Amer Jerlagić, kandidat za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, danas je predstavio “Smjernice odnosa prema administraciji u Banjoj Luci”, koje predstavljaju 10 politika, koje će on slijediti u smislu odnosa prema institucijama RS.
“Prva smjernica je korak za donošenje ustavnih promjena na državnom nivou, koje će garantovati uvođenje ‘evropske klauzule’ – sve što pravilno funkcionisanje unutar EU traži da bude na državnom nivou, biće obuhvaćeno time. Drugi korak je insistiranje na priznavanju presuda MKSJ, MSP-a i Suda BiH, za genocid i druge ratne zločine. Institucije u Banjoj Luci moraju prihvatiti činjenice o ratu. Treći korak je priznavanje ravnopravnosti svih naroda i građana na području ovog entiteta, što uključuje i priznavanje bosanskog jezika kao jednog od službenih jezika u RS”, kazao je Jerlagić, predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu, čiji je osnivač Haris Silajdžić..
“Četvrti korak je osiguranje mjera borbe protiv diskriminacije u obrazovanju kroz integrisani nastavni proces, koji će uvažavati običaje, tradicije, vjeru i kulturu svih naroda, a protiv segregacija i asimilacije učenika. Peti korak je osiguranje garantovane zastupljenosti Bošnjaka na svim razinama predstavničke i izvršne vlasti. Šesti korak je osiguranje garantovanih sredstava u svim oblastima za nesrpske zajednice”, dodaje Jerlagić.
“Sedmi korak je uvođenje sistema afirmativne akcije pri zapošljavanju u javne institucije i javna preduzeća za nesrpske zajednice. Osmi korak je reforma sistema sigurnosti i depolitizacija sigurnosnog aparata, uz strogu kontrolu privatnog sektora i zaštitarskih agencija. Deveti korak je isključivanje statusa ekskluziviteta SPC-a u odnosu na druge vjerske zajednice, te pune ustavne reforme i zakonske promjene koje će isključiti bilo kakav ekskluzivitet, koji jedna grupa ima u odnosu na ostale – krsne slave, nazivi ulica i škola, spomenika. Tražimo potpuno odsustvo ‘majorizacije’ u javnom prostoru. I kao deseti korak je osiguranje pune mobilnosti stanovništva u BiH, kroz prevazilaženje svih barijera po pitanju radničkih prava, socijalnog i zdravstvenog osiguranja. Tek nakon ovih deset koraka, moći ćemo reći da se prostor koji se naziva RS otvorio i omogućio slobodu svima koji na tom području žive”, zaključio je Jerlagić.
(Vijesti.ba)