Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić otvorio je jutros na Jahorini Četvrti kongres 34. ogranka Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku.
Šeranić je istakao da 34. ogranak Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku ide mnogo dalje od smjernica na kojima se radi, a to je ono što se zove zdravstvena diplomatija, što u ovom trenutku Srbiji i Srpskoj mnogo znači.
“Republika Srpska na čelu sa Vladom u posljednje vrijeme je uložila mnogo u zdravstvenu zaštitu, a ulaže i u kardiologiju jer je ona na neki način perjanica zdravstvenog sistema”, rekao je Šeranić.
On je podsjetio da je uloženo mnogo u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske u Banjaluci, u otvaranje angio sale, a sada i kardiohirurgije koja bi trebalo da bude završena ove godine, dodajući da je uloženo i u Bolnicu Bijeljina.
Prema njegovim riječima, ova dva infrastrukturna objekta podrazumijevaju napredak i mogućnosti kardiologije u Republici Srpskoj, a daju preduslove da se radi na usavršavanju kadra i obrazovanju mladih.
“Do sada smo imali veliku podršku kolega iz Srbije i nadam se da ćemo je imati i ubuduće jer je to veoma važno”, naglasio je Šeranić.
Tema trodnevnog kongresa je “Praktični aspekti i komparativna analiza ACC/AHA I ESC preporuka u Srbiji i Republici Srpskoj 2019 /PRACSIS 2019/”, a predavači i moderatori biće najistaknutiji specijalisti iz ove oblasti iz Srbije i Srpske.
Organizator kongresa je Ogranak Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku u saradnji sa udruženjima kardiologa Srbije i Republike Srpske, Američkim koledžom kardiologa, Odborom SANU za kardiovaskularnu patologiju, Odborom ANURS-a za kardiovaskularne bolesti.
Organizaciju su pomogli i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Medicinski fakultet Univerziteta u Banjaluci i Akademija medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva.
Ogranak Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku osnovan je početkom 2015. godine, a promovisan 15. marta iste godine u San Dijegu na 64. kongresu Američkog koledža kardiologa.
Ovaj ogranak formiran je s ciljem unapređenja saradnje i povezivanja Američkog koledža kardiologa sa Udruženjem kardiologa Srbije i Udruženjem kardiologa Republike Srpske.
“Usaglasiti smjernice za tretman pacijenata”
Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da je značaj kongresa 34. ogranka Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku, koji se održava na Jahorini, izuzetan radi usaglašavanja smjernica Evropskog i Američkog udruženja kardiologa u vezi sa tretmanom kardioloških pacijenata.
Šeranić je u pauzi kongresa rekao novinarima da kardiolozi razmatraju koji bi bili najoptimalniji mogući momenti kako bi ove smjernice bile upotrijebljene i uvedene u zdravstveni sistem u Republici Srpskoj i Srbiji.
“Značaj ovog sastanka utoliko je veći što Srbija i Republika Srpska imaju mogućnost da budu članovi Američkog koledža kardiologa i ovo ide u pravcu zdravstvene diplomatije gdje putem naših zdravstvenih predstavnika imamo mogućnost da tako eminentnom udruženju predstavimo doprinos i značaj stručnog rada, kao i prikaz slučajeva i dobre prakse koju ovdje činimo”, dodao je Šeranić.
On je podsjetio da je Vlada Republike Srpske juče usvojila Akcioni plan za osiguranje održivosti zdravstvenog sistema, kao i drugi dokument koji se odnosi na Strateški razvoj Fonda zdravstvenog osiguranja do 2023. godine.
Šeranić je naglasio da će ova dva dokumenta činiti cjelinu na osnovu koje će se raditi u naredne četiri godine s ciljem finansijske održivosti zdravstvenog sistema.
Prema njegovim riječima, cilj Akcionog plana, definisanog do 2022. godine, jeste uspostavljanje finansijski održivog zdravstvenog sistema, ali tako da se i dalje obezbijedi kontinuirana zdravstvena zaštita pacijentima u Srpskoj.
Šeranić je rekao da Akcioni plan za osiguranje održivosti zdravstvenog sistema Republike Srpske ima šest prioritetnih oblasti, koje su podijeljene u tri paketa, a prvi podrazumijeva utvrđivanje dugovanja i obaveza unutar zdravstvenog sistema i njihova izmirenja.
“U okviru toga planiramo da održimo kontinuitet zdravstvene zaštite 2019. i 2020 godine izato što ćemo kroz način realizacije tih aktivnosti unutar plana dobiti adekvatne mjere koje planiramo da uvrstimo u zakonska rješenja, koja planiramo u prvom kvartalu 2020. godine, i tek onda možemo da uđemo u fazu kontinuiteta i razvoja zdravstvenog sistema”, pojasnio je on.
Šeranić je naglasio da je ovo dugoročan proces gdje će se shodno realizaciji aktivnosti vidjeti koji su to modaliteti vezani za održivost.
Guverner 34. ogranka Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku Duško Vulić istakao je da će učesnici kongresa razgovarati o svemu onom što se pojavljuje u svijetu, a vezano je za kardiovaskularne bolesti, što se prije svega odnosi na to da što prije počne primjena američkih i evropskih preporuka.
Vulić je rekao da se na kongresu, koji se završava u nedjelju, 31. marta, okupilo oko 250 kolega iz Srbije i Republike Srpske, prije svega kardiologa i specijalista interne medicine, a i ljekara iz porodične medicine da bi zajednički analizirali nove preporuke i primijenili ih.
“Kardiovaskularna medicina zadnju deceniju značajno napreduje skoro svake godine i nastojimo da to što prije bude pristupačno našim pacijentima kako bismo poboljšali stanje kardiovaskularne zaštite i smanjili i obolijevanje i umiranje od kardivoaskularnih bolesti koje predstavljaju ubicu broj jedan i kod nas i u svijetu”, naglasio je Vulić.
Prvi guverner i osnivač 34. ogranka Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku Milan Nedeljković rekao je da je ovaj ogranak ustanovljen 2015. godine, a promovisan 15. marta te godine u San Dijegu na 64. kongresu Američkog koledža kardiologa.
Nedeljković je istakao da je ovo šesti ogranak u Evropi, a 34. u svijetu, formiran s ciljem unapređenja saradnje i povezivanja Američkog koledža kardiologa sa Udruženjem kardiologa Srbije i Udruženjem kardiologa Republike Srpske.
On je naglasio da će učesnici kongresa razgovarati o najvažnijim smjernicima, kao što je revaskularizacija miokarda, šta je to akutni infarkt miokarda, hipertenziji, osikopiji iznenadnom gubitku svijesti i o raznim drugim temama.
Dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Ranko Škrbić istakao je da na kongresu kolege iz Srbije i Republike Srpske, zajedno sa gostima, na jednom mjestu mogu da razgovaraju o svima aktivnostima jer je cjeloživotno učenje svojstveno doktorima.
Škrbić je istakao da se svake godine održavaju razni kongresi i predavanja, a sve u korist pacijenata kako bi imali što bolju i savremeniju terapiju.
“Ne možemo očekivati čarobne pilule koje će riješiti sve probleme, nego i mi moramo da vidimo šta možemo da učinimo sa svoje strane kako bismo održali svoje zdravlje. Moramo se baviti prevencijom, zdravim stilom životu, fizičkom aktivnošću. To su stvari gdje sami sebi možemo pomoći, a već kad ne možemo onda su tu doktori koji razmjenjuju iskustva sa svijetom i donose nešto novo”, dodao je Škrbić.
Organizator kongresa je Ogranak Američkog koledža kardiologa za Srbiju i Republiku Srpsku u saradnji sa udruženjima kardiologa Srbije i Republike Srpske, Američkim koledžom kardiologa, Odborom Srpske akademije nauka i umetnosti za kardiovaskularnu patologiju, Odborom Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske a za kardiovaskularne bolesti.
Organizaciju su pomogli i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, Medicinski fakultet Univerziteta u Banjaluci i Akademija medicinskih nauka Srpskog lekarskog društva.
(Srna)