Rusija je dala ključni doprinos nastanku Dejtonskog sporazuma i ima pravo, pa čak i obavezu da iznosi svoje stavove kada je riječ o primjeni Dejtonskog sporazuma, a s tog stanovišta nisu dobre kritike koje su se pojavile, posebno u sarajevskim medijima i među političarima iz bošnjačkog naroda, rekao je član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić.
“Rusija ima jasan stav kada je riječ o primjeni Dejtonskog sporazuma a to što se svima ne sviđa, a ima i nekih drugih stvari od drugih zemalja koje se meni ne sviđaju, pa znamo se nositi i nosimo se sa njima, to bi trebalo da bude princip za predstavnike života bošnjačkog naroda”, izjavio je Ivanić novinarima u Sarajevu.
On je istakao da je vidljivo iz stavova koje je iznijela predsjednik ruskog Savjeta Federacije Valentina Matvijenko da Rusija u potpunosti podržava Dejtonski sporazum, kako oni kažu dva entiteta, tri konstitutivna naroda, cjelinu BiH.
“Posjeta Matvijenkove pokazuje svu zainteresovanost Rusije za ovaj prostor, što je nama više nego značajno, posebno što oni insistiraju na postizanju još nekoliko ekonomskih sporazuma koji bi trebalo da unaprijede ekonomsku saradnju”, rekao je Ivanić i dodao da BiH, kada je Rusija u pitanju, ostvaruje veoma visok rast izvoza.
Prema njegovim riječima, u BiH postoje različiti koncepti kako zemlja treba da izgleda, a oni su dolazili do izražaja i u današnjem razgovoru, kao što su dolazili i u nekim ranijim prilikama.
“Sve ono što je rečeno o BiH i ono što nas treba da interesuje bilo je više nego korektno”, smatra Ivanić i dodaje da je i sam više puta rekao da mislim da je potrebno ugasiti OHR.
On ne misli da je tu bilo šta problematično, odnosno, smatra da je to normalan politički stav, primjenjiv, te podsjeća da je 2006, 2007. godine već bila donesena odluka da se OHR ukine, a onda je, kako tvrdi, zbog retorike Harisa Silajdžića i Milorada Dodika došlo do vraćanja OHR-a”.
Prema njegovim riječima, posjeta Matvijenkove je najveća posjeta koju je BiH imala u cijelom postdejtonskom periodu, što je izuzetno značajno za zemlju.
Govoreći o sporazumu sa Islamskom zajednicom, Ivanić je rekao da je za njega prihvatljiv isključivo onaj sporazum o kom su razgovarali, koji je poboljšan i kada taj sporazum prođe nadležna tijela, dakle Savjet ministara i nadležne institucije.
“Neću da idem u detalje, ali ovakav sporazum kakav je bio u početku i kakav je došao 2015. godine iz Savjeta ministara za mene je neprihvatljiv”, rekao je on.
On je naveo da je “učinio veliki napor da do ovog sporazuma dođe”, te da su neke formulacije koje su bile tvrde, isključive, neprimjenjive u BiH, zahvaljujući njemu, dobile drugačiji sadržaj.
“Zaprepašten sam činjenicom da je Islamska zajednica odustala od stvari koje smo dogovorili i da su se vratili na svoj izvorni prijedlog. Činjenica da su učestvovali u razgovorima sa mnom i da su pristali na poboljšanje teksta, ubažavanje previše tvrdih stavova, pokazuje da sam imao pravo”, smatra Ivanić.
Kada je riječ i izgradnji Pelješkog mosta, on kaže da ne zna da li će se ta tačka naći na sljedećoj sjednici Predsjedništva BiH i da to zavisi od predsjedavajućeg Predsjedništva Bakira Izetbegovića, jer predsjedavajući predlaže dnevni red.
“Bilo bi krajnje vrijeme da i druge nadležne institucije kažu svoje stavove. U principu, volio bih da je rađeno u ambijentu u kome se postizao dogovor. Inat, ‘tuk na utuk’ nije dobar ni za koga”, rekao je Ivanić.
Matvijenko sa članovima Predsjedništva: Unapređenje odnosa obostrani interes
Na sastanku predsjednika ruskog Savjeta Federacije Valentine Matvijenko i članova Predsjedništva BiH iskazan je obostrani interes za unapređenje sveukupnih bilateralnih odnosa u svim aspektima, posebno u oblastima ekonomske saradnje i spoljnotrgovinske razmjene.
Naglašen je interes ruske strane da tržište BiH bude otvoreno za ruske kompanije zainteresovane da ulažu, posebno u naftnu industriju, te konstatovan značaj aktiviranja ekonomske saradnje u okviru Međudržavne komisije za trgovinu i ekonomsku saradnju BiH i Ruske Federacije.
Istaknuto je da BiH i Ruska Federacija imaju dobre i stabilne odnose, te više od 20 godina diplomatskih odnosa, te da je multilateralna saradnja sa BiH i zemljama regiona prioritet za Rusiju, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.
Na današnjem sastanku razgovarano je o potrebi unapređenja saradnje u oblastima nauke, tehnike, kulture, obrazovanja i u humanitarnim djelatnostima.
Matvijenkova je iskazala stav Rusije da se zalaže za suverenitet BiH, održavanje mira i stabilnosti, te očuvanje cjelovitosti, te ponovila otvoreni stav Ruske Federacije da se treba pridržavati Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Ona je iskazala poštivanje opredjeljenju BiH da se pridruži EU, ističući da cijeni odluku svih nivoa vlasti u BiH za istovremeni razvoj dobrih odnosa sa Ruskom Federacijom.
Matvijenkova je prenijela pozdrave predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina članovima Predsjedništva BiH.
Visoka ruska delegacija, koja je u višednevnoj posjeti BiH, smatra da je veoma važno uspostavljanje sistemske saradnje na nivou parlamenata i međuparlamentarni dijalog.
Članovi Predsjedništva BiH iskazali su opredjeljenje BiH za pridruživanje EU i zahvalili za interes i posjetu visoke ruske delegacije BiH, što predstavlja podstrek daljem unapređenju bilateralnih odnosa dvije prijateljske zemlje.
Koalicija “Domovina” bojkotovala govor Valentine Matvijenko u NSRS
Bošnjački i hrvatski poslanici Koalicije Domovina nisu prisustvovali danas svečanoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se obratila predsjednica Savjeta Federacije Federalne skupštine Ruske Federacije Valentine Matvijenko.
Šef Kluba poslanika ove koalicije Admir Čavka je rekao da su se jučerašnje izjave Valentine Matvijenko direktno odnosile na unutarnje stvari BIH.
“NATO savez i EU integracije nemaju alternativu i to je činjenica koja se neće mijenjati. Ulazak BiH u NATO i EU zasigurno bi donijelo stabilnost na ovim prostorima. Smatram da je ulazak Crne Gore u NATO savez donio stabilnost cijelom regionu. Vraćanje u prošlost s pričom o karakteru rata na ovim prostorima vraća nas na teme oko kojih se ne možemo dogovoriti i svaki narod BiH ima pravo na istinu bez ičijeg nametanja”, istakao je Čavka.
Zločin u Srebrenici, ali i ostali zločini počinjeni na ovim prostorima, obavezuju svakoga, kako je istakao, da sačuvamo mir i dostajanstvo. Nisu, dodao je Čavka, krivi oni koji dođu da gaze naše dostojanstvo, naše žrtve i naše ciljeve, već oni koji im daju govornicu državnog parlamenta.
“Rusija je zasigurno jedna od najuticajnijih država na svijetu i jedan od garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma. Nadam se da će raditi na očuvanju stabilnosti u BiH. Međutim, nametanjem geopolitičkih tema skrećemo sa životnih problema koji tište građane. Svjedoci smo da kompletne porodice napuštaju manji bh. entitet, odnosno državu BiH. O tome treba da razgovaramo”, poručio je Čavka.
(Fena)