Čitaoci sajta www.koronavirususrpskoj.com svakodnevno postavljaju pitanja iz različitih oblasti, a pravovremene i tačne odgovore pripremaju nadležna ministarstva i institucije Vlade.
Pozivamo sve one koji imaju nedoumice u vezi sa novonastalom situacijom, da nam pišu na adresu [email protected], a neka od najčešćih pitanja i odgovore pročitajte u nastavku:
Da li nakon prelaska graničnog prelaza na području Republike Srpske putnik mora ići u karantin u šatorsko naselje i karantin jedinice lokalne samouprave ili može da period karantina provede u vlastitom domu?
Potrebno je ukazati na različite kategorije lica, koja imaju različit status.
Prvu grupu lica čine putnici koji ulaze u Bosnu i Hercegovinu iz inostranstva, preko graničnih prelaza u Republici Srpskoj, kojima nakon kontrole izvršene od strane granične službe, nadležni republički inspektor koji vrši nadzor na graničnom prelazu izdaje Rješenje kojim se lice stavlja pod zdravstveni nadzor u karantin, u zavisnosti od zdravstvenog stanja putnika. Navedeno podrazumijeva upućivanje putnika u odgovarajući karantin u mjestu ulaska u Republiku Srpsku, odnosno na lokaciju karantina koji je najbliži mjestu ulaska u Republiku Srpsku u trajanju koje odredi doktor medicine radi provođenja epidemiološke ankete, odnosno praćenja pojave simptoma zarazne bolesti izazvane korona virusom. Dalje, putnik se upućuje u karantin u lokalnoj zajednici u mjestu prebivališta/boravišta u Bosni i Hercegovini, nakon otpusta iz karantina koji je putniku određen prilikom ulaska u Republiku Srpsku, u trajanju od 14 dana. Ukoliko se radi o putniku kod kojeg je od strane nadležnog doktora medicine potvrđeno prisustvo korona virusa, isti se upućuje u republički objekat za izolaciju oboljelih od COVID-19 do potpunog izlječenja.
Drugu grupu lica čine vozači u međunarodnom transportu, odnosno vozači koji u okviru svojih radnih zadataka vrše prevoz roba i stvari, i u Republiku Srpsku ulaze teretnim vozilima. Republički inspektor u ovim slučajevima vozaču vozila izdaje Rješenje o stavljanju u izolaciju i pod zdravstveni nadzor u trajanju boravka u Bosni i Hercegovini koji vozač navede u prijavi, a koji podrazumijeva period od ulaska u Bosnu i hercegovinu do odlaska na sljedeći prevoz, a najduže u trajanju od 14 dana od dana poslednjeg ulaska u Bosnu i Hercegovinu, ukoliko vozač ne ode na sledeći prevoz u roku koji je naveo u prijavi. Ako je vozač domaći državljanin, navedeno podrazumijeva upućivanje vozača u izolaciju u mjestu prebivališta/boravišta u Bosni i Hercegovini ili u vozilu za međunarodni transport, uz minimalno napuštanje vozila i poštovanje svih preventivnih mjera. Ako je vozač strani državljanin isti se upućuje u izolaciju u vozilu za međunarodni transport uz minimalno napuštanje vozila na lokaciji utovara/istovara robe uz poštovanje svih preventivnih mjera. U svrhu praćenja rada vozača u međunarodnom prevozu, poslodavci sa sjedištem u Republici Srpskoj obavezni su da vozaču za odlazak na sljedeći prevoz izdaju potvrdu o angažovanju, radi nesmetanog obavljanja radnih zadataka. Republički štab za vanredne situacije Republike Srpske propisao je obrazac i sadržaj naveden potvrde koji je objavljen i dostupan na internet stranici Vlade Republike Srpske Potvrda o angažovanju vozača .
Skrećemo pažnju da lica koja su po profesiji vozači, ali u Republiku Srpsku ulaze privatnim vozilima kao putnici, odnosno u trenutku ulaska ne vrše prevoz roba i stvari teretnim vozilom u smislu izvršavanja radnih zadataka, imaju status putnika i isti se upućuju u karantin u trajanju od 14 dana.
Treću grupu lica čine građani koji su bila u kontaktu sa oboljelim od zarazne bolesti tokom perioda maksimalne inkubacije ili građani koji su se zbog određenih tegoba obratili nadležnim domovima zdravlja u Republici Srpskoj. Nakon što higijensko-epidemiološka služba izvrši epidemiološko ispitivanje, daje preporuku nadležnom inspektoru za donošenje Rješenja o stavljanju lica u karantin na period od 14 dana. Mjera karantina u ovim slučajevima se provodi u kućnoj sredini, uz obavezu svakodnevnog javljanja telefonom doktoru, u nadležnom domu zdravlja radi praćenja eventualne pojave simptoma zarazne bolesti.
Da li se licu koje je po profesiji vozač u drugoj zemlji, a u Bosnu i Hercegovinu ulazi preko graničnog prelaza na području Republike Srpske privatnim putničkim vozilom izriče mjera karantina u trajanju od 14 dana?
Vidjeti prethodni odgovor.
Da li se nakon isteka trajanja karantina izdaje potvrda da je lice ispoštovalo navedenu mjeru?
O prestanku mjere karantina, ne izdaju se posebne potvrde iz razloga jer je u Rješenju inspektora kojim se lice upućuje u karantin jasno navedeno kada ističe ova mjera. Ukoliko je riječ o licima koja su Rješenje dobila prilikom ulaska u Bosnu i Hercegovinu preko graničnih prelaza u Republici Srpskoj u istom je navedeno da ova mjera traje 14 dana računajući od dana prijema i saopštavanja Rješenja.
Ukoliko je riječ o licima koja su bila u kontaktu sa oboljelim od zarazne bolesti, a kojima je mjera stavljanja u karantin na period od 14 dana izrečena na osnovu preporuke higijensko-epidemiološke službe nadležnog doma zdravlja, u Rješenju inspektora se navodi datum do kada traje izrečena mjera.
S obzirom da i jedni i drugi imaju obavezu da se javljaju telefonom nadležnoj zdravstvenoj ustanovi radi praćenja eventualne pojave simptoma zarazne bolesti, što se i navodi u Rješenju inspektora, u slučaju pojave bilo kakvih simptoma nadležna zdravstvena ustanova obavijestiće inspektora o potrebi donošenja novog Rješenja i produžavanju karantina.
Preporuka građanima je da nakon isteka perioda izolacije ukoliko se vraćaju svojim radnim zadacima ili imaju potrebu da se kreću, primjerak Rješenja imaju kod sebe u slučaju da nadležni kontrolni organ isto traže na uvid.
Da li je svoj djeci u Srpskoj omogućeno da nesmetano prate nastavu?
Da bi učenici nesmetano pratili nastavu na daljinu, Ministarstvo prosvjete i kulture u saradnji sa školama obezbijedilo im je laptope, neophodne za rad u novim uslovima. Učenicima osnovnih škola obezbijeđeno je na revers 2.150 laptopa, a učenicima srednjih škola 530 laptopa iz projekta „Dositej“, u okviru kojeg su ranije opremljene osnovne škole u Srpskoj.
Kompanija „Mtel“ obezbijedila je besplatan pristup internet portalu Radio-televizije Republike Srpske od 26. marta 2020. godine za sve učenike osnovnih škola, a za oko 1.500 učenika biće obezbijeđen besplatan internet zahvaljujući međunarodnim organizacijama. Za oko 1.000 učenika srednjih škola internet je obezbijeđen u dovoljnom protoku za praćenje nastave na daljinu od 01.04.2020. godine. Za 24 učenika iz porodica u stanju socijalne potrebe „Mtel“ je obezbijedio i besplatne telefone sa brojevima i internetom.
Zahvaljujući elektronskom dnevniku, koji je u primjeni u 72 osnovne i 12 srednjih škola, u izvođenju nastave na daljinu koristi se više od 4.000 imejl adresa, kao i 2000 virtuelnih učionica a 3.000 korisnika razmjenjuje podatke (Onedrive).
Školski časovi koji se emituju na RTRS dostupni su na njihovom portalu, ali i portalu Ministarstva prosvjete i kulture za učenje na daljinu- eNastava https://enastava.skolers.org/ , koji je pokrenut s ciljem da se lekcije učine dostunijim nastavnicima i učenicima i da im se olakša podučavanje i učenje.
Da li će djeca imati proljećni raspust?
Prema Pravilniku o školskom kalendaru za školsku 2019/2020. godinu učenici su trebali imati proljećni raspust od 13. do 16. aprila, međutim, odlučeno je da će i u ovom periodu biti nastavljeno izvođenje nastave na daljinu, za učenike osnovnih i srednjih škola u Republici Srpskoj, dok će neradni dani biti tokom vaskršnjih praznika. Takva odluka je donesena s ciljem postizanja kontinuiteta nastave i uz uvažavnje najboljeg interesa učenika.
Kad će početi upis prvačića?
Upis prvačića počeće čim se steknu uslovi, s obzirom na epidemiološku situaciju uzrokovanu pandemijom korona virusa. Do tada, roditelji mogu djecu doraslu za upis u prvi razred prijavljivati osnovnim školama isključivo putem telefona ili imejl-adresa, a potrebnu dokumentaciju dostavljaće kada bude organizovano testiranje za djecu.
Važno je da roditelji znaju da dokumentaciju za evidentiranje ne trebaju donositi u školu, niti slati poštom, nego da je dovoljno da školi daju potrebne podatke za evidentiranje djeteta putem imejla ili telefona.
U skladu sa naloženim republičkim mjerama preventivnog djelovanja u Republici Srpskoj u vanrednoj situaciji, termini za testiranje djece biće naknadno utvrđeni, o čemu ćemo blagovremeno obavijestiti javnost.
Ukoliko do kraja školske godine bude nužna organizacija nastave na daljinu, da li će učenici imati priliku da završe ovu školsku godinu?
Svim učenicima će biti omogućeno da završe tekuću školsku godinu, a na koji način će ona biti završena, odnosno na koji način će nastava na daljinu biti valorizovana, pitanje je na kojem intenzivno radi Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, a koje će, u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom, donijeti najkorisnija rješenja za sve uključene u vaspitno-obrazovni proces u Republici Srpskoj, posebno u interesu svih učenika i očekivanih ishoda učenja.
Iako prema Školskom kalendaru, nastava za učenike osnovnih i srednjih škola završava tokom juna, odnosno maja, prema zakonima o osnovnom i srednjem vaspitanju i obrazovanju, školska godina traje do 31. avgusta, što nam ostavlja dodatnu mogućnost da sve organizujemo na način da školska godina bude uspješno završena. Sigurno je da će odluka biti donesena u najboljem ineresu učenika.
Kako u ovim okolnostima funkcioniše obrazovanje djece sa poteškoćama u razvoju?
Uvažavanje individualnih karakteristika učenika i različitih stilova učenja imperativ je svake nastave, pa i one koja se organizuje na daljinu. Učenicima sa smetnjama u razvoju trebaju dodatna pojašnjenja određenih sadržaja, prilagođeni zadaci za vježbanje i domaća zadaća u skladu sa njihovim sposobnostima.
Republički pedagoški zavod poslao je dopis svim osnovnim školama sa instrukcijom da organizuju individualizaciju pristupa u radu za one učenike koji imaju različite izazove i teškoće u učenju.
Očekuje se od svih nastavnika da, imajući u vidu specifičnosti svojih učenika i uvažavajući njihove posebne obrazovne potrebe, obezbijede individualizovani pristup. Pripremanjem i odabirom određenih sadržaja, davanjem dodatnih pojašnjenja, prilagođavanjem zadataka i nastavnih listića, prilagođavanjem načina komunikacije i rada i slično potrebno je obezbijediti dodatnu podršku učenicima koji su se i u uslovima redovne škole susretali sa različitim izazovima i trebali dodatnu podršku.
Da li postoji odluka Vlade da majke ili jedan od roditelja djece do određene dobi (šest, deset ili dvanaest godina) mogu odsustvovati sa posla i biti sa djecom u uslovima vanrednog stanja zbog epidemiološke situacije?
Ne postoji odluka Vlade Republike Srpske koja bi se odnosila na opisanu situaciju. Preporuka svim poslodavcima jeste da organizuju posao vodeći računa o svojim radnicima i svim datim okolnostima.
Pčelar sam, ima preko 65 g. života, i zbog seljenja košnice potrebno mi je da se krećem u vrijeme policijskog časa, kako da postupim?
Zaključkom Republičkog štaba za vanredne situacije svim registrovanim pčelarima (koji posjeduju rješenje o registraciji pčelinjaka), bez obzira na godine života, dozvoljeno je kretanje utorkom i u danima vikenda od mjesta stanovanja do pčelinjaka, osim u periodu od 20.00 do 05.00 časova.
Kako mogu ostvariti pravo na sjemenske pakete za sadnju povrća?
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske obezbijedilo je 9000 sjemenskih paketa za sadnju povrtarskih kultura, a podjela će se odvijati u svim krajevima Republike Srpske. Javljate se u Vašu lokalnu zajednicu, odnosno opštinska odjeljenja za poljoprivredu, i mjesne zajednice. Možete se obratiti i u kancelarije Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi, zavisno od regije u kojoj stanujete. Sve kontakte imate na sajtu Savjetodavne Srpske: https://pssrs.net/kontakt/.
Kako mogu ostvariti pravo na jeftiniju nabavku domaćeg sjemena kukuruza?
Sjeme nabavljate u poljoprivrednim apotekama. Sačuvajte račun. Račun, zajedno sa zahtjevom za ostvarivanje podsticaja po osnovu kupovine domaćeg sjemena dostavljate Agenciji za agrarna plaćanja Republike Srpske, koja Vam nakon toga refundira iznos od 50 odsto za kupljeno sjeme.
Lice sam starije od 65 godina, a bavim se poljoprivredom. Nama je zabranjeno kretanje, osim utorkom i petkom. Kako da obavim poljoprivredne radove, živim na selu?
Zaključkom Republičkog štaba za vanredne situacije dozvoljeno je kretanje licima starosti do 75 godina života u seoskim područjima, radi obavljanja poljoprivrednih poslova, uz obavezno pridržavanje zaštitne mjere socijalnog rastojanja.
Kada će početi podjela sjemenskih paketa za sadnju povrća koje ste najavili?
Očekujemo da podjela paketa počne u sedmici od ponedjeljka 13.aprila.
Da li je obavezno nošenje maski i/ili rukavica prilikom odlaska u kupovinu ili obavljanja drugih poslova u javnim objektima i ustanovama?
Nošenje maski se preporučuje pored primjenjivanja drugih mjera kao što su mjere dezinfekcije, socijalnog distanciranja i lične higijene.