Prema nezvaničnom Sporazumu između rukovodstva i sindikata, u koji je N1 imala uvid, kompanija Telekom Srbija, priprema se da otpusti 1.800 radnika. Direktor Telekoma, Predrag Ćulibrk, nije želeo ni da potvrdi, ni da demantuje tu informaciju.
Analitičari upozoravaju da bi otpuštanje tako velikog broja radnika moglo da naruši strukturu zaposlenih u toj telekomunikacionoj kompaniji, u kojoj su stručnjaci najvažniji kadar.
U navodnom predlogu poslovodstva Telekoma Srbija, napisanom početkom novembra, za Sporazum koji bi trebalo da se postigne sa dva reprezentativna sindikata, se navodi da će sa Novom godinom ta kompanija početi sa otpuštanjima radnika.
Televizija N1 nezvanično je dobila ovaj dokument, koji je bez pečata i potpisa, ali kompanija Telekom Srbija nije demantovala verodostojnost napisanog.
“Planirano je da optimizacijom poslovnih procesa kroz usklađivanje personalne strukture bude obuhvaćeno 1.800 zaposlenih…prema sledećoj dinamici: 1.000 zaposlenih, u periodu januar – februar 2019. i 800 zaposlenih u periodu septembar – oktobar 2019”, navodi se u ugovoru.
U jednom od dva reprezentativna sindikata u Telekomu navode da su pregovori u toku i da još ništa nije završeno, a da dok traju pregovori – izjave medijima ne žele da daju.
Direktor Telekoma, Predrag Ćulibrk, koji je prisustvovao otvaranju telekomunikacionog foruma “Telfor 2018”, nije hteo niti da potvrdi niti da demantuje da će do otpuštanja zaposlenih doći. Pitanja N1 ostala su bez konkretnog odgovora.
N1: Gospodine Ćulibrk, zbog čega će iz Telekoma biti otpušteno 1.800 radnika?
Ćulibrk: “Došli smo na telekomunikacioni forum, nemojte…
N1: Zbog čega će iz Telekoma biti otpušteno 1.800 radnika?
Ćulibrk: ….
N1: Gospodine Ćulibrk, molim Vas kratak odgovor, zbog čega će iz Telekoma?
Ćulibrk: Ako imate neka pitanja vezano za telekomunikacioni forum, ja ću rado da odgovorim?
N1: Imamo druga pitanja, vi ste direktor Telekoma, zbog čega će biti otpušteno 1.800 radnika? Zbog čega neće da odgovorite?
Ćulibrk: “Danas smo došli da razgovaramo o telekomunikacijama i razvoju telekomunikacija u Srbiji.
N1: Šta će biti sa radnicima u Telekomu?
Ćulibrk: Obratite se mom PR-u ako imate neka pitanja, pa ćemo vam odgovoriti.
I PR službi smo se obratili. Saopštili su da se radi na Sporazumu, ali da će odlazak zaposlenih biti proces dug 15 godina. Stručnjaci smatraju da Telekomu nije potrebno smanjenje broja zaposlenih i upozoravaju da stručni kadar, ukoliko do toga dođe, ne bi smeo da bude “pušten niz vodu”.
“Broj zaposlenih otprilike odgovara tržištu odnosno broju korisnika koje Telekom ima i brinem se da ukoliko bilo takvih otpuštanja, kvalitet usluga Telekoma može da degradira. Telekom već ima problem što su plate za stručnjake niže nego u drugim firmama, a ako počnu da se unose takve nestabilnosti, loša atmosfera to može uticati na to da Telekom ima još više problema da nađe dobre stručnjake”, kaže Aleksandra Smiljanić, bivša ministarka za telekomunikacije.
A vesti o mogućim otpuštanjima stižu tek nekoliko nedelja nakon što je Telekom Srbija – čiji je većinski akcionar država – kupila kablovskog operatera “Kopernikus Technology” za oko 200 miliona evra. Objašnjenje za taj poslovni potez Telekoma bilo je da je to strateški potez koji donosi bolju budućnost i veću vrednost kompaniji.
Stefanović: Pokazuju koliko im je stalo do ljudi
Predsednik Levice Srbije i jedan od osnivača Saveza za Srbiju Borko Stefanović je izjavio da se u Telekomu Srbija priprema otpuštanje 1.800 radnika ove državne strateške kompanije.
Kako navodi, na to ukazuje sporazum koji je u pripremi između naprednjačkog menadžmenta kompanije i sindikata.
„Ovim potezom vlast još jednom pokazuje koliko im je stalo do ljudi koji žive od svog rada i koliko su spremni da sprovode štetnu politiku osiromašivanja naroda, otpuštanja i lopovske privatizacije svih narodnih resursa. Dok sa jedne strane kupuju Kopernikus za 200 miliona evra sa namerom da namire naprednjačke finansijere, sa druge strane jasno pokazuju da žele da se reše 1.800 radnika Telekoma koji su stub te kompanije. Toliko je ovoj vlasti stalo do državnih resursa i dobrobiti zaposlenih“, navodi Stefanović.
Ističući da su za „privremene vlasnike Srbije, oličene u Srpskoj naprednoj stranci, najvažniji njihovi džepovi i što bespravnij rad građana“, Stefanović upozorava da će za ovako štetne poteze, kao što su otpuštanje radnika i prodaja Telekoma, „odgovarati pred zakonom čim dođe do promene vlasti“.
DS: Model oproban u slučaju aerodroma “Nikola Tesla”
Zašto je Telekom Srbija a.d. Beograd iznova i iznova tema, kao i stotine miliona EVRA raznoraznih aranžmana koji se vezuju za ovo preduzeće, a kojom se na očigledno krajnje štetan način bavi Vlada, odnosno preciznije rečeno predsednik Srbije Aleksandar Vučić – pitaju iz Demokratske stranke.
Prema njihovom viđenju, “razlozi su krajnje jednostavni”.
“Telekom Srbija a.d. Beograd ostvaruje godišnji konsolidovani prihod od oko 900 miliona evra. Ogroman novac koji je potrebno potrošiti kroz javne nabavke. Sa druge strane, u vlasništvu Telekoma Srbija a.d. Beograd što direktno, što preko povezanih pravnih lica u kojima Telekom ima većinski paket akcija (dakle direktno odlučivanje i upravljanje) nalazi se 13 pravnih lica, u zemlji i inostranstvu. Naravno, sve po zvanično objavljenim podacima iz 2017. godine. Kada se na zatečeno stanje dodaju i akvizicije realizovane krajem 2018. godine iz sredstava kredita od 600 miliona EVRA, poput kupovine Kopernikusa za 195 miliona evra, kao i sličnih aranžmana, broj pravnih lica u sastavu Telekom Srbija a.d. Beograd će se značajno povećati.
Istovremeno će se višestruko povećati i odliv sredstava iz Telekoma, što zbog prethodno pomenutih kredita kojima je finansiran aranžman sa Kopernikusom, što zbog pitanja ekonomske opravdanosti takvih kupovina, čak da su i plaćene 4 puta manje, što je najoptimističnija procena. Po svemu sudeći, investicija u Kopernikus se u najboljem slučaju može vratiti za 13 -15 godina, a do tada ko živ, ko mrtav. Dakle, malo ko će imati da postavi pitanje, zašto se to radilo?
Već duže vremena u Telekom Srbija a.d. Beograd očigledno se izrađuju planovi za otpuštanje zaposlenih. Stotina zaposlenih. Spominje se broj od 1.800 lica koja trebaju dobiti otkaze. Gubitak posla je gubitak posla, makar se to zvalo i dobrovoljni odlazak, što je zapravo samo sinonim za nametanje novih ogromnih troškova preduzeću, iz čijih se sredstava sve i finansira. Koristi opet vrlo upitne. Dakle, ta sredstva neće platiti ni rukovodstvo Telekoma Srbija a.d. Beograd, ni predsednici sindikata bez čije saglasnosti se otpuštanja ne bi ni desila, a kakve koristi će zaposleni imati (uz izuzetak malog broja onih koji će dobiti ogromne iznose), najbolje će videti kada se prijave na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, odnosno tada će imati priliku da uživaju sve blagodeti ekonomskog oporavka koji im je stvorila SNS pod rukovodstvom Aleksandra Vučića.
Priprema otpuštanja 1.800 radnika Telekom Srbija a.d. Beograd, u mnogome podseća na potpuno besmisleno, a sada je već jasno i zbog čega, davanje aerodroma ”Nikola Tesla” Beograd pod koncesiju, za koju je ugovorena koncesiona naknada značajno manja od neto dobiti koju godišnje ostvaruje aerodrom. Ugovor o koncesiji predviđa trajanje koncesije u periodu od 25 godina. Kao i u prethodnim slučajevima, ko će se setiti za 25 godina da postavi pitanje zašto su to radili?
Pitanje je, da li Aleksandar Vučić posle poslovnih šema sa Kopernikusom, Kamarašom, poljoprivrednim zemljištem, PKB i mnogih drugih, pokušava da proda Telekom Srbija a.d. Beograd?
Demokratska stranka oštro se protivi svim pokušajima prodaje državnog kapitala u javnim preduzećima i društvima koja obavljaju delatnost od opšteg interesa. To nije u interesu građana Srbije niti Republike Srbije. Sprovođenje takvih postupaka uvek je na štetu države, a u korist malog broja onih koji su u poziciji da te postupke i sprovode”, ističe se u saopštenju DS-a.
(N1, Danas)