Viloeta Bulc, povjerenik EU za saobraćaj, rekla je u petak u Sarajevu kako je prometno povezivanje zapadnog Balkana strateški interes Evropske unije koja je spremna da izdvoji 600 milijuna evra za saobraćajne projekte u Bosni i Hercegovini, ali je upozorila i kako samo o predstavnicima različitih nivoa vlasti zavisi hoće li ona biti iskorištena.
Bulc je boravila u prvom službenom posjetu Bosni i Hercegovini kao europska povjerenica gdje se odvojeno sastala s predsjedateljem Vijeća ministara BiH Denisom Zvizdićem i državnim ministrom prometa i komunikacija Ismirom Juskom.
Konstatirala je kako su protekle dvije godine unatoč brojnim zaprekama donijele vrlo uspješnu suradnju i početak provedbe “gotovo nemogućih projekata” s obzirom na način dogovaranja u BiH a za Uniju je to iznimno važno jer ona tretira ovu zemlju kao važno čvorište za povezivanje regije zapadnog Balkana.
Kazala je kako je konkretni rezultat usvajanje strateških dokumenata odnosno prometne strategiju za BiH i regionalnog prometnog sporazuma a to je pak EU omogućilo rad na pripremi projekata i izgradnji tehničkih kapaciteta nužnih za njihovu provedbu.
“Ukupno 600 milijuna eura iz fondova EU odobreno je za projekte u BiH, a sada je na toj zemlji pokazati kako je u stanju povući taj novac”, kazala je Bulc dodajući kako vjeruje da će se to i dogoditi.
Pojasnila je kako je sa stajališta intresa EU najvažnija izgradnja prometnih koridora V c koji povezuje Budimpeštu i Ploče odnosno Jadransko-jonskog koridora.
Ministar Jusko je kazao kako je zahvaljujući početnom angažiranju EU sada osigurano ukupno 2,3 milijarde konvertibilnih maraka (1,17 milijardi eura) za gradnju koridora V c.
Od toga je u ovom trenutku dostupno za aktiviranje oko 700 milijuna eura za gradnju sedam dionica no uvjet za to je operativni dogovor koji se mora postići na razini dva entiteta.
Povjerenica Bulc je pak kazala kako bi u BiH u ovakvim slučajevima trebali nešto naučiti na primjeru EU gdje postoji “28 različitih lokalnih interesa”.
Devet paneuropskih koridora, kako je istaknula, ne bi nikada bili izgrađeni bez dogovora o investiticijskim prioritetima i uspostave financijskog mehanizma provedbe tih planova koji se revidiraju kroz svakih desetak godina.
“Bez toga ni ja kao povjerenica nikada ne bih mogla biti učinkovita jer bi nacionalni interesi uvijek imali prevagu nad drugim”, kazala je Bulc dodajući kako bi i za BiH bilo korisno razviti takve alate i time je povezati sa zapadnim Balkanom i EU.
Kazala je i kako je vrijeme da BiH konačno osposobi svoj željeznički sustav, posebice radi prijevoza tereta koji se sada kroz tu zemlju uglavnom prevozi cestama.
Kako je istaknula Bulc EU 70 posto svojih prometnih investicija ulaže u željeznicu jer je to okolišno prihvatljiv i siguran način prijevoza koji bitno utječe na stanje sigurnosti na cestama a važan je i zbog obrane odnosno zbog osiguranja potrebne pokretljivosti vojnih komponenti.
Podsjetila je i na dokument pod nazivom “Vizija nula do 2050.” čiji je cilj drastično smanjiti broj nesreća na cestama.
“Imamo svu tehnologiju potrebnu kako bismo spriječili da ljudi ginu na cestama”, kazala je Bulc ilustrirajući to podatkom kako sada na cestama EU svake godine pogine 26 tisuća ljudi, a 137 tisuća ih bude ozljeđeno u prometnim nesrećama što je ocijenila neprihvatljivim.
(N1)