O dolasku pape Franje u Srbiju nijednu reč nismo razmenili sa državnim sekretarom Vatikana, kardinalom Pjetrom Parolinom, ekskluzivno za “Blic” kaže poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej.
Parolin, koji važi za drugog čoveka Katoličke crkve, boravio je u Srbiji krajem prošle nedelje. Njegov dolazak u Beograd naveo je na razmišljanja da bi ta poseta u stvari mogla da bude uvertira za dolazak poglavara Rimokatoličke crkve, imajući u vidu i da je to prva poseta državnog sekretara Vatikana Srbiji.
Kada god se govorilo o dolasku pape u Srbiju, uvek se čuo stav SPC da bi papa trebalo prvo da se pokloni žrtvama Jasenovca, pa tek onda da dođe u Beograd. Međutim, tumačenja su i da se atmosfera menja, što zbog toga što Vatikan nije priznao Kosovo, što zbog činjenice da nije proglasio za sveca Alojzija Stepinca, zagrebačkog nadbiskupa u vreme NDH kojeg naša država smatra saučesnikom režima koji je odgovoran za mnoge ratne zločine nad Srbima.
Parolin se u toku dvodnevne posete susreo sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, premijerkom Anom Brnabić i šefom diplomatije Ivicom Dačićem i svi ti susreti ukazuju na važnost posete. Primio ga je i patrijarh Irinej, koji za “Blic”, međutim, kaže da nije bilo govora o dolasku pape Franje.
– O tome nijednu reč nismo razmenili. Ni sa jedne ni sa druge strane. Bilo je govora o drugim stvarima, ali o tome ne – rekao je patrijarh Irinej.
Početkom ove godine poglavar SPC je rekao da nije vreme za dolazak pape Franje i da je “zbog svega što se desilo u prošlosti i ogromnog broja prognanika iz Hrvatske veliki deo naroda protiv toga”.
Sada za “Blic” kaže da je i dalje pri tom stavu.
– Svojevremeno sam rekao šta imam, i ostajem pri tome – rekao nam je juče patrijarh.
Na državnom nivou poslednji put se o dolasku pape javno govorilo 2015. godine, nakon posete tadašnjeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića Vatikanu. Tada je Nikolić pozvao papu Franju u Srbiju, ali uz ogradu da o tome treba da se izjasni SPC. Na to se patrijarh Irinej ogradio rečima da poziv papi nije došao od crkve, već od države, da je papa i državnik pošto je Vatikan država, da “dolazak pape ne bi bio od štete”, ali da se nada da papa neće doći dok ne dobije poziv i saglasnost SPC.
Izvor “Blica” iz Vlade Srbije kaže da u državi i dalje postoji raspoloženje za dolazak pape.
– Ali SPC je protiv – kaže izvor “Blica”.
Govoreći o mogućoj poseti pape, šef diplomatije Ivica Dačić ocenjuje da bi ona Srbiji donela korist.
– Moj stav kao državnika je da bi u interesu Srbije bila poseta pape, naročito u kontekstu nepriznavanja Kosova. Teško će u budućnosti biti nekog pape koji ima više razumevanja za nas od ovog – kaže Dačić.
Verski analitičar Draško Đenović za “Blic” podseća da je papa i verski poglavar, ali i poglavar države.
– Ako dolazi kao prvi čovek države Vatikan, onda je to stvar Ministarstva spoljnih poslova. Predsednici Vlade i države pozivaju stranog zvaničnika u posetu. Oko 5,5 odsto naših državljana su katolici i zašto se uslovljava dolazak njihovog poglavara? Pritom, uslovljavamo ga odlaskom u jednu zemlju da bi potom došao u drugu. Ako budemo puno zatezali, može da se desi da Vatikan prizna Kosovo, a onda da to za njim učini 30 ili 40 malih katoličkih zemalja – kaže Đenović.
Istoričar Aleksandar Raković kaže da postoje neformalni uslovi koje bi papa Francisko trebalo da ispuni pre dolaska u Beograd.
– Papa je državnik, ali i verski poglavar i kao verski poglavar može da dođe u neku zemlju samo uz saglasnost većinske crkve. U toj zemlji postoje neformalni uslovi koje bi papa Franja trebalo da ispuni, da se Rimokatolička crkva ogradi i pokaje zbog zločina koji su u njeno ime počinjeni u vreme NDH nad Srbima, Jevrejima i Romima, pa čak i da se pokloni žrtvama – kaže Raković.
(blic.rs)