Već nekoliko godina, na univerzitetima i fakultetima u Republici Srpskoj evidentan je ozbiljan pad zainteresovanosti mladih ljudi za upis. Suočene sa ovakvim izazovom, dvije javne visokoškolske ustanove u Prijedoru, Visoka medicinska škola i Rudarski fakultet, nastoje da nizom mjera i poteza privuku buduće studente.
Naravno, ove dvije akademske adrese prije svega su interesantne svršenim srednjoškolcima iz tog grada. Oni među njima koji ne namjeravaju da mijenjaju sredinu opredijeljuju se baš za jednu od te dvije mogućnosti.
Ana Marković planira da upiše Visoku medicinsku školu, smjer fizioterapeut. Kaže da ima dobre ocjene, a ova struka je zahvalna, pa ako ne uspije u svom gradu, ide „preko grane“ da nađe zaposlenje.
– Ovo zanimanje mi je privlačno. Završila sam srednju Medicinsku školu, tako da imam odlično predznanje. Čula sam da imaju dobar nastavni kadar i dobre uslove za praksu, što je potrebno za tu struku – kaže Ana.
Visoka medicinska škola ove godine upisuje oko 200 studenata, 130 redovnih i 70 vanrednih.
Kako kaže Radenko Stijepić, direktor Visoke medicinske škole, na studijske programe Fizioterapije, Zdravstvene njege i Radne terapije prima se po 30 redovnih studenata, a na studijske programe Sanitarno inženjerstvo i Medicinsko-laboratorijsko inženjerstvo po 20 redovnih studenata. Od ovoga broja na budžet ide po pet studenata, ostali su samofinansirajući. Na ove studijske programe biće upisano 70 vanrednih studenata. Budući studenti će krajem juna prijemni ispit u Visokoj medicinskoj školi polagati iz hemije i biologije.
– Svih ovih godina trudili smo se da studentima obezbijedimo dobar nastavni kadar, sa kojim danas mogu da se pohvalim. Naši studenti se, pored redovne nastave, stručno ustavršavaju i na praksi u brojnim zdravstvenim ustanovama u Prijedoru i Banjaluci, gdje nakon završetka studija brzo pronalaze zaposlenje. Formiramo stručan kadar koji je potreban našem zdravstvu – naglašava Stijepić i dodaje da su za mlade medicinare često zainteresovane i brojne medicinske ustanove iz inostranstva.
Kada je riječ o Rudarskom fakultetu, ove godine planiran je upis oko 40 studenata, a uoči prijemnog ispita, kao i prethodnih godina, biće organizovana pripremna nastava za buduće brucoše.
– Na smjeru rudarstvo imamo 15 budžetskih i pet sufinansirajućih mjesta, a na Geološkom inženjerstvu 10 budžetskih i 10 sufinansirajućih – pojašnjava Vladimir Malbašić, dekan Rudarskog fakulteta Prijedor.
Lijepa vijest za buduće studente jeste ta da je rukovodstvo Rudarskog fakulteta ovih dana potpisalo memorandum o saradnji sa četiri preduzeća koja se bave rudarstvom, geologijom i građevinskim radovima. Studenti će imati priliku da stiču praksu u ovim preduzećima, a oni koji se najbolje pokažu, nakon završetka fakulteta moći će da se zaposle u ovim firmama.
– Riječ je o Istitutu za građevinarstvo iz Banja Luke, Ibis inženjeringu, Rudarskom institutu Prijedor i Rudniku željezne rude “Ljubija”. Naš cilj je bio da odgovorimo zahtjevima privrede na ovom prostoru, a ova saradnja je idealna prilika za to. Studenti će u ovim preduzećima steći adekvatno znanje i praksu, a privrednici će dobiti ono što im je potrebno: sposobnu i stručnu radnu snagu – dodao je Malbašić.
Do sada je na Rudarskom fakultetu Prijedor diplomirao 121 student, a na Visokoj medicinskoj školi oko 2.200 studenata.
(M. Stegić, opcija.net)