Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Eric Nelson pozvao je danas bh. građane da traže odgovornost za novac koji se potroši u BiH, potcrtavajući važnost angažmana svih ključnih aktera u borbi protiv korupcije, a u kontekstu iskustava o tome šta Vlada SAD čini na tom planu.
– Građani Sarajeva već se nekoliko dana guše zbog lošeg kvaliteta zraka, a svakoga dana građani širom BiH guše se zbog korupcije – kazao je ambasador Nelson uoči otvaranja Godišnje konferencije povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije – 9. decembra, koja se održava u Sarajevu.
Podsjetio je kako borba protiv korupcije obuhvata široki spektar aktivnosti, te da se, između ostalog, ogleda i u podršci tužiteljima koji rade na slučajevima ozbiljne korupcije i koji se angažiraju na ključnim reformama, uključujući i reformu kojom bi se zaštitili zviždači (prijavitelji korupcije), te digitalizaciju procesa javnih nabavki.
– Napori i nastojanja međunarodne zajednice nikada neće biti dovoljni i kao što je izneseno u Pribeovom izvještaju (Reinhard Priebe, viši nezavisni pravni ekspert EU) ono tijelo kojem je potrebna reforma jeste Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH (VSTVBiH), jer se ponaša neodgovorno i služi političkim interesima – poručio je američki ambasador.
Nelson je, istovremeno, pozvao parlament BiH i novo Vijeće ministara BiH da rade na reformi VSTV-a BiH kako bi se vratio integritet i kredibilitet pravosuđu BiH.
Značaj angažmana nadležnih institucija i svih ključnih aktera u borbi protiv korupcije istaknuo je i ambasador Velike Britanije u BiH Matthew Field, podsjetivši kako više od 80 posto stanovništva BiH smatra da su ključni sektori zdravstvo, obrazovanje, policija i pravosuđe podložni korupciji, što je ocijenio apsolutno neprihvatljivim.
Kazao je i kako je usvojen niz strategija koje bi trebalo da promijene stanje, ali i da je izostala njihova odgovarajuća implementacija.
Naglasio je u tom pogledu kako prvi koraci u borbi protiv korupcije podrazumijevaju potpuno poštivanje zakona, prava drugih i očuvanje ličnog integriteta, poručivši kako niko nije iznad zakona.
Na razmjere i štetnost korupcije za ukupan demokratski razvoj upozorio je zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Khaldoun Sinno, dovodeći to u kontekst (ne)funkcioniranja vladavine prava u BiH, odnosno javne debate (‘Pravo na pravdu’) koja je nedavno vođena u Sarajevu.
Apsolutnim prioritetom u tom pogledu smatra nadoknadu svega onog što je dosada propušteno, označavajući to izgubljenim vremenom, te potcrtava kako sve opstrukcije koje stoje na putu borbe protiv korupcije moraju biti zaustavljene.
Potrebno je, kako je kazao, mnogo više napora, hrabrosti i odlučnosti, ali i unapređenje etičkih standarda u radu, uključujući i jačanje institucija, odnosno institucionalizaciju ad-hoc tijela za borbu protiv korupcije, te njihovo kadrovsko osposobljavanje.
U vezi s tim, podsjetio je na značaj strategije za borbu protiv korupcije za period 2020-2024. godine, koja je sačinjena u formi nacrta i koja tek treba biti upućena u zakonodavnu proceduru.
– Efikasno funkcioniranje i koordiniranje tijela za borbu protiv korupcije predstavlja jedan od apsolutnih prioriteta – kazao je Sinno, dovodeći to u vezu s nalazom i mišljenjem Evropske komisije, a povodom aplikacije Bosne i Hercegovine za članstvo u EU.
Održavanje Godišnje konferencije, organizirane povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije pozdravila je i šefica Misije OSCE-a u BiH Kathleen Kavalec, ocijenivši kako skup u glavnom gradu BiH predstavlja dobru priliku za podsjećanje na prioritete u borbi protiv te pošasti.
– Korupcija je već niz godina jedan od ozbiljnih problema u BiH koji, nažalost slabi samu ekonomiju, demokratiju i vladavinu prava – kazala je Kavalec, navodeći kako su enormni iznosi novca ‘nestali’ zbog korupcije.
Naglasila je spremnost OSCE-ove misije da i nadalje pruža potporu mjerama i aktivnostima u borbi protiv korupcije u BiH, a radi postizanja višeg stepena transparentnosti na svim nivoima, uključujući i izradu odgovarajućeg zakonskog okvira na tom planu.
Direktor Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK) Hasim Šabotić izjavio je kako je borba protiv korupcije jedan od ključnih izazova vladavine prava u većini država iz procesa proširenja EU.
Kazao je kako je BiH, generalno, uspostavila institucionalni, pravni i strateški okvir za borbu protiv korupcije, ali i da postoje manjkavosti koje se ogledaju u rascjepkanosti aktivnosti na više nivoa vlasti te nedovoljne usklađenosti entitetskih zakona, što nameće imperativ kontinuiranih i sinhroniziranih aktivnosti u borbi protiv korupcije.
Odgovarajući na novinarske upite, Šabotić je zaključio kako prethodna strategija (2015-2019.) nije polučila očekivane rezultate, o čemu svjedoče izvještaji Evropske komisije i drugih međunarodnih organizacija i institucija.
Apostrofirao je, međutim, kako borba protiv korupcije u BiH nema alternativu, uz uvjerenje da će nova strategija ponuditi puno više u pogledu suzbijanja ove pojave.
Godišnju konferenciju posvećenu ključnim prioritetima na planu borbe protiv korupcije organizirala je Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije, uz tehničku podršku ‘IPAK’ projekta EU i finansijsku pomoć Delegacije EU.
Između ostalog, na konferenciji će biti prezentiran Nacrt strategije za borbu protiv korupcije 2020.-2024., te ukazano na potrebu profesionalizacije tijela za sprečavanje korupcije, a da bi se omogućila efikasna borba protiv korupcije na svim nivoima vlasti u BiH.
Također, na konferenciji će biti uručena priznanja za učenike osnovnih i srednjih škola u povodu javnog poziva o temi “Pokloni pričaju“.
Osim toga, bit će najavljeno raspisivanje javnog poziva za odabir najboljih antikorupcijskih ideja studenata iz BiH.
Konferencija je u Sarajevu okupila predstavnike relevantnih institucija svih nivoa vlasti u BiH, te predstavnike EU i diplomatskog kora u BiH, međunarodnih i regionalnih organizacija i inicijativa koje djeluju u BiH, predstavnike zemalja regije i organizacija civilnog društva.
Marš za žrtve korupcije ispred Parlamenta BiH
Okupljanjem ispred zgrade Parlamentarne skupštine BiH u Sarajevu okončan je „Marš za žrtve korupcije“ koji su povodom 9. decembra, Međunarodnog dana borbe protiv korupcije organizovale nevladine organizacije okupljene oko Antikorupcijske mreže ACCOUNT.
Cilj ovog skupa, koji je počeo u simboličnih 9 do 12 (11.51 sati) ispred Vječne vatre, nakon čega je uslijedila mirna šetnja do zgrade Parlamenta BiH, bio je ukazati na najveće korupcijske afere u BiH, predstaviti sve pokušaje nevladinih organizacija da se problem korupcije pokuša sistemski suzbiti i prevenirati i javno predstaviti zahtjeve u borbi protiv korupcije.
– Evo, došli smo ovdje na trg koji ćemo za trenutak preimenovati u trg Milana Tegeltije i 14 VSTV-ovaca – rekao je u obraćanju prisutnima izvršni direktor Centra za razvoj medija i analize Eldin Karić, zahvalivši se svim građanima koji su se danas priključili mirnom okupljanju i na taj način izrazili želju da se skrene pažnja na borbu protiv korupcije.
Potom je pročitao 14 zahtjeva bez čijeg ispunjenja, kako je naveo, nema borbe protiv korupcije u BiH:
– Smjene svih članova CIK-a i imenovanja novih članova sa integritetom, profesionalnim i stručnim referencama;
– Izmjene izbornog zakonodavstva kojom će se omogućiti antikoruptivan i transparentan izborni proces (elektronsko glasanje, skeneri, kamere…);
– Sankcionisanja odgovornih za nepoštovanje odluka Evropskog suda za ljudska prava;
– Donošenja Zakona o utvrđivanju porijekla imovine svih javnih službenika sa teretom dokazivanja na javnim službenicima;
– Smjene svih članova VSTV-a i donošenja novog antikorupcijskog zakonodavstva o VSTV-u;
– Usvajanja Izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama;
– Donošenja antikorupcijskog zakonodavstva o zapošljavanju na svim nivoima;
– Revizije procesa zapošljavanja u posljednjih 15 godina;
– Usvajanja Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije u FBiH i Izmjena i dopuna Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije na nivou BiH u pogledu toga da se status ”zviždača” može dodijeliti svim građanima BiH;
– Sankcionisanja odgovornih za neprovođenje i neusvajanje Zakona o zaštiti prijavitelja korupcije na svim nivoima;
– Revizije rada svih obrazovnih ustanova u BiH u posljednjih 20 godina, sa akcentom na izdavanje diploma;
– Obaveze uvođenja antikorupcijskog obrazovanja u sve obrazovne ustanove u BiH, od vrtića do fakulteta;
– Smjene svih rukovodilaca u ustanovama primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite, zavodima zdravstvenog osiguranja i drugim zdravstvenim institicijama na svim nivoima i usvajanja antikorupcijskih procedura za izbor novih; te
– Procesuiranja svih odgovornih za pronevjere sredstava za podsticaje na svim nivoima i usvajanja antikorupcijskih i transparentnih procedura za dodjelu podsticaja.
“Nek ovo bude marš početka, ne d’o Bog da bude marš kraja”, poručili su na kraju okupljanja organizatori.
(Fena, vijesti.ba)