Cisterne s vodom ni danas nisu stigle u kamp Vučjak kod Bihaća, u kome, prema procjenama humanitaraca, boravi oko 700 migranata. Potvrdio je to za Srpskainfo portparol Grada Bihaća, Almedin Mehadžić.
Kako saznajemo, ovaj kamp, uspostavljen na nekadašnjoj gradskoj deponiji, i dalje je zatrpan i smećem, jer je juče obustavljen i odvoz otpada.
Podsjećamo, direktor kantonalne Civilne zaštite Dževad Livaković je juče obećao da će ova institucija finansirati snabdijevanje vodom i odvoz smeća sa Vučjaka do Nove godine, ali ta odluka, očigledno, još nije stigla do realizacije.
Voda će vjerovatno u narednih nekoliko dana stići na Vučjak, ali neko trajnije rješenje za ovaj, kao ni za druge kampove na području Bihaća i Unsko-sanskog kantona, koji se već dvije godine bore da kako-tako zbrinu na desetine hiljada migranata, još se ne nazire. Humanitarna katastrofa je na pomolu, pogotovo što dolazi zima, a 15. novembra ističu ugovori za dva velika migrantska kampa: “Miral” u Velikoj Kladuši i “Bira” u Bihaću.
Kantonalna Vlada ponovo će tražiti da se otvori veliki migrantski centar na području srpskog sela Medeno Polje, kod Bosanskog Petrovca, u koji bi se preselilo oko 2.000 migranata iz “Mirala” i “Bire”, ali se lokalno stanovništvo žestoko usprotivilo tome. Petrovčani i Drvarčani su priprijetili da će blokirati put, ako migranti stignu u Medeno Polje.
Uprkos odlučnom stavu kantonalnih vlasti da riješe migrantsku krizu, u Bihaću ni najveći optimisti ne vjeruju da je rješenje blizu.
– Teško migrantima, nesretnicima, ali teško i nama s njima. Oni bar znaju kud su pošli i drži ih nada da će tamo ipak stići, ali mi, bogami, gubimo nadu – rekla je za Srpskainfo jedna Bišćanka, vlasnica piljare u centru grada, u koju migranti često svraćaju: neki da pazare, a neki da ukradu struk luka ili flašicu vode.
U Bihaću se boje da će toga biti još, pogotovo nakon jučerašnje najave da se i humanitarci Crvenog krsta na neki način povlače iz Vučjaka i da im ubuduće neće slati hranu kao do sada, nego će migranti dobijati samo jedan obrok suve hrane. Priča se da će to biti pola hljeba, konzerva i flašica vode.
I dok se njegovi drugovi i sapatnici muče da se, uz pomoć lošeg engleskog, sporazumiju sa lokalnim stanovništvom i trgovcima u prodavnicama, kako bi nabavili hranu i vodu, Pakistanac Rana Intizar Ahmad (40) nema problema s engleskim. Ovaj samouki IT stručnjak kaže da je na putu tri i po godine, da je u BiH stigao preko Turske, Grčke i Srbije i da je u Srbiji migrantima mnogo bolje nego ovdje.
Rana nije propustio da novinare Srpskainfo pita “ima li kakvih informacija da će Hrvatska otvoriti granice za migrante”. I dok se s jedne strane potajno nada ovom očigledno nemogućem rješenju, on, kao i drugi migranti, nastoji da uspostavi vezu s krijumčarima, ili kako ih oni zovu, “vodičima”.
Za dva mjeseca, koliko boravi u Bihaću, Rana je četiri puta pokušao da se domogne EU. Pokušaće opet. Iz Vučjaka ili sa neke druge lokacije, njemu je svejedno.
Dodik: Za RS neprihvatljivo da migranti budu u Medenom Polju
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da Republika Srpska neće prihvatiti da migranti iz Bihaća budu izmješteni u srpsko povratničko selo Medeno Polje kod Bosanskog Petrovca.
Nakon što je Operativna grupa za pitanje migracija u Unsko-sanskom kantonu, zatražila hitno izmiještanje migranata iz kampa Vučjak kod Bihaća, Dodik je rekao da nadležne institucije u BiH ništa ne rade i da ne postoje kvalitetan odgovor.
On je istakao da BiH nema adekvatan odgovor na migrantsku krizu i da su svi dosadašnji postupci učinjeni kako bi se opravdao nerad.
Dodik je naglasio da bi smještanje migranata u Medenom Polju imalo političku dimenziju čiji je cilj protjerivanje Srba sa vjekovnih ognjišta.
– To je smišljeno u Sarajevu da bi Srbi bili protjerani iz Medenog Polja, odnosno sa vjekovnih ognjišta – rekao je on.
Srpski član Predsjedništva BiH je istakao da dio bošnjačke političke elite blagonaklono gleda na migrante, koji bi u perspektivi mogli da vrše pritisak na one koji nisu Bošnjaci.
Dodik je naglasio da bi problem migranata mogao da sruši temelje BiH, jer institucije na nivou BiH nisu ništa uradile kako bi odgovorile na ovo pitanje.
– Pokušaji da se sve formalizuje na nivou BiH išli su za tim da bude opravdan nečiji nerad, a zatvaranje granica u Evropi je dovelo Republiku Srpsku i Federaciju BiH u situaciju da se mora naći odgovor na ovaj problem – dodao je on.
Dodik je dodao da Republika Srpska, po pitanju migranata, ima jasan stav i da neće dozvoliti prihvatne centre na svojoj teritoriji.
– Potrebno je obezbijediti adkevatan smještaj za migrante na području Bihaća, kao i logistiku. Dolazi zima i ne smijemo izgubiti humanitarnu dimenziju, a Republika Srpska je spremna da pomogne u finansiranju centra za migrante u ovom gradu – rekao je on.
Na pitanje šta Predsjedništvo BiH može uraditi u rješavanju migrantske krize, Dodik je odgovorio da ne može ništa jer ne postoji sveobuhvatan plan.
– Više puta smo tražili od Savjeta ministara da bude sačinjen sveobuhvatan plan za rješavanje migrantske krize, ali to nikad nije urađeno i od koga da tražimo odgovornost. U Federaciji BiH postoji samo jedan program, a to je da na granice u Srpskoj bude postavljena njihova policija i na granicu BiH prema Srbiji Oružane snage, što nikada nećemo dopustiti. Da je Srpska bila nadležna za granicu, sigurno bismo je zatvorili – rekao je srpski član Predsjedništva BiH.
(Srpskainfo, RTRS)