Fitosanitarna inspekcija je prošlog jzabranila uvoz 10.700 sadnica jabuke iz Francuske koje nisu bile ispravne. Inspektori su utvrdili da ove sadnice sadrže štetnu bakteriju koja uzrokuje rak korijena kod biljaka i naredila da se zaražene sadnice vrate u Francusku.
– U okviru redovnog fitosanitarnog pregleda pošiljke sadnog materijala jabuke sorte „brookfield“ u količini od 10.000 komada i „challenger“ u količini od 700 komada iz Francuske, zbog sumnje u kvalitet i prisustvo štetnih organizama obavljena je laboratorijska analiza na Poljoprivrednom institutu RS, gde je potvrđeno je prisustvo navedene štetne bakterije – kazali su u Inspektoratu RS.
Inspektori uvjeravaju da pošiljke koje kontrolišu tokom uvoza ostaju na graničnim prelazima pod carinskim nadzorom sve do momenta dobijanja laboratorijske analize, tako da ne postoji bojazan da je dio ovog sadnog materijala uvezen u RS.
Ista štetna bakterija je utvrđena prošle godine kod preko 200.000 sadnica malina iz Poljske koje su u BiH uvezene preko graničnog prelaza Izačić od strane uvoznika iz Mostara. Inspekcija u RS je presrela ovu pošiljku.
– Sav zaraženi sadni materijal maline je uništen u prisustvu i pod nadzorom fitosanitarne inspekcije – kažu u Inspektoratu RS.
Fitosanitarna inspekcija RS je u prvih pet mjeseci ove godine, prilikom uvoza pregledala 58 pošiljki sadnog materijala od kojih je na osnovu procjene rizika uzeto ukupno 20 uzorka u kojima laboratorijskim analizama nije utvrđeno prisustvo štetnih organizama.
– Cilj kontrola je da osiguramo kvalitetan repromaterijal koji se prometuje i koristi u RS i obezbjediti podršku našoj poljoprivrednoj proizvodnji i našim poljoprivrednim proizvođačima – ističu u Inspekciji.
Voćari strahuju da određeni dio sumnjivih sadnica zbog neadekvatnih kontrola i ilegalnim putem ipak dospije na tržište.
– Sumnjamo da veliki broj sumnjivih sadnica dolazi iz Srbije, gdje ima veliki broj neregistrovanih proizvođača sadnog materijala koji kupuju registrovani i plasiraju ga dalje – navodi Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS.
On ističe da se tek u trećoj, četvrtoj godini može primjetiti da su sadnice oboljele.
– Zato su neophodne češće i bolje kontrole. Sadni materijal koji proizvode naši poljopriverdnici se kontroliše nekoliko puta godišnje i nijedna sadnica se ne smije izvaditi i plasirati na tržište, a da nema deklaraciju da je ispravna. Tako treba i sa onima koje se uvoze na naše tržište – ističe Dojčinović.
Prinos manji 70 odsto
Domaći voćari kažu da je ova godina izuzetno loša, lošija nego prošla koja je bila katastrofalna.
– Očekujemo da će prinosi voća ove godine biti čak 70 odsto manji. Nažalost mraz u aprilu je bio poguban za ovogodišnje prinose – kaže Dragoja Dojčinović.
(blic.rs)