Srbija i Bosna i Hercegovina neće učestvovati na sastancima radnih tela CEFTA u Prištini 20. i 21. novembra, izjavio je potpredsednik srpske vlade Rasim Ljajić.
Dve zemlje, kako je naveo Ljajić, neće prisustvovati ni ministarskom sastanku u okviru CEFTA nedelje, koji će takođe biti održan u Prištini 3. decembra.
Prema Ljajićevim rečima to je zajednički zaključak njegovog današnjeg telefonskog razgovora sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem.
“Besmisleno je da zabijamo glavu u pesak i ponašamo se kao da se ništa ne događa i da je situacija normalna, a svima nam je jasno da je nakon uvođenja takse od 10 odsto za robu iz Srbije i BiH koja dolazi na Kosovo, ovo najveća kriza od početka funkcionisanja CEFTA sporazuma”, kazao je Ljajić.
“Zamislite da u takvoj situaciji i Šarović i ja pričamo o olakšavanju trgovine i uklanjanju barijera, a mi trenutno imamo uvedene ne barijere, nego barikade od strane privremenih institucija u Prištini. I pritom se još pojedini kosovski ministri hvale time što je smanjen obim trgovine sa Srbijom”, dodao je on.
Potpredsednik Vlade ističe da je zajednički cilj Srbije i BiH da se pomenute mere uvedene od strane privremenih institucija u Prištini ukinu i da se onda “započnu razgovori ne samo ukidanju vancarinskih barijera, već o suštinskom stvaranju zajedničkog ekonomskog prostora u ovom delu Evrope2.
Ljajić i Šarović će početkom sledeće nedelje na sastanku u Sarajevu utvrditi čitav niz zajedničkih aktivnosti koje će dve države preduzeti u cilju ukidanja sporne takse uvedene od strane institucija u Prištini.
Nakon uvođenja takse uvoz na Kosovo prepolovljen
Od početka uvođenja dodatne takse od 10 odsto za robu koja se uvozi iz Srbije i Crne Gore uvoz te robe je prepolovljen, kaže direktor Carine Kosova Bahri Beriša.
On je dodao i da su po tom osnovu ostvareni prihodi od 300.000 evra.
“U sedmici pre primene odluke o povećanju takse uvezena je roba iz Srbije i BiH za sedam miliona evra, dok je šest dana od primene odluke uvoz prepolovljen, na 3,5 miliona evra. Od takse smo imali prihode od 300.000 evra”, kazao je Beriša za Radio Slobodna Evropa.
Vlada Kosova je prošle sedmice donela odluku o uvođenju dodatne takse od 10 odsto za sve proizvode koji se uvoze iz Srbije i BiH. Od te odluke su izuzeti proizvodi međunarodnih brendova koji se izrađuju u Srbiji i BiH.
Protiv te odluke su se izjasnili predstavnici Evropske unije i Srbije, dok je Srpska lista zbog toga prešla u opoziciju i najavila podršku rušenju Vlade Ramuša Haradinaja.
Haradinaj najavio dodatna povećanja
Premijer privremenih kosovskih institucija, Ramuš Haradinaj, ranije nije isključio mogućnost dodatnog povećanja poreza na robu iz centralne Srbije.
Haradinaj je to rekao nakon sastanka sa članovima Odbora za zakonodavstvo.
Na pitanje o pretnjama Srpske liste da će podržati svaku akciju opozicije na rušenju vlade, Haradinaj je rekao da je njihova odluka da ne sarađuju.
“Što se tiče koalicionog partnera, u ovom slučaju Srpske liste, to je njihova volja, to je slobodna politička volja i mi to ne diktiraramo. Razumljivo je da se kosovska agenda nastavlja, mi smo na poslu. Moglo bi se reći čak i uz povećane poreze”, rekao je Haradinaj, prenela je agencija Kosovapres.
(Agencije)