Rusija i Nemačka smatraju da je neophodno održavati redovne kontakte, bez obzira na složenu političku situaciju, izjavio je u petak ruski predsednik Vladimir Putin na konferenciji za novinare nakon razgovora s nemačkom kancelarkom Angelom Merkel.
“Već smo razmenili mišljenja o pitanjima bilateralne saradnje u političkoj, trgovinsko-ekonomskoj, kulturnoj i humanitarnoj sferi. Razgovarali smo i o međunarodnim pitanjima. Važno je da, bez obzira na složenu spoljnopolitičku konjunkturu, na postojeće nesuglasice u vezi s nizom svetskih problema, Rusija i Nemačka smatraju da je neophodno i korisno održavati redovne kontakte”, rekao je Putin.
Prema Putinovim rečima, Rusija je spremna da sarađuje s nemačkim kolegama na uzajamno korisnoj osnovi u interesu naroda dveju zemalja.
Putin: Borićemo se za „Severni tok 2“
Govoreći o izgradnji gasovoda “Severni tok 2”, ruski predsednik je istakao da je to isključivo ekonomski projekat, koji je izvan okvira političkog procesa.
„Severni tok 2“ će biti otvoren za uključivanje drugih zemalja, Rusija će se za njega boriti, izjavio je Putin.
„Želeo bih, takođe, da kažem da nakon pokretanja ‘Severnog toka 2’ nije planirano obustavljanje tranzita ruskog gasa preko Ukrajine, o čemu sam danas razgovarao s gospođom Merkel, ona mi je postavila ovo pitanje. Želim da naglasim, da će isporuke biti nastavljene ukoliko budu ekonomski osnovane i isplative za učesnike u ekonomskoj delatnosti“, rekao je Putin.
Projekat „Severni tok 2“ podrazumeva izgradnju dva kraka gasovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje od obala Rusije preko Baltičkog mora do Nemačke. Planirano je da novi gasovod bude izgrađen paralelno s postojećim „Severnim tokom“.
Normandijski format nema alternativu
Ruski predsednik je istakao da „normandijski format“, u kojem učestvuju Rusija, Francuska, Nemačka i Ukrajina radi rešavanja krize na istoku Ukrajine u ovom trenutku nema alternativu.
„’Normandijski format’ smatramo važnim instrumentom rešavanja situacije na istoku Ukrajine. Rusija je spremna da radi u tom formatu“, rekao je Putin i dodao da na sastanku s Merkelovom nije bilo reči o konkretnom datumu sastanka „normandijske četvorke“, ali da je spomenuta mogućnost takvogf susreta.
Berlin Moskvi: Utičite na Damask
Govoreći o situaciji u Siriji, ruski predsednik je istakao da su se nemačka kancelarka i on složili da je neophodno političkim sredstvima rešavati krizu u Siriji, kao i da to podrazumeva pregovore u okviru astanske i ženevske platforme.
On je dodao da je Nemačka spremna da aktivno učestvuje u obnavljanju Sirije.
Angela Merkel je rekla da Nemačka moli Rusiju da utiče na Damask da ne sprečava povratak izbeglica u Siriju.
„Govorila sam o našoj zabrinutosti u vezi s Ukazom 10 u Siriji – ako ljudi u određenom roku ne prijave svoju imovinu, oni je gube. I to su vrlo loše vesti za sve one koji bi želeli nekad da se vrate u Siriju. O tome ćemo danas još detaljnije razgovarati i zamolićemo Rusiju da utiče na to da predsednik Sirije Bašar Asad to ne čini“, rekla je Merkelova.
Prema njenom mišljenju, ovakva mera može da stvori ozbiljnu prepreku za povratak izbeglica.
Merkel: EU ostaje u sporazumu s Iranom
Dvoje lidera razgovaralo je i o situaciji u vezi s iranskim nuklearnim programom, nakon istupanja SAD iz sporazuma s Teheranom.
Angela Merkel je nakon razgovora s Vladimirom Putinom rekla da Evropska unija podržava Zajednički sveobuhvatni plan dejstava u okviru iranskog nuklearnog programa i da će ga poštovati i nakon istupanja SAD iz tog sporazuma.
„Razgovarali smo o složenoj situaciji nastaloj usled istupanja SAD iz sporazuma o iranskom programu. Nemačka, Velika Britanija, Francuska i sve naše kolege u Evropskoj uniji podržavaju ovaj sporazum i nadalje ćemo ga se pridržavati“, naglasila je Merkelova.
Prema njenim rečima, ovaj sporazum nije savršen, ali je bolji od situacije u kojoj nema nikakvog sporazuma.
„Zbog toga je sa Iranom potrebno nastaviti pregovore. I ovde smo jedinstveni u tome da o programu balističkih raketa treba razgovarati i nadalje“, rekla je ona i dodala da Evropa želi da Teheran nastavi da ispunjava nuklearni sporazum.
„Sve evropske zemlje, Evropljani, sa Iranom održavaju svoje kontakte. Govorimo o tome da Iran treba da ostane privržen ovom sporazumu zbog zoga što, mislim, on garantuje više kontrole i bezbednosti.
Situacija u vezi sa iranskim nuklearnim sporazumom pogoršala se nakon što je 8. maja predsednik SAD Donald Tramp objavio da Vašington istupa iz tog sporazuma. Dokument je bio potpisan 2015. godine. Potpisali su ga Teheran i šestorka međunarodnih posrednika (Rusija, Nemačka, Velika Britanija, Francuska, Kina i SAD).
Vladimir Putin i Angela Merkel sastali su se u Sočiju. Ruski predsednik je nemačku koleginicu dočekao zajedno s premijerom Rusije Dmitrijem Medvedevom. Pred početak sastanka njih troje su kratko porazgovarali.
Ruski lider je nemačku kancelarku pozdravio na ulasku u rezidenciju, rukovao se s njom, nakon čega joj je poklonio buket belih ruža.
Angela Merkel je čestitala Medvedevu na imenovanju za premijera.
Nemačka kancelarka je ranije izjavila da tokom sastanka neće biti reči o sankcijama SAD Rusiji. Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov je, takođe, naveo da ruska strana neće načinjati ovu temu tokom razgovora, jer nije Moskva uvela ograničenja.
Ovo je prvi sastanak Putina i Merkelove nakon njegovog ponovnog izbora za predsednika Rusije.
(Sputnik)