Njegovo preosveštenstvo episkop zvorničko-tuzlanski Fotije služio je danas u Sijekovcu parastos za 46 Srba koji su pobijeni 26. marta 1992. godine u tom selu na području opštine Brod.
Parastosu, koji je služen ispred Crkve Svete velikomučenice Ognjene Marije prisustvovali su i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Milenko Savanović, izaslanik člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Velimir Sakan, narodni poslanik Igor Žunić, ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić, načelnik opštine Brod Ilija Jovičić, predsjednik Odbora za traženje zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Marko Grabovac, te predstavnici udruženja proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, članovi porodica nastradalih i mnogobrojni vjernici.
Parastosu je prethodila liturgija u Crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije, a nakon parastosa položeni su vijenci na spomen-ploču nastradalima.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović istakao je da je stradanje Srba u Brodu praktično bilo početak rata u BiH i trećeg stradanja Srba u prošlom vijeku.
Savanović je naglasio da je srpsko stradanje počelo od onih koji su 1915. godine osnovali dobojski logor, kroz koji je prošlo više od 45.000 Srba, da bi se nastavilo 1941. godine stvaranjem ustaške Nezavisne Države Hrvatske, koja je ubijala i u jame odvodila srpsko stanovništvo od Broda na Drini, Prebilovaca, Jasenovca, Jadovnog, Paga, Garavica, Motika, Šargovca i mnogih drugih mjesta.
“Kad smo mislili da je zajednička država riješila to pitanje, devedesetih godina probudili su se potomci ustaša od kojih smo ranije stradavali. Sve to govori da su se oni vodili davno osmišljenim projektom koji je imao za cilj da Srba zapadno od Drine ne smije biti i da Drina bude granica srpskog korpusa”, rekao je Savanović novinarima u Sijekovcu nakon obilježavanja 26 godina od stradanja Srba u ovom brodskom selu.
On je dodao da je do devedesetih godina zločine nad Srbima vodio rimokatolički faktor, da bi se devedesetih godina pojavio i muslimanski faktor, koji je ojačao međunarodnim mehanizmom.
“Zahvaljujući volji naroda, politici i vojnom rukovodstvu, Srbi su se organizovali, te uz ogromne ljudske i materijalne žrtve stvorili Republiku Srpsku koja je naš institucionalni okvir u kojem jedino možemo opstati”, poručio je Savanović.
Savanović je naglasio da Republika Srpska nema alternativu, te ukazao na licemjerstvo međunarodne zajednice, koja Srbe, koji su u 20. vijeku doživjeli najveća stradanja, pokušava prikazati kao genocidan narod, a Srpsku kao genocidnu tvorevinu.
Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Vukota Govedarica ocijenio je danas u Sijekovcu da posebnu bol izaziva činjenica da ni 26 godina od stradanja nevinih civila još nema pravde za žrtve, jer zločinci nisu kažnjeni.
“Ako ćemo živjeti kao civilizovano društvo sa našim komšijama ili pored njih, moraćemo doći do pravde i zločinci će morati da budu kažnjeni. Praštati moramo, ali ovaj zločin, kao i mnogobrojni koji su se desili nad srpskim narodom zaboraviti ne smijemo”, istakao je Govedarica.
Nakon obilježavanja 26 godina od stradanja 46 Srba u Sijekovcu, opština Brod, poslanik SDS-a rekao je novinarima da se srpski narod mora suočiti sa veoma ozbiljnom sviješću da ove žrtve, kao i mnogobrojne druge srpske žrtve ne smiju biti uzaludne, jer su one stvarane i ugrađene u temelje Republike Srpske.
“Sjećajući se onoga šta se desilo prije 26 godina i slušajući premudre riječi našeg episkopa Fotija, nama, mlađim generacijama, ne preostaje ništa nego da u budućnosti učinimo sve što je u našoj moći da se ne bi ponovila ova strahota iz 1992. godine u Sijekovcu”, istakao je Govedarica.
Regularne snage Hrvatske, sa paravojnim muslimansko-hrvatskim formacijama iz tadašnje Republike BiH, izvršile su stravične zločine u nekoliko navrata 1992. godine u selu Sijekovac, u opštini Brod, zvjerski usmrtivši 46 civila, uglavnom žena, djece i staraca.
U prvom ratnom zločinu počinjenom na teritoriji BiH za sat vremena ubijeno je devet osoba, među kojima najviše članova porodica Milošević i Zečević. Ubijeni su očevi sa dva, odnosno tri sina.
U Sijekovcu je tokom 1992. godine ubijeno 46 lica, uglavnom žena, djece i staraca, od kojih je najmlađa žrtva bio Drago Milošević /17/, a najstarija Vaso Zečević /77/. Zapaljeno je 15 kuća, kao i Crkva Svete velikomučenice Ognjene Marije.
Ova ubistva bila su signal svim Srbima u BiH kakva ih sudbina čeka ako ne budu spremni da brane svoja ognjišta.
Obilježavanje 26 godina od stradanja Srba u Sijekovcu organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
(Srna)