Predsjednik SDA Bakir Izetbegović za Klix.ba je govorio o najaktuelnijim političkim pitanjima, poput sigurnosnih prijetnji, formiranja rezervnog sastava policije i odgovora FBiH.
Komentarisao je i formiranje Vijeća ministara, kao i mogućnost da SBB bude dio vlasti na državnom nivou, te politike Hrvatske i Srbije prema BiH.
U posljednje vrijeme se intenzivnije nego ikada ranije govori o nekim novim sigurnosnim prijetnjama, spominje se rat. Imaju li građani razloga za zabrinutost?
Imaju, znate, polako se podiže taj stepen izvjesne medijske i druge agresije u BiH, nagrađuju se ratni zločinci, negira se teritorijalni integritet BiH, prijeti se tom integritetu, policija u RS-u se pretvara u neku mini vojsku. Te poruke, riječi i djela nisu nimalo ospokojavajući. Treba biti svjestan te situacije, sigurnosna situacija se kvari i treba poduzimati korake, ne treba čekati da nas neka situacija zadesi. Pa i ovo što se dešava sa suđenjem braniocima BiH, na Dan Armije RBiH podignuta je optužnica za udruženi zločinački poduhvat. Kako može neko ko je branio zemlju praviti udruženi poduhvat, s kim se udružio? To je pokušaj izjednačavanja. Relativizira se istina. Izjave su sve drskije, dolaze s najviših mjesta i ne treba biti naivan i misliti neće. Koliko budemo jaki, toliko će biti manja šansa da se nešto loše desi. Oni koji vole ovu zemlju, koji nemaju alternativu, treba da se udruže i da djeluju politički ujedinjeno.
Pa trebalo bi da dobiju poziciju ministra. Optuživali su nas da sve stoji jer se SDA bori za neke fotelje. Dakle, nevažne su fotelje. Važno je napraviti front. Što je više ljudi koji vole ovu zemlju u zajedničkom frontu, to je za nas bitno.
Hoće li SBB biti dio vlasti i koliko je realno da Fahrudin Radončić dobije poziciju ministra?
Priča se o tome. Zasad SBB to odbija. Ne bih da nagađam, šta je njihov plan u ovom bremenitom političkom trenutku. Mislim da smo svi dužni da neke animozitete stavimo na stranu zarad stabilnosti. Mislim da tu i SBB i Radončić imaju dug prema građanima ove zemlje, ali do njih je, za sada odbijaju.
Je li SDA već odredila imena budućih ministara?
Nije. SDA će dobiti ministarstvo vanjskih poslova i tu će trebati naći nekog referentnog u smislu neke diplomatske reference. Čovjeka koji će znati snažno da brani ono što brani SDA.
Hrvatska intenzivno nastavlja graditi Pelješki most. Može li BiH više ikako utjecati da se gradnja zaustavi i šta konkretno radi po tom pitanju?
Nama nikada nije bio cilj da se projekt zaustavi. To je i Hrvatski i evropski projekt spajanja teritorije. Mi samo branimo naša prava. Potrebno je prije svega ratifikovati granicu koju su odredili Alija Izetbegović i Franjo Tuđman. Hrvatska je to dužna uraditi. To je određeno specijalnim odlukama UN. Nama mora biti omogućen nesmetan prolazak velikih brodova. U Predsjedništvu BiH se radi da se postigne konsenzus o tom pitanju.
Vjerujete li da Srbija i Hrvatska imaju dobronamjerne odnose prema BiH s obzirom na politiku koju vode?
To je kompleksno pitanje. Sve je to balans interesa i odgovornosti i straha ako neke stvari krenu kako ne treba. Mislim da Hrvatska nema teritorijalnih pretenzija prema BiH. Ona ponekad jednostrano zastupa interese Hrvata u BiH, ali Hrvati u BiH žive s Bošnjacima. Ponašaju se ponekad paternalistički, nekad ignorišu naše interese. S druge strane podržavaju NATO i EU put naše zemlje. U mnogim stvarima su korektni, tako da imamo kombinaciju i dobrog i lošeg.
Što se tiče Srbije imate izjave potvrde teritorijalnog integriteta BiH, o dobrosusjedskim odnosima. A s druge strane imate Dodika koji da izjave kakve da, a sutradan je u Beogradu. I to dovoljno govori. Niko to ne demantuje, niti se tome suprotstavlja.
Milorad Dodik u posljednje vrijeme kada govori o Bošnjacima često koristi pogrdne termine, poput “plačljivi Bošnjaci”, a za Srebrenicu poručuje da su Bošnjaci izgradili mit o tome. Treba li na to odgovoriti na neki poseban način i zašto se to ne dešava?
Ja mislim da s Miloradom Dodikom treba izbjeći svakodnevnu svađu i prepirku. On to želi, traži prepirku. Petsto godina Srbi pričaju o Kosovu pa ih niko ne naziva plačljivim Srbima, izgubili su tu bitku i bilo je šta je bilo. Pogledajte naprimjer kako se Jevreji odnose prema holokaustu, neće nikada to zaboraviti i uvijek će to koristiti da bi jačali svoju poziciju. A Bošnjacima se nameće da trebaju izaći iz uloge žrtve. Ne treba to raditi, ne treba pustiti da se te stvari zaborave i da se strane izjednače, a to je cilj. Dakle, nismo mi nikakvi plačljivi ljudi, mi smo samo dovoljno mudri da želimo da sačuvamo istinu o onome što se dešavalo u BiH.