Nezaposlenih porodilja u Republici Srpskoj je skoro duplo više nego zaposlenih što je poražavajući podatak za ovo društvo, kazala je poslanica PDP Jelena Trivić tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dječijoj zaštiti.
Ona je istakla da je prema zvaničnim podacima u Republici Srpskoj nezaposleno oko 6.100 porodilja, dok ih je zaposleno 3.700.
– To pokazuje da imamo puno veći broj žena koje rađaju, a ne rade od onih koje su zaposlene. To je poražavajuća statistika. Zamislite uslove u kojima žive ta tek rođena deca – istakla je Trivićeva.
Ona je navela da će glasati za Prijedlog zakona, te da on nije sporan, ali da je sporna sumorna statistika koja govori da mnoge porodilje nemaju posao.
Trivićeva se osvrnula i na propale banke u Srpskoj, navodeći da je s njihovom propašću nestalo i 400 miliona maraka javnog novca.
– To je novac ovih građana. I tih 400 miliona maraka je ono što se može izračunati na osnovu javno objavljenih podataka, a koliko toga još ne znamo. Ako je materinski dodatak 405 KM, to znači da je ukradeno skoro milion materinskih dodataka. Znate šta znači milion ukradenih materinskih dodataka. To znači da ste vi, ministre, mogli 13 godina isplaćivati materinske dodatke – zaključila je Trivićeva.
Ona je upitala gde je nestalo 400 miliona maraka i da li će iko odgovarati za to.
U parlamentu Srpske u toku je rasprava o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dječijoj zaštiti kojim je, između ostalog, predviđeno da materinski dodatak u Republici Srpskoj dobijaju sve nezaposlene porodilje, bez obzira na raniji status.
– Ako je u vrijeme poroda porodilja nezaposlena i ima prebivalište u Republici Srpskoj najmanje godinu dana prije rođenja djeteta, može ostvariti pravo na materinski dodatak, navedeno je u obrazloženju prijedloga ovog zakona.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je prethodno da ovaj prijedlog zakona predviđa da će poslodavcima, korisnicima prava na refundaciju iz važećeg zakona, u 2020. godini biti refundirana naknada plata u iznosu od 100 odsto nakon isplate naknade plate radniku.
Grmuša: Ako povećaju PDP, još više građana napustiće zemlju
Najavljeno povećanje stope PDV prouzrokovalo bi poskupljenje goriva, usluga, ali i namirnica i osnovnih potrepština svakog domaćinstva, rekao je generalni sekretar PDP-a Milko Grmuša.
Dodaje da je osnovna osobina PDV da ga na kraju plaća krajnji kupac, što znači da će njime najviše biti pogođeni sami građani.
– Moj principijelan višegodišnji stav, a koji predstavlja i dio ideološkog bića PDP, jeste da svi porezi, doprinosi, nameti, akcize i takse trebaju da budu najniži mogući. Protivimo se povećanju PDV, smatramo da akcize na gorivo moraju da budu smanjene, kao i porezi i doprinosi na plate radnika – rekao je Grmuša.
– Trenutno na neto platu od 1000 КM svaki radnik u Republici Srpskoj državi daje 575.46 КM, odnosno njegova bruto plata iznosi 1575.46 КM – objašnjava on.
Dodaje da se zalažu za poresku reformu nakon koje će radniku na istu bruto platu ostati neto 1200 КM, odnosno 200 КM više mjesečno, što na godišnjem nivou predstavlja 2400 КM.
– Dalje, trenutno od 100 КM goriva koje uspemo u rezervoar država kroz različite namete (akcize, PDV) uzima 48 КM. Mi se zalažemo za fiskalnu reformu nakon koje će država od 100 КM goriva koje točimo u rezervoar zbirno kroz sve namete uzeti ne više od 30 КM. Čovjeku koji godišnje sipa 1200 КM goriva, nakon ove fiskalne reforme ostalo bi godišnje 216 КM – rekao je Grmuša.
Dodao je da kroz dvije konkretne mjere fiskalne politike (smanjenje poreza i doprinosa na plate i smanjenje akciza na gorivo), te sprečavanjem povećanja stope PDV, čovjeku u Republici Srpskoj koji trenutno zarađuje 1000 КM neto mjesečno i troši godišnje 1200 КM goriva, na godišnjem nivou ostalo bi u džepu 2616 КM. Bez ove fiskalne reforme, a uz povećanje stope PDV, u konkretnom primjeru nameti državi bi kroz povećanje cijene goriva bili blizu 3000 КM.
– Dakle, konkretna razlika između ove dvije ekonomske politike je na ovom jednostavnom primjeru veoma jasna: prva ekonomska politika znači 2616 КM više u džepu i za tu ekonomsku politiku se zalaže PDP. Druga ekonomska politika znači gotovo 3000 КM manje u džepu. Teško da će se bilo koji normalan i pošten čovjek u Republici Srpskoj zalagati za ovu drugu ekonomsku politiku, te se iskreno nadam da će od nje odustati i SNSD, jer bi nakon novogodišnje „čestitke“ u vidu povećanja stope PDV-a još više građana odlučilo da napusti našu zemlju – zaključio je generalni sekretar PDP-a.
(Srpskainfo)