Predrag Gluhaković, ministar trgovine i turizma Republike Srpske, rekao je da će gorivo u Srpskoj koštati od 2,11 do 2,29 KM u zavisnosti od regije, distributera i vrste goriva.
Na konferenciji za novinare, nakon sjednice Vlade Srpske, Gluhaković je istakao da je dio distributera obećao da će sniziti cijene goriva za pet feninga.
On je naglasio da će inicirati zajednički sastanak sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Mirkom Šarovićem i ministrom trgovine Federacije BiH /FBiH/ Zlatanom Vujanovićem da bi razgovarali o rješenju pitanja koja se odnose na cijenu goriva.
“Distributeri u Republici Srpskoj razmotriće smanjenje marži koje sad iznose 22 feninga po litru. Neki su se već odazvali pozivu, pa će cijene goriva, zavisno od regije, biti od 2,11 do 2,29 KM”, rekao je Gluhaković i naglasio da je gorivo u Srpskoj i dalje najjeftinije u regionu.
On je podsjetio da je gorivo u Srpskoj najskuplje bilo 2012. godine kada je litar koštao 2,62 KM.
Gluhaković je istakao da u Republici Srpskoj nema monopola i istih cijena goriva jer svaki distributer sam odlučuje koliko će ih sniziti, te najavio da će od distributera iz FBiH tražiti da razmotre kupovinu goriva u Rafineriji nafte Brod da bi bilo jeftinije jer ga sada nabavljaju u inostranstvu.
On je podsjetio da Vlada Republike Srpske u ovom slučaju radi na osnovu Zakona o trgovini, Zakona o regulisanju cijena i uredbe koja se odnosi na ograničavanje marži u prometu robe i usluga.
“Ovo su tri dokumenta na osnovu kojih radimo i možemo da utičemo na određene cijene proizvoda i usluga u slučajevima proglašavanja elementarnih nepogoda. Kada govorimo o cijenama goriva od 2011. do 2018. godine, onda je vidljivo da je najskuplje bilo krajem 2012. kada je litar koštao 2,62 KM. Kako je padala cijena barela nafte na svjetskom tržištu, tako su i cijene goriva smanjivane. Sada je cijena barela 74 dolara, a cijena goriva 2,01 KM”, kaže Gluhaković i napominje da će Vlada pratiti kretanje cijena goriva na domaćem i svjetskom tržištu.
On je naveo da je razgovarao danas sa distributerima, ali i prevoznicima da bi se sagledalo sa kakvim se problemima suočavaju.
“Kada je riječ o prevoznicima oni saobraćaj zaustavljaju samo na četiri mjesta u Srpskoj – Banjaluci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru i Gradišci. Zašto to rade, ne znam, a mene i Vladu to ne treba da interesuje. Nažalost, to radi neko ko je dobio prevozna sredstva od Vlade i Robnih rezervi i nije korektno da ima ovakav odnos i ne gleda interes društva i građana”, istakao je Gluhaković.
(Srna)
“Nismo vjetar u leđa bilo kojoj partiji”
“Iza naših mirnih okupljanja ne stoji niti jedna politička partija, niti smo mi bilo kojoj političkoj partiji bili vjetar u leđa. Odgovorno tvrdimo da nismo ‘huligani’ koji su izašli na ulice da ruše vlast, već da se bore da opstanu u svojoj zemlji od svog teškog rada”, navedeno je u saopštenju koje je poslalo Udruženje prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS.
Saopštili su kako su mirnim okupljanjem htjeli pokazati svim institucijama u RS i BiH u kako teškom ambijentu rade.
“Očekivali smo razumijevanje i poziv da razgovaramo da uz obostrano zadovoljstvo nađeno rješenje kako bi nam pomogli i razumjeli nas, da nam ne odlaze mladi ljudi iz zemlje, ne da budu radnici u EU, već robovi, Međutim, to se nije desilo. Na goloruke građane i prevoznike poslana je specijala i veliki broj policije sa ciljem zatrašivanja i eventualne primjene sile, što nas je šokiralo. Trenutno sve naše aktivnosti po pitanju protesta obustavljamo jer ne želimo da se tučemo sa tobože našom policijom u koju od juče nemamo povjerenja, kao ni u institucije RS, sve do sastanka sa prevoznicima koji će se hitno održati, te donijeti odluka o daljim koracima”, navedeno je u saopštenju koje je potpisao predsjednik Udruženja Nikola Grbić.
Navode da je odluka o smanjenju cijene nafte za 0,05 KM za njih ponižavajuća i sramna i da na nju ne pristaju.