Aneks 7 Dejtonskog sporazuma o povratku izbjeglih i raseljenih lica u BiH realizuje se jedino u Republici Srpskoj, gdje je procenat povratka veći od 70 odsto, izjavio je pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica Srpske Radovan Grajić, te dodao da je taj podatak za Federaciju BiH /FBiH/ između tri i pet odsto.
Povodom izjave visokog predstavnika za BiH Valentina Incka koji je kritikovao povratak u Srpsku i mala ulaganja vlasti, Grajić je naveo da vlast u FBiH smišljeno sprečava povratak Srba.
“To rade različitim metodama, počevši od zastrašivanja, kočenja izdavanja obaveznih papira u procedurama legalizacije objekata i sprečavanjem izgradnje infrastrukture”, rekao je Grajić za “Euro Blic”.
Povodom toga što je Incko komentarisao izjavu banjalučkog biskupa Franje Komarice o malom povratku Hrvata u Srpsku, Grajić je rekao da to nije tačno i da se Hrvati u Srpsku vraćaju, ali da ima i onih koji to ne žele.
“Više idu na obnovu imovine, nego na povratak. Ali, neko očito ne želi da svoju priču uporedi sa činjenicama”, tvrdi Grajić.
U budžetu Srpske kapitalni grantovi za finansiranje povratka u Republiku Srpsku iznose 400.000 KM i još 109.600 KM za grantove povratnika u Srpsku i FBiH, dok doznake na ime socijalne zaštite izbjeglih i raseljenih iznose 5,4 miliona KM.
Incko je, komenatrišući izjavu biskupa Komarice, rekao da međunarodna zajednica nije uvijek dovoljno činila na planu održivog povratka prognanih.
(Srna)