Zamjenica direktora Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević izjavila je da je za korona virus karakterističan fenomen “ledenog brijega”, to jest većina inficiranih ili nema simptome respiratorne infekcije ili su to blaži oblici koji liče na prehladu.
– To znači da većina nas može nositi ovaj virus u sebi, a da to ne zna. Znači, mi početkom pete nedjelje imamo 1.908 potvrđenih slučajeva infekcije i barem pet do deset puta više inficiranih koji nisu prepoznati jer se osjećaju dobro – rekla je Tepavčević.
Prema njenim riječima, treba biti svjestan da svako može da nosi ovaj virus u sebi i zato je mjera samoizolacije ključ uspjeha, da bi se stvorili uslovi da se zaustavi put prenošenja i spriječi da virus predje na novu osjetljivu osobu.
– Jako je bitno da shvatimo da virus SARS-CoV-2 ne može da opstane bez nas. Mi mu omogućavamo sredinu za opstanak, razmožavanje i dalje prenošenje – naglasila je Tepavčević.
Ona je rekla da još nije u potpunosti razjašenjeno koliko dugo može da opstane u spoljašnjoj sredini, to jest da li se to meri satima ili danima, ali da je jasno da se virus ne bi našao u spoljašnjoj sredini da ga inficirani čovjek tu nije prenio”.
– Najefikasniji način prevencije infekcije virusa SARS-CoV-2 je obezbeđivanje udaljenosti od minimum dva metra od potencijalnih rezervoara infekcije. Posljednih dana bilježimo porast oboljelih, ali je očigledno da su primjenjene mjere usporile tok epidemije – rekla je Tepavčević.
(Kurir)