Saslušanje na temu “Nasljeđe Dejtona i budućnost Bosne i Hercegovine i zapadnog Balkana” održano je danas u Kongresu Sjedinjenih Američkih Država.
Saslušanje su vodili predsjedavajući ovog tijela, kongresmen iz republikanske stranke, Dejna Rohrabaher, i zamjenik predsjedavajućeg, demokrata Gregori Meks. Svjedočili su Metju Palmer, vršilac dužnosti zamjenika pomoćnika državnog sekretara SAD, dr. Saša Toperić, direktor programa Mediterana, Bliskog istoka te zemalja Zaljeva pri Centru za transatlantske odnose SAIS, pijanista i diplomata, Filip Lero-Martin, direktor Sektora za vladavinu prava, pravdu, i sigurnost pri Institutu za mir SAD-a, te Kurt Basuener, suosnivač i viši stručni saradnik Savjeta za politiku demokratizacije.
Jedan od učesnika u saslušanju, Saša Toperić, izjavio je da je u svom izlaganju istakao napore SAD i Evropske unije u Bosni i Hercegovini oko nužnosti postizanja dogovora po pitanju izmjena Izbornog zakona zbog presude u slučaju Ljubić, te dogovora oko glasanja u Mostaru gdje građani ovog grada već dva izborna ciklusa nisu bili u mogućnosti ostvariti svoje demokratsko pravo glasanja.
Naglašavajući da politički lideri u BiH već osam godina nisu postigli dogovor o implementiranju presude Evropskog suda za ljudska prava, koja zahtijeva ustavne reforme, Toperić kaže da je predložio dodatni angažman međunarodne zajednice odmah nakon izbora ovog oktobra kako bi BiH po dobijanju statusa kandidata za članstvo u EU krenula u proces usklađivanja svog zakonodavstva sa evropskim standardima.
Ističući neophodnost ovih procesa, Toperić je ukazao na jako loše stanje u pravosuđu BiH koje je pod žestokim uticajem političara i koje svojim neradom zapravo podstiče korupciju, stvara ekonomsku nesigurnost i onemogućava dolazak stranih investicija.
Kaže i da je osudio neodgovornost političara u BiH koji, po pravilu, rješavaju goruća pitanja od direktnog značaja za bolji život svih građana BiH u zadnji čas i to uglavnom uz pritisak međunarodne zajednice. No naglasio je potrebu da preuzmu odgovornost za BiH ali i apelovao na međunarodnu zajednicu da pomogne tamo gdje može.
Stoga je, izražavajući zabrinutost zbog sve većeg uticaja Rusije na Balkanu, Toperić pozvao Kongres SAD da podstakne svoje evropske partnere da prate SAD u uvođenju sankcija Miloradu Dodiku, koji svojim izjavama sve više predstavlja prijetnju miru ne samo u BiH već u regionu. Kao direktni odgovor ruskom angažmanu na Balkanu, Toperić je apelovao na SAD i njezine evropske partnere da zajednički rade na aktiviranju MAP-a za BiH već na nadolazećem julskom samitu NATO-a u Briselu.
”Značajno jači angažman SAD je nužan i sigurno je da bi ovakvim potezom i SAD i EU pomogle da se zaustavi alarmantan odlazak građana iz BiH u inostranstvo u potrazi za normalnijim i boljim životom, u čemu prednjače mladi i obrazovani Bosanci i Hercegovci”, zaključio je Toperić.
Saša Toperić je prvi bosanskohercegovački umjetnik koji je svirao u najčuvenijoj koncertnoj dvorani na svijetu “Karnegi holu” u Njujorku. Pored svjetski uspješne muzičke karijere bavi se i diplomatijom, humanitarnim radom i biznisom.
Dodik: Kongresmeni bolje razumiju situaciju u BiH od raznih bitangi
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Srpska nije imala nikakve posljedice zbog sankcija koje su mu uvele SAD, što je veoma važno, te da u prijedlozima pojedinaca da i EU učini isto ne vidi nikakvu priču.
“Daleko su ozbiljnije i EU i evropske zemlje nego što je taj prijedlog, koji nije ni originalan, ni samo njegov /Saše Toperića/”, rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.
Komentarišući Toperićev poziv u Kongresu SAD da podstaknu evropske partnere da ih prate u uvođenju sankcija predsjedniku Srpske, Dodik je rekao da kongresmeni mnogo bolje razumiju situaciju u BiH od “frustriranih tipova koji dolaze sa prostora BiH i pokušavaju da svoju bitnost obezbijede takvim prijedlozima”.
On je dodao da je riječ o “raznim bitangama” koje se dugo vremena u BiH provlače kroz različite nevladine organizacije, koje plaća međunarodna zajednica, te da je poznato da su u vrijeme izbora u SAD radili na pružanju podrške Hilari Klinton, što ljudi iz okruženja američkog predsjednika Donalda Trampa veoma dobro znaju.
“Izgubili su pozicije koje su ranije imali kroz Bošnjački kongres koji je tamo mogao da nameće neke stvari koje su samo iz njihovog ugla važne. Supruga jednog od tih radi u najužem rukovodstvu Soroševe fondacije na nivou SAD. To je sukob koji postoji u SAD – s jedne strane Soroša i s druge strane Trampove administracije”, rekao je Dodik.
(Agencije)