“Nakon poplava 2014. općinske vlasti su najavile „najveći projekat zaštite od poplava u novijoj historiji Sanskog Mosta“ kojim će grad biti spašen od budućih vodenih kataklizmi. Uz provođenje javne rasprave tokom koje su date netačne informacije o predmetu iskopavanja, Sanjani su ove najave dočekali raširenih ruku i ne sanjajući kakvo zlo čeka rijeku koju nose u srcima i koja je ključni element eko sistema sanske doline. Međutim, kada je prva faza završena, ostali smo nijemi – takozvano „uređenje“ korita rijeke Sane dovelo je do nepovratnog uništenja sanske sedre na dionici radova i uz nju vezane flore i faune”, saopštila je grupa građana “Bijeli brodovi – zaštita rijeke Sane”.
Njihovo obraćanje javnosti prenosimo cijelosti:
“Umjesto čišćenja korita od naplavina i mulja kako je najavljeno, u potpunosti su uništene sedre u urbanom djelu općine! Bio je to do sada najveći projekat uništenja javnog dobra i prirodnih resursa „u novijoj historiji Sanskog Mosta“! Nepovratno je uništen sanski pejzaž koji je imao višestruko značenje – grad je izgubio svoj identitet, a rijeka Sana svoju sportsko-rekreacijsku, društvenu i kulturnu funkciju! Uništeno je javno dobro i prirodni resursi od ogromnog značaja za očuvanje biloške i geološke raznolikosti BiH, sa posebnim naglaskom na devastaciju staništa mladice (u IUCN Crvenoj listi ugroženih životinja mladica je svrstana kao zaštićena životinjska vrsta i kao zaštićena vrsta se nalazi u „EU Direktivi o staništima“, a prema Vodiču kroz tipove staništa BiH jedno Natura 2000 zaštićenih područja u BiH je i Dabar – Čapljansko polje u S. Mostu.
Radovi koji su provedeni su u suprotnosti sa odredbama Federalnog zakona o vodama, kao i u suprotnosti sa odredbama „EU „Direktive o staništima“, „EU Direktive o vodama“ i „Planom upravljanja vodnim područjem na rijeci Dunav“. BiH je potpisnica sva tri navedena dokumenta!
Sve ovo se desilo po cijenu sumnjivih dokaza za efikasnost vađenja sedre u spriječavanju poplava. Efekti radova su pod velikim znakom upitnika (vidjeti komentare na Hidrauličku analizu). Osim toga, zbog mjenjanja hidrodinamičkih odnosa u koritu, došlo je do povedanja regresivne erozije riječnog korita na uzvodnom dijelu toka – dubinskog usijecanja korita, pojačanja bočne erozije i nestabilnosti riječnih obala, smanjenja nivoa podzemnih voda i uništavanja sedre uzvodno od mjesta vađenja.
Na kraju, treba istaći da su motivi iskopavanja upitni – informacije upućuju na moguće stjecanje profita od prodaje izvađenog materijala, a postoje indicije da su vezani i uz planove izgradnje HE u naselju Čaplje.
Nastavak ovih apsurdnih radova, finansiranih kroz kreditna sredstva Svjetske banke i sredstva Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo, planiraju se u ovoj godini. Stoga je neformalna grupa građana „Bijeli brodovi – Zaštita rijeke Sane“ iz Sanskog Mosta pokrenula je peticiju kojom se traži:
– da Federalno ministarstvo za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo trenutačno zaustavi sve radove na iskopavanjima korita rijeke Sane do izrade stručne studije uticaja na okoliš
– da Federalni vodni inspektorat ispita slučaj i da obavijesti tužilaštvo o saznanjima o eventualno počinjenim prekršajnim i/ ili krivičnim djelima do kojih je došlo tokom radova na Sani”, poručili su iz ove građanske inicijative.
Grupa građana “Bijeli brodovi” je pokrenula peticiju koju svi zainteresovani građani koji mogu da potpišu, ukoliko žele da izraze protest zbog drastičnog ugrožavanja rijeke Sane, što se vidi na fotografijama poslije i prije radova, koje objavljujemo.
(opcija.net)