Evropski parlament mladih BiH u saradnji sa Institutom za evropske poslove u Srbiji organizator je Međunarodnog foruma “Jugosfera 2017”, koji se danas završava u Sarajevu, a na kojem je učestvovalo više od 140 mladih iz više od 15 zemalja regiona i Evrope.
Predsjednik Evropskog parlamenta u BiH Haris Kušmić rekao je da je “Jugosfera” kao projekt nastala je u nastojanju da se približe zemlje Balkana i da se mladim ljudima, ali i političarima, poslovnim ljudima pokaže poruka o mogućnosti i neophodnosti saradnje.
“Na forumu smo obrađivali širok spektar tema – od balkanskih do evropskih pitanja u želji da pokažemo da mladi mogu da raspravljaju i o ozbiljnim temama”, rekao je Kušmić novinarima.
On je objasnio da je forum radio u više komiteta koji su se bavili različitim temama, a da je danas, završnog dana, organizovano plenarno zasjedanje, koje treba da bude okončano usvajanjem rezolucija.
Delegat iz BiH na Parlamentu mladih Eldar Čolo zadovoljan je što je na skupu u Sarajevu mogao da razmijeni mišljenje sa mladima iz cijele Evrope i da čuje kako oni vide probleme na ovom području.
Čolo je učestvovao u radu komiteta koji se bavio nacionalizmom u obrazovnom sistemu i postojanjem fenomena dvije škole pod jednim krovom u BiH.
“Jedan od zaključaka je da je obrazovanje kreirano da se poveća nacionalizam u regionu”, rekao je Čolo.
Na forumu je obrađivana i tema Dejtonskog sporazuma, a u radu komiteta koji se bavio ovom temu učestvovala je i Ivana Šepić iz Hrvatske, koja kaže da je fokus bio na izmjenama sporazuma koji je donio mir u BiH.
“Ocjena je da je potrebno podržavati organizacije poput Evropskog parlamenta mladih koje će podsticati dijalog i smanjenje tenzija”, istakla je Šepićeva.
Luka Đorđević iz Srbije radio je u komitetu koji se bavio zaštitom od sajber kriminala.
“Radi se o svakodnevnom, stvarnom problemu, u čije se rješavanje ulažu velike svote novca”, rekao je Đorđević.
“Jugosfera 2017” trajala je devet dana, a učesnici su prvo radili u Kragujevcu i Beogradu, a posljednja tri dana u Sarajevu.
Realizaciju projekta pomogle su Ambasada Švajcarske, Delegacija EU, Razvojni program UN i OEBS.
Evropski parlament mladih nevladina je organizacija koja djeluje u BiH od 2013. godine i predstavlja jednu od evropskih platformi za političku debatu, međukulturalne susrete, političko obrazovanje i razmjenu ideja.
(Srna)