Poreska uprava Republike Srpske je od ove godine omogućila elektronsko podnošenje svih poreskih prijava iz svoje nadležnosti, čime je napravljen veliki iskorak na polju digitalizacije poslovanja ove institucije, sa ciljem da se poreskim obveznicima olakša izvršavanje njihovih poreskih obaveza.
To je pokazatelj da je Poreska uprava RS u procesu digitalizacije među liderima u regionu, te da nastoji da nagli rast i razvoj informacionih tehnologija kontinuirano prati, kako usavršavanjem stručnog kadra, tako i razvojem informacione infrastrukture, kako bismo stvorili još bolje uslove za dalje unapređenje elektronskih servisa i ubrzali proces digitalizacije.
Naime, Poreska uprava RS na ovom poslu radi već par godina i postepeno je uvodila mogućnost elektronskog podnošenja jedne po jedne poreske prijave, da su od kraja aprila ove godine, omogućavanjem elektronskog podnošenja Godišnje poreske prijave za porez na dohodak – Obrazac 1004, došli u situaciju da omoguće elektronsko podnošenje svih poreskih prijava.
Dakle, poreski obveznici koji su registrovani za elektronske usluge Poreske uprave RS od sada elektronskim putem mogu podnositi sve poreske prijave i to: 1002 – Mjesečna prijava poreza po odbitku, 1101 – Godišnja poreska prijava za porez na dobit, 1104 – Akontacija poreza na dobit, GPO 11 – Godišnja prijava poreza po odbitku, PKT – Godišnja prijava kontrolisanih transakcija, KT – Poreska prijava za komunalnu taksu, PP-ON – Poreska prijava za ostale naknade, GRT – Poreska prijava za posebnu republičku taksu i BT – Prijava za boravišnu taksu. Omogućeno je i elektronsko podnošenje Pporeske prijave za malog preduzetnika – Obrazac 1007, Akontacija poreza na dohodak, Obrazac 1008, te već pomenute Godišnje poreske prijave poreza na dohodak-Obrazac 1004. U praksi to znači da poreski obveznici sada imaju mogućnost da sa svojih radnih mjesta ili od kuće podnose poreske prijave, bez potrebe dolaska na šaltere Poreske uprave RS, odnosno da svoje poreske obaveze u tom smislu izvrše „jednostavno i bez čekanja“. Upravo to je i slogan promotivne medijske kampanje koju provodi Poreska uprava RS, čiji je cilj promocija elektronskih usluga i podizanje svijesti o prednostima koje donosi elektronsko poslovanje, a sve kako bi što više poreskih obveznika koristilo e usluge Poreske uprave.
Omogućavanjem elektronskog podnošenja prijava poreski obveznici ne moraju dolaziti u Poresku upravu da bi predali poresku prijavu čime se štedi vrijeme i smanjuju troškovi poreskim obveznicima, ali i troškovi poslovanja Poreske uprave te sprječava čekanje u redovima što je posebno značajno u uslovima kao što je pandemija virusa korona koja je u prethodnom periodu otežala normalan rad svima i kada je bilo potrebno broj kontakata, a samim tim i dolazaka u prostorije PURS, svesti na minimum.
„Za Poresku upravu elektronsko podnošenje prijava doprinosi povećanju efikasnosti rada, boljem upravljanju procesima i resursima i povećava tačnost i pouzdanost evidencija o prijavljenim porezima“, rekao je Goran Maričić, direktor Poreske uprave RS. Dodao je da poreski obveznici koji su registrovani za elektronske usluge Poreske uprave RS i koji podnose poreske prijave elektronskim putem imaju mogućnost da isprate u kojoj fazi se nalazi njihova elektronski poslata poreska prijava. Time mogu da otklone nedoumice da li je dokument primljen i da li je sve u redu. Pored toga, važno je naglasiti i da su postupci podnošenja poreskih prijava relativno jednostavni, iz razloga što su i prijave jednostavno koncipirane, postoje jasne instrukcije za njihovo popunjavanje, a i poreskim obveznicima je, u slučaju bilo kakvih poteškoća ili nedoumica, na raspolaganju tehnička podrška PURS.
„Ovim je postupak podnošenja poreskih prijava mnogo olakšan. Kao prvo, poreski obveznici ne moraju dolaziti na šaltere Poreske uprave, mogu veoma jednostavno pregledati i provjeriti status svoje prijave, te vršiti eventualne korekcije. Dalje, nema potrebe za gomilanjem papirne arhive, ni kod poreskih obveznika, ni u Poreskoj upravi RS, jer se ti dokumenti čuvaju u elektronskom obliku, što znači uštedu i u prostoru i u papiru. Takođe, poresku prijavu elektronski možete poslati u bilo koje vrijeme, dok ste za fizički oblik predaje ograničeni na radno vrijeme šaltera Poreske uprave RS, na gužve ispred tih šaltera i sl“, rekao je direktor Poreske uprave RS. Koliko će ovim posao Poreske uprave RS biti ubrzan i olakšan govori samo i podatak da na godišnjem nivou u Poreskoj upravi RS bude podneseno, u prosjeku, oko 1,6 miliona poreskih prijava uključujući prijave za upis u Fiskalni registar nepokretnosti i prijave koje se odnose na Jedinstveni sistem za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa.
„Kada je riječ o mjesečnom nivou, u prosjeku bude podneseno oko 140.000 poreskih prijava. To vam dovoljno govori o značaju uvođenja elektronskog podnošenja poreskih prijava“, rekao je Maričić.