Evropski komesar za proširenje i susedsku politiku Johanes Han je izrazio zabrinutost zbog uvođenja takse za robu koja se na Kosovo uvozi iz Srbije i Bosne i Hercegovine, ali i da ne očekuje da takse u skorije vreme budu ukinute, rekao je posle sastanka potpredsednik Srpske liste Igor Simić.
Kako javlja RTK2 Han se sastao u Prištini sa poslanicima Srpske liste, koji su se u nedelju zatvorili u kosovsku skupštinu čekajući njegov dolazak.
Sastanku komesara Hana sa poslanicima Srpske liste prisustvovala je i šefica kancelarije EU u Prištini Natalija Apostolova.
Potpredsednik Srpske liste Igor Simić rekao je novinarima posle sastanka da je Han istakao da se EU protivi takvim merama i da će se potruditi da što pre budu ukinute.
Simić je rekao da su poslanici upoznali Hana sa teškom situacijom u kojoj se nalaze Srbi na Kosovu nakon što je Priština uvela takse od 100 odsto na robu izSrbije.
“Han je izrazio zabrinutost zbog situacije, ali nije veliki optimista da će Priština uskoro ukinuti takse”, rekao je Simić.
Dodao je da su se poslanici i evropski komesar saglasili da je dijalog jedini način za rešavanje svih otvorenih pitanja i da je potrebno po svaku cenu sačuvati mir na ovim prostorima.
“Zbog najave kosovskih političkih predstavnika da će takse ostati na snazi pozivam građane da proteste u narednom periodu izražavaju isključivo čuvajući mir i bezbednost i da ne daju nikom povoda da upotrebi nasilje”, poručio je Simić.
Najavio je da će se sutra u Severnoj Mitrovici, Gračanici i Štrpcu u 12 sati održati mirni i najmasovniji protesti Srba sa severa Kosova protiv odluke kosovskih institucija.
Poslanici Srpske liste zatvorili su se u nedelju popodne u kosovsku skupštinu i tada su poručili da odatle neće izaći sve dok se ne sastanu sa Hanom.
“Svih šest zemalja regiona imaju evropsku perspektivu”
Komesar za proširenje i dobrosusedske odnose EU Johanes Han je u Prištini izjavio da je tokom posete Beogradu i Prištini stranama ponudio ideje kako da reše pitanje slobodne trgovine u regionu ne dajući detalje tih predloga.
Han je na konferenciji za medije rekao da sve zemlje koje streme Evropskoj uniji treba prvo da rešavaju međusobne probleme i istakao da su sastanci sa predsednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, predsednikom Kosova Hašimom Tačijem i premijerom Ramušom Haradinajem bili otvoreni i konstruktivni.
„Želeo sam da vam dam garancije da svi radimo na evropskoj perspektivi kako bi postale članice EU. Svih šest zemalja zapadnog Balkana imaju evropsku perspektivu, ali jedan od ključnih kriterijuma da bi se postalo članicom EU je da se reše sva bilateralna pitanja u ovom slučaju reši pitanje dijaloga sa Srbijom“, kazao je Han.
Evropski komesar je rekao da je od 2007. do sada svake godine potrošeno po 100 miliona evra i da su bili i ostaju opredeljeni da jedan od uslova bude i slobodna trgovina i ukidanje barijera koje je ometaju.
“Žalim da kažem da je Kosovo učinilo mnogo da doprinese ukidanju barijera u slobodnoj trgovini i ove nedelje je godišnja konferencija CEFTA gde je ona domaćin. Svi smo bili iznenađeni i razočarani kada su uspostavljene takse od 10 i kasnije od 100 odsto”, kazao je on.
Rekao je da svi u EU znaju o aktuelnim teškoćama u trgovini za Kosovo.
“U interesu je da obe strane bave tim pitanjima i ja sam predložio da se obe zemlje usredsrede na rešavanje pitanja koje se odnose na trgovinu, što znači više biznisa i mnogo više novih radnih mesta”, kazao je Han.
Evropski komesar je rekao da treba činiti napore da se reše ova pitanja što je pre moguće kako bi se doprinelo dijalogu i budućnosti Kosova.
“To zavisi od obe strane koje treba da se u tome angažuju, nadam se da će se to uraditi u potrebno vreme a ne mnogo kasnije”, kazao je Han.
Govoreći o liberalizaciji viza za građane Kosova Han je rekao da je Kosovo završilo svoj deo posla i da je sada red da EU.
“Sada je pitanje u Evropskom savetu koji uzima najviše vremena da ovaj korak prođe i ja verujem da će se to dogoditi 2020. godine, ali nemojte biti taoci brojki”, kazao je Han.
Haradinaj: Ukidamo takse kad priznaju nezavisnost
Premijer Kosova Ramuš Haradinaj izjavio je danas da takse koje je uvelo Kosovo na robe iz Srbije i Bosne i Hercegovine ostaju na snazi, jer je na to bilo prinudjeno ponašanjem Srbije i BiH.
Posle sastanka sa komesarom za proširenje i dobrosusedsku politiku Johanesom Hanom, Haradinaj je na konferenciji za medije izjavio da su razgovarali o mnogim temama medju kojima su bile i dijalog o normalizaciji odnosa izmedju Kosova i Srbije, kao i o uvođenju takse od 100 odsto, ističući da će takse biti ukinute kada Srbija prizna nezavisnost Kosova.
Rekao je da je evropskom komesaru stavio do znanja da je Kosovo bilo prinudjeno da uvede taksu zbog neprekidnih smetnji koje je vršila i vrši Srbija.
Naglasio je da je Vlada Kosova opredeljena za evropske integracije, da je prioritet vladavina zakona, ostvarivanje prioriteta koji proizilaze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i za ekonomski razvoj.
Kosovski premijer je rekao da je Kosovo ispunilo sve kriterijume za liberalizaciju viza i da zahteva ukidanje viza za gradjane Kosova.
Haradinaj je rekao da odluka o uvodjenju taksi nije uperena protiv Srba, građana Kosova, niti protiv bilo koje druge zajednice.
Vučić: Potezi Prištine dovode region u najviši stepen opasnosti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će najavljeno formiranje Vojske Kosova i ne odustajanje od ukidanja takse za robu iz Srbije, imati katastrofalne posledice ako neko Prištinu ne urazumi u najkraćem mogućem roku.
Vučić je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da će sutra razgovarati sa predstavnicima Rusije, Kine i SAD i da će možda tražiti i sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija na kojoj bi se govorilo o situaciji na Kosovu i Metohiji.
On je ponovio da Srbija neće pristati na ucene iz Prištine i da neće nikada priznati Kosovo kao nezavisnu državu.
Vučić je kazao da albanske vlasti na Kosovu, ni posle sastanka današnjeg sa predstavnikom EU za proširenje Johanesom Hanom, ne odustaju od povećanih taksi na koje inače nemaju pravo ni po Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, ni po CEFTA sporazumu čiji su potpisnici.
On je kazao da je formiranje Vojske Kosova, koje nije u skladu ni sa kosovskim ustavom, dovodi region u u najviši stepen opasnosti.
“To dovodi ceo region u najviši stepen opasnosti. Ti potezi albanskog rukovodstva su ne samo neodgovorni već nas i dovode u najveću opasnost. Čak ne želim da izgovorim šta je njihova namera i želja”, rekao je Vučić.
On je dodao da od sveta želi odgovor na pitanje “šta ako nekome od usijanih albanskih glava padne na pamet da pošalje vojsku na sever Kosova”.
Vučić je rekao “neka razmisle svi oni koji podržavaju Prištinu” pre nego što se krene u nešto što može dovesti do katastrofe.
On je kazao da Srbija sve vreme radi na smirivanju tenzija i da želi da se pronadje neko rešenje.
“Ja želim da im saopštim da Srbija neće priznati nezavisnost i da se sa Srbijom na takav način ne pregovara i ostaje samo još da nas sruše na ulicama”, kazao je Vučić.
Onje kazao i da uvodjenjem velikih taksi na robu iz Srbije neće imati veće posledice na srpsku privredu, već da oni to čine bi proterali srpsko stanovnišvo s Kosova
On je dodao tome će Priština imati javno protivljenje mnogih, ali da suštinski niko ništa neće uraditi.
“Molim vas da se ni na koji način ne ponašamo kao Priština. Naše nije da pretimo, naše je da molimo”, rekao je Vučić i dodao da Srbije neće dozvoliti “gaženje srpskog ponosa”.
Kadri Veseli: Od 14. decembra zvanično ćemo imati vojsku Kosova
Predsedništvo Skupštine Kosova na današnjoj sednici odlučilo je da se tri zakona o transformaciji BSK razmatraju na redovnoj sednici koja je zakazana za 14. decembar ove godine, objavio je predsednik kosovskog parlamenta Kadri Veseli.
“Dana 14. decembra i zvanično ćemo imati Vojsku Kosova. To je datum kada će Skupštine Kosova glasati o predlozima zakona o transformaciji Bezbednosne snage u Vojsku. Čestitke svima”, napisao je Veseli na fejsbuku.
Skupština Kosova će na toj sednici, kako se očekuje, velikom većinom usvojiti Zakon o Ministarstvu odbrane Kosova, Zakon o bezbednosnoj snazi i Zakon o služenju u BSK, čime ova snaga preuzima dužnosti i obaveze oružane snage Kosova.
Protiv transformacije BSK u Oružane snage su se izjasnili Srbija i poslanici Srpske liste, dok su predstavnici medjunarodne zajednice zatražili da se te promene mandata izvrše ustavnim izmenama, što je nemoguće zbog suprostavljanja poslanika Srpske liste.
Proces transformacije BSK će trajati najmanje deset godina.
Đurić: Još nije kasno da Albanci odustanu od vojske
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Djurić saopštio je danas da je nаjаvа formirаnjа kosovske vojske “nаjvećа je do sаdа pretnjа miru i bezbednosti u regionu” jer bi to ugrozilo sve rezultate postignute u normаlizаciji odnosа Beogrаdа i Prištine.
“Tа vojskа se formirа protiv Srbije i srpskog nаrodа nа Kosovu i Metohiji, i to se ne može prikriti nikаkvim neuverljivim obrаzloženjimа o potrebi doprinosа sаmoproglаšenog Kosovа globаlnoj bezbednosnoj аrhitekturi”, ocenio je Djurić u saopštenju.
Po Djurićevim rečima, jedino čemu bi osnivanje te vojske doprinelo jeste “produbljavаnje medjuetničke distаnce u regionu”, i to bi bio “novi fitilj nа bаlkаnskom buretu bаrutа”.
Dodao je da, po medjunаrodnim sporаzumimа, jedino Kfor ima pravo da kao vojnа formаcijа bude na Kosovu i da je zato svаkа podrškа formirаnju kosovske vojske “udаrаc u sаme temelje medjunаrodnog prаvа”, da obesmišljаvа bilo kаkve mirovne sporаzume.
“Još nije kаsno dа se Prištinа odgovori od nаmere dа formirа vojsku, i potrebno je to učiniti odlučno i bez ustezаnjа, kаko bi se šаnsа dаlа miru i dijаlogu, а sprečilo izbijаnje novih rаtnih požаrа nа Bаlkаnu”, ukazao je Djurić.
(Beta)