Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH podržali su inicijativu Denisa Bećirovića (SDP) za jednakopravnost i konstitutivnost Srba u četiri kantona u Federaciji BiH.
U inicijativi su pozvani nadležni organi Hercegovačko-neretvanskog, Zapadnohercegovačkog i Posavskog kantona kao i Kantona 10 da u roku od 30 dana izmijene ustave s ciljem obezbjeđenja ravnopravnosti Srba, kao i da se precizira i osigura ustavna ravnopravnost bosanskog i srpskog jezika, latinice i ćirilice.
Međutim, bura se podigla pošto nisu svi predstavnici Srba bili za inicijativu. Predstavnici Saveza za promjene, podržani DNS-ovim Jovanom Vukovljakom, bili su za, dok su SNSD-ovi Miroslav Milovanović, Dušanka Majkić, Milica Marković, Staša Košarac i Lazar Prodanović, uz tri poslanika HDZ-a, jedini bili protiv.
Ovako je izgledalo glasanje:
(Srpska Cafe)
Košarac: I mi smo za konstitutivnost Srba, ali to nije nadležnost Parlamenta BiH i Denisa Bećirovića
Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staša Košarac izjavio je Srni da se SNSD uvijek zalagao za uspostavljanje konstitutivnosti i pune ustavne ravnopravnosti Srba u Federaciji BiH /FBiH/, ali ne kroz inicijative “provokatora i političkog manipulanta” Denisa Bećirovića.
“SNSD će pozdraviti i podržati svaku odluku federalnih i kantonalnih vlasti kojom se Srbima omogućava konstitutivnost i puna ustavna ravnopravnost u kantonima u kojima im to ustavima nije omogućeno. Mi to godinama tražimo i od Bećirovićevog SDP-a, i od SDA i od svih drugih partija koje su bile na vlasti u FBiH, a koje su se sada, u ovoj izbornoj godini, sjetile da podrže Bećirovićevu inicijativu u Predstavničkom domu parlamenta BiH. Sramota je da to nisu učinile sve ove godine”, naglasio je Košarac.
SNSD je na sinoć završenoj sjednici Predstavničkog doma parlamenta BiH odbio da podrži inicijativu poslanika SDP-a Denisa Bećirovića kojom ovaj dom poziva nadležna tijela Hercegovačko-neretvanskog kantona, Kantona 10, Zapadnohercegovačkog kantona i Posavskog kantona da, najkasnije u roku od 30 dana, izmijene i dopune ustave navedenih kantona s ciljem obezbjeđenja ustavne ravnopravnosti Srba, kao i da se ustavima kantona, u kojima to do sada nije učinjeno, precizira i obezbijedi ustavna ravnopravnost “bosanskog” i srpskog jezika, te latinice i ćirilice.
Pojašnjavajući odluku SNSD-a da ne podrži ovu inicijativu, Košarac je upozorio da parlament BiH nema nadležnost da se bavi pitanjima na opštinskom, kantonalnom ili entitetskom nivou vlasti, niti može na bilo koji način da utiče na odluke koje donose ti nivoi vlasti.
“Mi nikada nećemo pristati na stavljanje parlamenta BiH u bilo kakvu nadređenu poziciju organima vlasti u entitetima i kantonima, a upravo je to bila jedna od loših namjera Bećirovićeve inicijative. Druga loša namjera Bećirovića bila je da se kroz ovu inicijativu provuče teza o ustavnoj ravnopravnosti srpskog i takozvanog bosanskog jezika, što je za nas apsolutno neprihvatljivo. Poznato je da mi ne sporimo pravo bošnjačkom narodu da ima svoj jezik, ali je za nas sporna odrednica ‘bosanski’ u nazivu tog jezika jer upućuje na opasnu namjeru jezičke i političke asimilacije i majorizacije Srba u BiH”, upozorio je Košarac.
On je dodao da su poslanici SDS-a i takozvanog Saveza za promjene, koji su podržali ovu inicijativu, nasjeli na Bećirovićev pokušaj manipulacije i političke promocije.
“Poslanici SDS-a i takozvanog Saveza za promjene u protekle tri i po godine glasali su za sve i svašta kako bi se dodvorili bošnjačkim partijama, a sinoć su ponovo pristali na praksu prema kojoj bi parlament BiH mogao da naređuje drugim nivoima vlasti. Istovremeno, svojim glasovima priznali su takozvani bosanski jezik, te pomogli političku promociju Denisa Bećirovića, koji najavljuje kandidaturu za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH i kome treba svaki, pa i srpski glas u Federaciji BiH”, zaključio je Košarac.
PDP: SNSD-u su važniji hrvatski, nego srpski interesi
Partija demokratskog progresa /PDP/ smatra da je glasanje SNSD-a i HDZ-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH protiv konstitutivnosti Srba u hrvatskim kantonima potvrdilo da SNSD, kako kažu, umjesto za srpski interes, radi za hrvatski.
“Zato uopšte nije neobično, čak je i očekivano, da Srbi u FBiH od velikih patriota iz SNSD, umjesto političke podrške dobiju šut-kartu”, saopšteno je iz PDP-a.
Oni navode da koliko su Srbi istinski ugroženi u federalnim opštinama u kojima SNSD i HDZ već godinama suvereno vladaju svjedoči i to da, u opštinama poput Grahova, nemaju ni najobičniji dom zdravlja.
U saopštenju se dodaje da “Srbi nisu konstitutivni, nemaju pravo na srpski jezik i ćirilicu, a srpskoj djeci se nameće hrvatski program obrazovanja”.
Višković: Sprovesti odluku Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti Srba
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas u Banjaluci da odluka Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda mora biti sprovedena, te da ne vidi potrebu da se tim pitanjem bavi Parlamentarna skupština BiH.
Višković kaže da se u inicijativi poslanika SDP-a BiH Denisa Bećirovića i ne radi o želji da neko dobije ravnopravnost, već se radi o pokušaju “razvodnjavanja” odluke Ustvanog suda BiH.
“Nije Parlamentarna skupština BiH mjesto gdje se odlučuje o konstitutivnosti naroda u BiH. To je zagarantovano ustavom i postoji presuda Ustavnog suda BiH koja mora biti sprovedena i u kantonima u Federaciji BiH u kojima Srbi nisu navedeni kao konstitutivan narod. Ne vidim zato potrebu da se tim pitanjem bavi parlament BiH”, rekao je novinarima Višković.
Nesprovođenje odluka Ustavnog suda BiH, podsjetio je Višković, jeste krivično djelo.
“Ta odluka Suda je stara više od godinu dana i postavljam pitanje zašto do sada oni koji su obavezni da je sprovedu nisu pozvani na odgovornost”, rekao je Višković.
Petrović: Lažna briga za građane
Generalni sekretar SNSD-a Luka Petrović izjavio je Srni da ova stranka od svog osnivanja promoviše politiku očuvanja nadležnosti Republike Srpske koje je dobila Dejtonskim sporazumom i ne vidi zašto bi sada, nakon više od decenije borbe, pristala na bošnjačku podvalu da se parlament BiH, navodno boreći za Srbe, ispostavi kao mjesto gdje se donose odluke za entitete i kantone.
“Šta bi bilo sljedeće? Da li bi pod lažnom brigom za građane Republike Srpske parlament BiH počeo da odlučuje umjesto parlamenta Srpske”, upitao je Petrović.
On je naglasio da stranke koje čine Savez za promjene ni ovog puta nisu znale šta rade, a ukoliko jesu onda za njih više nema ni povratka ni pomoći.
“I ne samo što su dozvolili da parlament BiH odlučuje za neki kanton, a sutra će pokušati za Republiku Srpsku, već što su, navodno, brinući se za tamošnje Srbe prihvatili i da postoji ‘bosanski jezik’, što je još jedna podvala koju nisu shvatili. Jer ako jesu džaba im se obraćamo, i na srpskom i na bošnjačkom jeziku. Oni izgleda govore bosanski”, istakao je Petrović.
Koordinacija Srba u Mostaru: Inicijativa je obično politikanstvo
Predsjednik Koordinacije srpskih organizacija u Mostaru Dušan Golo kaže da su mostarski Srbi ogorčeni zbog stalnih podvala i manipulacija koje pojedine stranke čine Srbima u Federaciji, a najsvježiji primjer za to je usvajanje inicijative poslanika u Predstavničkom domu parlamenta BiH Denisa Bećirovića koja predstavlja obično politikanstvo.
“Inicijativa koju je poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Denis Bećirović pokrenuo zbog nekonstitutivnosti Srba u četiri kantona u FBiH je obično politikantstvo. I laiku je jasno da parlament BiH nema nikakvu nadležnost kada je riječ o konstitutivnosti naroda u kantonima i Federaciji BiH. Onaj ko bi trebalo da se bavi tom činjenicom je federalni parlament”, kaže Golo.
On napominje da SDP ima većinu u Klubu Srba u Domu naroda Parlamenta FBiH, te pita zašto nisu pokrenuli pitanje nekonstitutivnosti Srba.
“Ovo su obične političke igre u koje se pokušavaju uvući i predstavnici srpskog naroda, da se Srbi u FBiH nađu između čekića i nakovnja i da budu najveća žrtva u postizanju političkih poena nekih stranaka”, rekao je Golo.
On je upozorio da oni koji rade ove stvari ne misle dobro srpskom narodu.
“Koliko oni misle dobro srpskom narodu najbolje se vidi kada su konkretne stvari u pitanju. Pa tako, kada se usvajao budžet grada Mostara i budžet Hercegovačko-neretvanskog kantona /HNK/, svi oni koji su pričali o srpskoj konstitutivnosti okrenuli su ploču i glasali protiv te konstitutivnosti”, navodi Golo.
On kaže da se Srba sjete samo kada treba ubrati jeftine političke poene.
“Nismo ni mi toliko naivni i nepismeni da nasjedamo na te igre. Ovakav stav kada je riječ o toj inicijativi podržavaju jednoglasno svi članovi Koordinacije u kojoj su i političke stranke”, ističe Golo.
(Srna)