Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović smatra da nema ustavnog osnova za donošenje zakona o žrtvama torture u BiH jer je ovo pitanje, prema Ustavu BiH i Dejtonskim sporazumu, u isključivoj nadležnosti entiteta.
“Donošenje ovog nacrta zakona neprihvatljivo je jer predstavlja prenošenje nadležnosti na nivo BiH, posebno što taj zakon nije predviđen kao nadležnost BiH, već kao nadležnost entiteta”, rekao je Kasipović Srni.
On je istakao da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske pripremilo nacrt zakona o pravima žrtava torture Republike Srpske, koji će se uskoro naći pred poslanicima u parlamentu Srpske.
“Imajući u vidu činjenicu da do sada nisu postojali entitetski zakoni o pravima žrtava torture, treba forsirati da oni budu doneseni jer bez obzira iz kojeg naroda potiče, svaka osoba koja je bila izložena nekom od oblika torture trebalo bi da dobije sva prava koja joj pripadaju”, kaže Kasipović.
On je naglasio da svim žrtvama koje su preživjele nasilje i traumu treba biti pružena posebna pažnja i briga, kako bi se spriječila njihova dalja traumatizacija, ali da ove zakone ipak treba donijeti na entitetskom nivou.
“Pitanje statusa žrtava torture i terora treba regulisati prema istom principu prema kojem je regulisano pitanje porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida – na nivou entiteta”, dodao je Kasipović.
U Sarajevu je u toku postupak javnih konsultacija na nacrt zakona o pravima žrtava torture u BiH, koji priprema Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Javne konsultacije održavaju se od 20. novembra do 4. decembra.
(Srna)