Izvještaj Rojtersovog instituta o vijestima na internetu za 2017. godinu koji je obuhvatio tržišta 36 zemalja svijeta. pokazaju da građani južnoameričkih država u najvećem procentu u svijetu komentarišu i dijele, odnos „šeruju“, vijesti na internetu.
Najviše komentara ispod vijesti na sajtovima ili društvenim mrežama bilježi se u Meksiku i Čileu gdje to čini 44 odsto medijske publike, a potom i u evropskim zemljama – Grčkoj (34 odsto) i Portugaliji (29 odsto). Najniži nivo komentarisanja medijskih sadržaja , kako pokazuje izveštaj Rojtersovog instituta, je u Danskoj 14 odsto, Njemačkoj 11 odsto, Japanu osam odsto…
Južnoamerikanci osim komentara vole dosta i da dijele iliti šeruju vijesti na društvenim mrežama. Tako je najveći procenat onih koji vole šerovanje u Meksiku i Argentini gdje to čini 63 odsto njih, potom slijedi Turska sa 56 odsto, pa opet Čile i Brazil sa po 34 odsto. Najmanje njih dijeli vesti u Nemačkoj – 19 odsto i u Japanu – 13 odsto.
Broj komentara i deljenja medijskog sadržaja na internetu je inače, navodi se u izvještaju, u padu u poslednje dvije godine skoro u svim zemljama, osim u SAD gdje taj procenat raste svake godine. S druge strane, povećava se broj šerovanja putem aplikacija za četovanje kao što su WhatsApp i Facebook Messenger.
Kada je riječ o onima koji ne bilježe nikakve aktivnosti sa vijestima, osim što ih čitaju, 37 odsto njih kažu da nisu zainteresovani za komentarisanje i dijeljenje. Isto toliko njih reklo je da više voli da uživo sa ljudima razmjenjuju mišljenje o vijestima, a 18 odsto da njihovi komentari ne mogu promijeniti ništa. Za svoju privatnost na internetu zabrinuto je 15 odsto njih, te zbog toga i ne žele da ostavljaju komentare ili šeruju sadržaje.
(Danas)