Austrijski kancelar Sebastijan Kurc zatražio je od američkog predsjednika Donalda Trampa na sastanku u Vašingtonu veće angažovanje SAD u rješavanju pitanja Kosova.
Kurc je naglasio da SAD imaju jak uticaj na Kosovu koji bi mogle da pozitivno iskoriste.
On je nakon sastanka novinarima rekao da Austrija pozitivno gleda na dijalog predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i /predsjednika samoproglašenog Kosova/Hašima Tačija i da bi podržala razmjenu teritorija, “iako je riječ o škakljivoj temi”.
“Ako se dvije strane oko nečeg dogovore, Evropljani ne bi trebalo da im stoje na putu, a tako ni Amerikanci”, poručio je Kurc, koji je prvi austrijski kancelar koji se u Bijeloj kući sastao sa jednim američkim predsjednikom u poslednjih 13 godina.
Tramp je izrazio želju da Austrija poveća budžet za vojsku, a Kurc mu je jasno stavio do znanja da Beč poštuje njegov stav, ali da svoja budžetska pitanja sam rješava, prenosi austrijska TV “Orf”.
Kurc je rekao da Austrija ima manje izdatke za svoju odbranu od drugih država, ali da je, što se tiče učešća u međunarodnim mirovnim misijama, natprosječno zastupljena.
“Verujem da u suštini američka administracija ima interes za dobrim odnosima, ali u mnogim pitanjima smo različitih mišljenja”, dodao je Kurc.
Kada je riječ o gasu, Kurc je na sastanku prenio Trampu da Austrija podržava projekat “Sjeverni tok dva”, jer postoji potreba za osiguranje snabdijevanja gasom, kao i da je otvorena za isporuke tečnog američkog gasa, ali da trenutno cijena nije konkurentna.
“Zbog toga će Austrija gas i dalje, uglavnom, kupovati iz Rusije”, objasnio je Kurc.
Sastanak je održan u četiri oka, a zatim su nastavljeni razgovori u proširenom sastavu. U američkoj delegaciji bili su Trampov šef kabineta Majk Malvenej, njegovi glavni savjetnici DŽon Bolton i Leri Kudlou, potredsjednik Majk Pens, šef diplomatije Majk Pompeo i ministar energetike Rik Peri.
Dačić: Kurcov angažman nije iznenađujući
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da nije iznenađen što je austrijski kancelar Sebastijan Kurc iskoristio susret sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom da govori o Kosovu i Metohiji, navodeći da se traži kompromis i da bi svaki dogovor i za SAD bio politički plus.
Dačić je za RTS rekao da su Sjedinjene Američke Države više nego neki drugi partneri zainteresovane za trajno rješenje za Kosmet, što je u vezi sa promjenom njihovog stava i ogleda se u tome da to više nije zatvoreno pitanje.
On je podsjetio da Austrija podržava kompromisno rješenje iako nisu oduševljeni nekim idejama, ali su rekli da će ih podržati ako budu prihvatljive za obje strane.
Tri mjeseca nakon što su uvedene takse za srpsku robu na Kosmetu, Dačić smatra da postoji opstrukcija pojedinih evropskih zemalja koje nisu zainteresovane da to bude riješeno do kraja maja zbog evropskih izbora, ali i nekih drugih zemalja koje nisu vodeće u dijalogu.
Odgovarajući na pitanje da li je riječ o Velikoj Britaniji i NJemačkoj, Dačić je naveo da bi mogao da kaže da je riječ i o jednima i o drugima, ali da ima još nekih zemalja koje nemaju toliki uticaj.
Govoreći o ideji razgraničenja, Dačić je napomenuo da je Beograd ušao u dijalog sa jasnom pozicijom da je Kosmet autonomija u okviru Srbije, dok Priština kaže da promjena njenog ustava ne dolazi u obzir, te da bi prostor za kompromis trebalo tražiti između te dvije pozicije.
On naglašava da u okviru unutrašnjeg dijaloga u Srbiji nije čuo nijednu drugu ideju, osim razgraničenja.
Prema njegovim riječima, kada je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić iznio ideju o razgraničenju uslijedila je detonacija negativnih izjava u Prištini, što znači da ta ideja Kosovu ne odgovara.
Dačić je dodao da su ranije postojali prijedlozi za podjelu Kosova, ali da ih Srbija nije prihvatala i da to više niko ne nudi.
“Ako oteraju Srbe nećemo imati ni sever Kosova i to ljudi treba da znaju”, ističe Dačić.
On je upitao šta bi se dogodilo ako neko napadne Srbe na Kosmetu i poručio da je odgovor na to pitanje veoma važan.
Dačić je dodao da će se narod Srbije, ako bude nekog sporazuma, o tome izjasniti na referendumu.
Komentarišući izjavu ambasadora SAD u Beogradu Kajla Skota da je Srbija na pogrešnoj strani istorije kada je riječ o Venecueli, Dačić je istakao da je to klasičan primjer kako velika sila razgovara sa ostalima, te upitao da li su SAD time što podržavaju samoproglašeno Kosovo na pravoj strani.
“To nije primeren način kako se razgovara sa Srbijom. Neće nama ni SAD, ni Britanija, ni Nemačka, ni Rusija, ni Kina određivati spoljnu politiku. Svako gleda svoje interese. Mi ne podržavamo /predsednika Venecuele Nikolasa/ Madura, nego svakoga koga podržava venecuelanski narod, a ne Vašington ili Moskva”, poručio je Dačić.
(Srna)