Danas se navršavaju 23 godine otkako je u vojnoj zračnoj bazi Rajt Paterson kod Dejtona, u američkoj državi Ohajo, parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini, poznatiji kao Dejtonski mirovni sporazum.
Pravni akt sporazumnog karaktera donesen je da bi se zvanično prekinuo rat u Bosni i Hercegovini (1992.-1995.) i naročito se bavio budućim upravnim i ustavnim uređenjem BiH.
Konferencija je trajala od 1. do 21. novembra 1995. godine, kada su sporazum potpisali tadašnji predsjednici RBiH Alija Izetbegović, Srbije Slobodan Milošević i Hrvatske Franjo Tuđman poslije trosedmičnih pregovora.
Sporazum je parafiran u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD-a Vorena Kristofera, a pored njega, glavni američki posrednici su bili Ričard Holbruk i general Vesli Klark.
Zvanično je potpisan u Jelisejskoj palati u Parizu 14. decemba 1995., čime je BiH podijeljena na dva entiteta – Republiku Srpsku i Federaciju BiH.
U Republici Srpskoj je Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini praznik i neradni dan, a njegovo obilježavanje regulisano je Zakonom o praznicima, dok je u FBiH 21. novembar običan radni dan.