Najava predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, nakon posljednjeg sastanka sa ambasadorom Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini Petrom Ivancovim, da će se na dnevnom redu prve naredne sjednice Narodne skupštine naći prijedlog rezolucije o vojnoj neutralnosti RS, sudeći prema prvim reakcijama, nema podršku opozicionih stranaka.
S obzirom na činjenicu da raspolaže parlamentarnom većinom u NSRS, vladajući blok može da izdejstvuje prihvatanje ovog dokumenta. Međutim, imajući u vidu rezerve koje su prema takvoj incijativi već iznijeli predsjednik PDP-a Branislav Borenović i ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić (SDS) – a ovakvoj skepsi se u izjavi za srpskainfo.com pridružio i potpredsjednik NDP-a Zdravko Krsmanović – prilikom skupštinskog glasanja o rezoluciji izvjesniji je uzdržan stav opozicije nego saglasnost sa vlašću o njenom usvajanju.
Krsmanović smatra da je riječ o „još jednom spinu Milorada Dodika“.
„Tim spinom predsjednik RS pokušava da skrene pažnju javnosti sa opozicionih aktivnosti koje su usijedile kao opravdana reakcija na pokušaj eliminacije Saveza za promjene iz parlamenta na sjednici održanoj 13. septembra. Otvaranjem priče na koju nema nikakav uticaj, Dodik želi da SZP dovede o defanzivni položaj, po principu – zar vam je sada do ostavke ministra unutrašnjih poslova Dragana Lukača, kada RS treba da se izjasni o odnosu prema NATO-u“, kaže potpredsjednik NDP-a Zdravko Krsmanović za srpskainfo.com.
Naš sagovornik ističe da nema razloga da opozicija učestvuje u „neozbijnoj zamisli“ vlasti, budući da, kako kaže Krsmanović, „RS nema sopstvenu vojsku, a Oružane snage BiH imaju ceremonijalnu ulogu“. On podsjeća da je SNSD prije jedne decenije učestvovao u podršci tadašnjem evroatlantskom usmjerenju BiH.
„Očito, Dodik danas pravi otklon od takve politike i nastoji da stvori priliku za priču o novom referendumu. Pri tome, zanemaruje regionalni kontekst i činjenicu da su potpisnici Dejtonskog sporazuma za BiH – tadašnja SR Jugoslavija i Hrvatska. Na taj način, on odustaje od stava koji je do sada bio nesporan za sve poitičke faktore u RS – da u odnosu prema NATO-u treba pratiti Srbiju, a poznato je da zvanični Beograd zagovara jednak nivo saradnje sa Moskvom i Briselom“, zaključuje Krsmanović.
S. Bižić