U Srpskoj akademiji nauka i umetnosti /SANU/ u Beogradu danas je održana akademija “Dvadeset godina od NATO bombardovanja” na kojoj je rečeno da je agresija koju je ova alijansa 1999. godine izvršila na Srbiju bila brutalan zločin, koji nikada ne smije biti zaboravljen.
Akademik Matija Bećković rekao je novinarima, uoči početka skupa, da se i 20 godina nakon NATO agresije gotovo ništa nije promijenilo u položaju srpskog naroda.
“Sada ćemo čitati tekstove napisane pre 20 godina. Oni nisu izgubili ništa od aktuelnosti i teško da bi neko pogodio da li su pisani sada ili onda. Ja sam tada kazao kako jedan čovek vlada svetom, a ne vlada sam sobom, a iako taj čovek već formalno nije na čelu te najveće sile sveta, ipak je njegova politika još na snazi”, naglasio je Bećković.
Akademik Dragoslav Mihailović rekao je da je u NATO bombardovanju 1999, velikom zločinu protiv srpskog naroda, stradao veliki broj ljudi, pričinjena ogromna šteta privredi Srbije koja nije uspjela da se oporavi ni poslije 20 godina.
Na skupu je govorio i akademik Dušan Kovačević, koji je istakao da je nakon dvije decenije od NATO bombardovanja sve izoštrenija slika o tome šta se tada dešavalo.
“To je bio geostrateški cilj NATO pakta – da krenu u opkoljavanje Ruske Federacije i na tom putu se našla Srbija. Napravljen je put Priština, Tirana, zatim dalje preko Severne Makedonije i Bugarske”, naveo je Kovačević.
Prema njegovim riječima, geostrateški cilj NATO bombardovanja Srbije bio je da se povežu Jadransko i Crno more, a Srbija se našla na tom putu.
“Bitne su i sirovine koje Kosovo i Metohija ima, i ta okupacija traje već dvadeset godina. Proveli smo 20. vek u bombardovanju. Jedino što bih poželeo u ovom 21. veku svoj deci jeste da više niko nikad ne proživi to isto”, rekao je Kovačević, koji se u svojim filmovima “Ko to tamo peva”, “Andergraund” i “Profesionalc” bavio i bombardovanjem Beograda.
Predsjednik SANU Vladimir Kostić, koji je otvorio akademiju, ocijenio je da danas, 20 godina poslije prvih NATO bombi na Srbiju, više ništa nije isto, te da smo barem “za nijansu mudriji”.
On je naglasio da svirepost tog zločina ne smije biti zaboravljena.
“Naš inat zbog tog zločina ne možemo pretvoriti u političku ideologiju”, napomenuo je Kostić i odao priznanje svima koji su se te 1999. godine suprotstavili NATO bombardovanju.
Akademiju je organizovalo Odjeljenje SANU za jezik i književnost.
(Srna)