Političke kampanje tokom poslednjih godina postaju sve agresivnije, ali i besmislenije, tako da se u aktuelnom periodu javljaju i one koje se svode na ogoljenu propagandu bez ikakvog uporišta u realnosti.
Posle političkog uspeha koji su donele pojedine kampanje zasnovane na promociji političkih lidera kao superheroja, bilo u igranim filmovima, bilo u onim koji su neosnovano prezentovani kao dokumentarni, crnogorski predsednik Milo Đukanović je odlučio da se i on u ovogodišnjoj predizbornoj kampanji okuša u ulozi „akcionog junaka“ u kvazidokumentarnom filmu „Zavjera“.
Za ovaj film njegov režiser Šeki Radončić, poznat po bliskosti crnogorskom režimu, u sinopsisu „holivudski“ navodi da prikazuje zaveru koja je za cilj imala „uklanjanje prozapadnog premijera Mila Đukanovića i instaliranje proruske vlasti u Crnoj Gori“, odnosno da se radi o ostvarenju iz žanra epske fantastike, koje govori o tome kako je na putu malene Crne Gore ka „hepiendu“ u zagrljaju NATO pakta, neuspešno pokušala da se ispreči „velika i strašna Rusija“, te kako se na kraju sve ipak dobro završilo samo zahvaljujući superheroju „Milomenu“, plemenitom spasiocu crnogorske nejači.
Naime, Radončićev film „Zavjera“ će 15. avgusta biti prikazan u sklopu takmičarskog programa na sarajevskom filmskom festivalu. Tema filma je navodni državni udar, koji je trebalo da se realizuje prilikom prethodnih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, 2016. godine. Tokom montiranih sudskih postupaka, koji su se ovim povodom vodili prethodnih godina, nedvosmisleno je ustanovljeno da se i tada radilo o „izbornom marketingu“, te konstrukciji crnogorskog rukovodstva u cilju opstanka na vlasti, kao i da ne postoje nikakvi dokazi da je bilo ko iz inostranstva učestvovao u organizaciji bilo kakvog prevrata u Crnoj Gori, već se sve svodi na lažna svedočenja psihički obolelih lica, koja su za to od strane crnogorskih vlasti dodatno materijalno motivisana.
U navedenom kontekstu, sasvim se osnovano može zaključiti da je „rijaliti program Državni udar“, koji je u cilju opstanka Đukanovićevog režima crnogorskim glasačima emitovan tokom prethodnih izbora, uoči ovogodišnjih parlamentarnih izbora dobio svojevrsni nastavak, oličen u filmu „Zavjera“. Međutim, ne radi se o prvom nastavku, s obzirom na to da je Đukanovićeva propagandna mašinerija u međuvremenu, tokom februara ove godine, već plasirala sličan tendenciozni kvazidokumentarni film „Svjedok božje ljubavi“, kojim su od strane crnogorskog režima „naivnom narodu“ kao „glavni negativci“ prezentovani mitropolit Amfilohije i Srpska pravoslavna crkva, sa kojima će se spasilac Crne Gore „Milomen“ konačno obračunati.
Okolnost da se predizborni propagandni film crnogorskog režima uz veliku pompu prikazuje na festivalu u BiH, evidentno ukazuje na to da Đukanovićev politički marketing prilikom ovogodišnjih parlamentarnih izbora prevazilazi granice njegove države, te na grubo mešanje vlasti u Sarajevu u izbore u Crnoj Gori. Međutim, kada se uđe u analizu motiva za ovakvo „sadejstvo“ bosanskih i crnogorskih vlasti, ne može se isključiti mogućnost da je u pitanju upravo podizanje unutrašnjih i regionalnih tenzija, u cilju stvaranja ambijenta za nasilno i protivustavno delovanje crnogorskog režima, odnosno svojevrsna priprema za nove izmišljene i nezakonite postupke, a samim tim i buduće nastavke serijala „Milomen“.
Preostaje da se vidi li će i ostatak predizborne „predstave“ Mila Đukanovića biti ovako neoriginalan, teatralan i isprazan, na nivou holivudske „C produkcije“, ili će ipak određenu dozu ozbiljnosti uneti novi „ceremonijal majstor“ iz Hrvatske Boris Malešević, za čiju pomoć je Đukanović izdvojio značajna sredstva, ponet rezultatima koje je svojim „trikovima“ Malešević tokom prethodnih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj obezbedio za svog tadašnjeg klijenta, Đukanovićevog strateškog partnera, Andreja Plenkovića.
(Glas javnosti)