Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik i članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović primili su danas zamjenika državnog sekretara SAD Johna Sullivana.
Teme razgovora su bile bilateralna saradnja dviju zemalja, aktuelna politička i ekonomska situacija u BiH, odnosi u regiji, borba protiv terorizma, pitanje ilegalnih migracija, te aktivnosti u EU integracionim procesima.
Sagovornici su se složili da su bilateralni odnosi Bosne i Hercegovine i SAD dobri i stabilni, te je istaknuto da SAD ostaju značajan partner BiH u izgradnji mira i prosperiteta za sve narode i građane u BiH.
Zamjenik državnog sekretara SAD John Sullivan je zahvalio članovima Predsjedništva BiH na prijemu i naglasio da SAD podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Izrazio je očekivanje da će doći do skorog formiranja vlasti na svim nivoima, te podržao nastavak provedbi reformi na putu ka evroatlantskim integracijama s ciljem održavanja stabilnosti i mira.
Tokom sastanka, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik i članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović su informisali zamjenika državnog sekretara SAD Johna Sullivana o političkoj situaciji u BiH i o procesu konstituisanja vlasti na svim nivoima.
Govoreći o evropskim integracijama, kazali su da je Predsjedništvo BiH usvajanjem Izjave o integraciji u EU na prvoj redovnoj sjednici još jednom potvrdilo opredijeljenost za ispunjavanje uslova za stjecanje kandidatskog statusa za članstvo u Evropskoj uniji i za nastavak provedbe reformi u BiH.
Naglašeno je da je evropska budućnost BiH neupitna i da ekonomske reforme, privredni rast, zapošljavanje, kao i borba protiv korupcije u svim sferama društva trebaju biti u fokusu djelovanja vlasti u BiH u narednom periodu.
Crnadak: BiH za jačanje saradnje sa NATO-om
Ministar vanjskih poslova u Vijeću ministara Igor Crnadak istakao je u razgovoru sa zamjenikom državnog sekretara SAD Johnom Sullivanom da je glavni vanjskopolitički prioritet BiH članstvo u EU.
Crnadak je naglasio da je BiH za jačanje saradnje sa NATO-om, posredstvom dostupnih mehanizama i instrumenata saradnje, te podsjetio da se BiH u potpunosti zalaže za trajni mir, stabilnost i napredak regiona, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.
Na kraju sastanka Crnadak i ambasador SAD u BiH Maureen Cormack potpisali su aneks Ugovora o zakupu zgrade i zemljišta na adresi Alipašina 43 za potrebe američke ambasade.
Saliven: Sankcije Dodiku ostaju
Političkim predstavnicima i građanima želim prenijeti poruku da SAD stoje čvrsto uz BiH, izjavio je zamjenik državnog sekretara Džon Salivan tokom pres-konferencije u Sarajevu.
On je prvi visoki zvaničnik Stejt departmenta koji je posjetio Bosnu i Hercegovinu i region od kako je na dužnost 2016. stupio američki predsjednik Donald Tramp.
– Prijetnje otcjepljenjem i pozivanje na treći entitet predstavljaju kršenje slova i duha Dejtonskog sporazuma. SAD su čvrsto uz suverenitet i integritet BiH – poručio je Salivan.
Takođe je rekao da treba ispraviti nepravdu u kojoj se nekim etničkim grupama uskraćuje pravo glasa. Kazao je da je članovima Predsjedništva BiH prenio frustriranost zbog retorike koju neki od njih iznose.
– Politički lideri stvaraju etničke podjele samo da bi ostali na vlasti – istakao je Salivan i pozvao i na iskorjenjivanje korupcije.
– Vlada SAD će uvijek snažno reagovati na bilo kakve prijetnje po stabilnost BiH. Morin Kormak je savršen predstavnik SAD ovdje – istakao je on.
Prisutni novinari su pitali Salivana zašto se rukovao s Dodikom, s obzirom na to da je on pod sankcijama SAD, a Salivan je kazao da je on u BiH došao da bi prenio poruke podrške SAD.
– Nema smanjenja našeg interesa kada su BiH i njen napredak u pitanju. Poštujemo instituciju Predsjedništva i na toj sam osnovi imao razgovor s Dodikom i drugom dvojicom članova. Sankcije Dodiku ostaju. Nema promjene statusa Milorada Dodika, on je i dalje pod sankcijama Amerike. SAD entuzijastično podržavaju odliku Predsjedništva BiH da povede zemlju u NATO. O tome sam danas razgovarao u Sarajevu, a ranije i u EU – kazao je Salivan.
Istakao je kako SAD primarno zanima članstvo BiH u NATO s obzirom na to da su SAD osnivač i član ove organizacije.
– Vlasti BiH su odlučile da žele u NATO i mi to podržavamo. Ne želimo da se iko petlja u unutrašnje stvari BiH.
Osim BiH, on je na svojoj turneji već posjetio Austriju, Slovačku i Bugarsku. Nakon Sarajeva, on će otputovati u Skoplje. Turneja zamjenika Majkla Pompea, ministra inostranih poslova SAD, počela je 12, a završiće se 20. decembra.
Kako je ranije objavljeno na stranici Stejt departmenta, u BiH će Saliven “urgirati kod visokih zvaničnika da održe stabilnost i nastave s reformama na putu k Zapadu”.
Osim toga, najavljen je i njegov sastanak s vjerskim zvaničnicima s kojima će razgovarati o “nastavku dijaloga i jačanju pomirenja u poratnom okruženju”.
“Ukinuti međunarodni intervencionizam”
Na današnjem sastanku članova Predsjedništva BiH sa zamjenikom državnog sekretara SAD Džonom Salivenom konstatovano je da su odnosi BiH i SAD korektni i da je BiH uz partnerstvo sa SAD opredijeljena za izgradnju mira i stabilnosti u regionu.
Srna saznaje da su članovi Predsjedništva BiH saslušali sa pažnjom poruke zamjenika državnog sekretara SAD.
Dodik mu je prenio da unutar BiH postoji neka vrsta konsenzusa za ulazak BiH u Evropsku uniju, ali ne i za NATO.
On je upoznao Salivena da je Narodna supština Republike Srpske donijela Rezoluciju o vojnoj neutralnosti.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH, u tom kontekstu naglasio je da je nedavnim formiranjem takozvane vojske Kosova direktno srušen Aneks jedan B Dejtonskog sporazuma o regionalnoj stabilnosti.
“Mi smo za mir i stabilnost”, rekao je Dodik, naglašavajući “da bi BiH trebalo prepustiti lokalnim političkim akterima i ukinuti međunarodni intervencionizam”, što se vjerovatno odnosilo prije svega na visokog predstavnika u BiH koji, prema mnogima, igra destabilizujuću ulogu u BiH.
Srna saznaje da se predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik nije saglasio sa stavom člana Predsjedništva BiH Željka Komšića, koga je iznio sa sastanku sa Salivenom, o pojačanom uticaju Rusije i njenih obavještajnih službi u BiH.
Dodik je rekao da je istina da ima drugih zemalja koje imaju veći uticaj unutar BiH od Rusije.
On se, nije saglasio ni sa ocjenom bošnjačkog člana Predsjedništva Šefika Džaferovića o “genocidu nad Bošnjacima u BiH”, dodajući da je istina da je jedino ostao neprocesuiran zločin nad Srbima.
Dodik: Da li smo ja i Saliven bili na istom sastanku?
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je Srni da na današnjem sastanku sa zamjenikom američkog državnog sekretara DŽonom Salivenom u Sarajevu uopšte nije bilo riječi o bilo kakvoj secesiji ili uspostavljanju trećeg entiteta.
“Prilikom današnjeg razgovara Salivena s članovima Predsjedništva BiH nije bilo riječi o bilo kakvim pozivima na secesiju ili o uspostavljanju trećeg entiteta niti o još o mnogim stvarima koje je Saliven pominjao na konferenciji za novinare u Sarajevu. Sada se pitam da li smo on i ja danas bili na istom sastanku”, rekao je Dodik Srni upitan da prokomentariše Salivenovu izjavu da je cilj njegove posjete BiH bio da političkim liderima i građanima prenese opredijeljenost SAD za zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, te da naglasi da se pozivi na secesiju ili uspostavljanje trećeg entiteta narušavaju duh i slovo Dejtona.
Dodik je naglasio da je Saliven na današnjem sastanku sa članovima Predsjedništva BiH mogao jasno da čuje, između ostalog, da u BiH ne postoji konsenzus za ulazak BiH u NATO, te da je Narodna supština Republike Srpske donijela Rezoluciju o vojnoj neutralnosti.
Dodik je istakao da je zanimljivo da to Saliven nije pominjao na konferenciji za novinare.
“A ako je neko insistirao na poštivanju Dejtonskog sporazuma i to slova tog sporazuma, a ne duha, onda sam to zasigurno ja. To sam radio sve vrijeme i kao predsjednik Republike Srpske i radiću dalje, posebno sada kao predsjedavajući Predsjedništva BiH”, poručio je Dodik.
(vijesti.ba, klix.ba, avaz.ba, Srna)