robinja Islamske države u Iraku.
Nagrada iznosi devet miliona švedskih kruna (milion dolara) i biće dodeljana u Oslu 10. decembra, preneo je Rojters.
Denis Mukvege je lečio na hiljade pacijenata koji su bili žrtve seksualnih napada. On je osuđivao masovna silovanja i kritikovao vladu Konga i druge zemlje, jer ne čine dovoljno da zaustave seksualno nasilje nad ženama kao strategiju i ratno oružje.
Nađa Murad je svedok koji priča o zlostavljanju koje su preživele ona i drugi u ropstvu džihadističke, takozvane Islamske države. Ona je pokazala neobičnu hrabrost u iznošenju svoje patnje i govorima u ime drugih žrtava.
Murad je jedna od oko 3.000 Jezidi devojaka i žena koje su bile žrtve silovanja i drugog zlostavljanja od strane ID. Zlostavljanja su bila sistematska i deo vojne strategije ID.
Nobelov komitet je za ovogodišnju nagradu primio 216 nominacija za pojedince i 115 za organizacije. Međutim, samo par imena procurilo je u javnost. Nobelov komitet, naime, već 50 godina čuva u strogoj tajnosti imena svih kandidata, a ako i neko dospe u javnost, tu je zbog toga što je objavio onaj ko nekog nominuje.
I ove godine neka imena izazivaju kontraverze. Naime, među poznatim nominovanima za Nobelovu nagradu za mir je sirijska civilna orgnazicija “Beli šlemovi”, oko čije uloge u Siriji se nikako ne slažu sukobljene strane.
Takođe, nominovani su i ruski list “Novaja gazeta”, Edvard Snouden koji je obelodanio na stotine tajnih dokumenata američke nacionalne službe za bezbednost Komeserijat UN za izbeglice, preneo je AP.
(B92, Tanjug)