Dobri odnosi Srbije i BiH su od suštinskog značaja za očuvanje mira i stabilnosti u regionu, ali i za ekonomski napredak zapadnog Balkana, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku sa srpskim članom Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem.
“Srbija je opredeljena za najbolje političke i ekonomske odnose sa BiH, jer su takvi dobrosusedski odnosi u interesu srpskog naroda u Republici Srpskoj i BiH”, naglasio je Vučić.
Ivanić je “izrazio uvjerenje i nadu, ali i prijedloge za konkretna rješenja otvorenih pitanja, posebno pitanja problema granice između Srbije i BiH”, saopšteno je iz Pres-službe predsjednika Srbije.
Srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, koji je danas razgovarao sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, rekao je da bi se zbog problema u vezi sa Izbornim zakonom moglo desiti da cijela BiH postane Mostar.
“Ovaj problem bi mogao postati ozbiljan jer bez njegovog rješavanja nema konstituisanja vlasti poslije izbora. Onda bi se moglo desiti da cijela BiH postane ono što je situacija u Mostaru, da vlasti ostanu ovakve i da se izbori ne mogu sprovesti”, izjavio je Ivanić novinarima u Beogradu nakon sastanka sa Vučićem sa kojim je razgovarao o situaciji na Kosmetu i prilikama u BiH.
Prema Ivanićevim riječima, Izborni zakon je najveći problem u BiH u ovoj godini gdje posebno predstavnici Hrvata imaju svoje zahtjeve, a Bošnjaka potpuno drugačiji pristup, dok je Republika Srpska za te izbore spremna i nema nekih posebnih otvorenih pitanja.
Ivanić je naveo da je na sastanku sa Vučićem razgovarano i o odnosima BiH i Srbije, te da i dalje smatra da je interes BiH da bude riješeno pitanje granice sa Srbijom, ali da to nije realno očekivati u ovoj godini dok ne prođu izbori u BiH.
“To bi bio izuzetno pozitivan događaj. EU je to pitanje postavila kao uslov za bilo kakav napredak. Samo da budu otvoreni razgovori, tada će biti eliminsano puno predrasuda. Šansa je postojala prošle godine, ali je nedostajalo malo više hrabrosti političara iz Sarajeva, koji moraju početi da konkretno razgovaraju o tom problemu”, naglasio je Ivanić.
On je rekao da je puno složeniji problem granice BiH sa Hrvatskom, posebno iz perspektive Sarajeva, odnosno mosta na Pelješcu i cijelog niza stvari, pa i iz Republike Srpske na jednom dijelu teritorije oko Kostjanice, gdje posotje posebni zahtjevi.
Ivanić je rekao da ga je Vučić informisao o dešavanjima na Kosovu i Metohiji i naporima Srbije da se situacija pokuša držati pod kontrolom, kao i o vrlo jasnom stavu da Srbija očekuje da budu u potpunosti ispoštovani svi dogovori i jednak pristup objema stranama.
Srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić rekao je da se očekuje isti pristup međunarodnih institucija i za Kosovo i za Republiku Srpsku.
Ivanić je naglasio da međunarodne institucije moraju biti svjesne činjenice da ako negdje prave izuzetak taj izuzetak ne može biti ograničen, nego će se primjenjivati i drugdje.
“Očekujemo isti pristup. Nije to samo Republika Srpska. Imate Kataloniju i cijeli niz drugih stvari. Ako to nećete, onda ne možete to primjenjivati na Kosovu”, rekao je Ivanić novinarima nakon susreta sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Ivanić je napomenuo da je protivnik priče – “ako izgubimo Kosovo, onda ćemo tražiti Republiku Srpsku”.
“Mislim da to znači ili jedno ili drugo. Valjda je logično da možemo kazati – da, hoćemo da stvari na Kosovu budu onakve kakve su po Ustavu Srbije, a u Republici Srpskoj kakve su po Ustavu BiH. Mislim da bi to bio najveći nacionalni interes”, rekao je Ivanić.
Odgovarajući na pitanje da li situacija na Kosmetu može da utiče na BiH, Ivanić je rekao da srpski narod u BiH ima Republiku Srpsku.
“To je okvir koji smo mi u svim događanjima uspjeli izboriti i to je vrlo širok okvir. Suštinski život se, ipak, odvija u Republici Srpskoj, a na nivou BiH postoji nekoliko tih zajedničkih funkcija i nama ta dejtonska pozicija odgovara”, rekao je Ivanić.
Komentarišući dijalog Beograda i Prištine i normalizaciju odnosa, Ivanić je rekao da mu je teško da bude sudija, ali da misli da je preduslov za otvaranje nekog ponovnog dijaloga, koji bi imao kakav-takav stepen povjerenja, jasniji i precizniji stav međunarodnih institucija.
On je rekao da stav međunarodnih institucija više ne smije biti neutralan kao što je često slučaj, nego moraju jasnije reći na koga konkretno i prvo misle kada kažu da “pozivaju sve strane”.
“Mislim da je to preduslov – neki direktniji odnos, a ne izjednačavanje strane koja je po svemu, koliko znam, uradila sve što je sadržano u Briselskom sporazumu i druge koja to nije uradila. Nije fer, pošteno, ni normalno reći da je to manje-više isto”, ocijenio je Ivanić.
On je istakao da je bez nekog napora međunarodnih institucija nerealno u ovakvim uslovima očekivati odjednom preko noći neki mir, sklad, ljubav, idilu.
“Vrlo je jasno da je stanje u ovom trenutku vrlo komplikovano i teško”, rekao je Ivanić.
(Srna)