Organi BiH, prije svega Predsjedništvo BiH, ništa nisu uradili u vezi sa pitanjem donošenja zakona o Ustavnom sudu BiH, izjavio je Milorad Dodik, predsjednik RS.
On je naglasio da je Republika Srpska ranije tražila da se donese zakon o Ustavnom sudu BiH, čime bi bilo riješeno pitanje stranih sudija u ovom sudu.
“U narednoj godini mora da se riješi pitanje Ustavnog suda BiH i to može samo aktivnom ulogom članova Predsjedništva BiH, parlamenta BiH i entitetskih vlada, prije svega Vlade Srpske i Narodne skupštine Srpske. To će biti jedan od prioriteta i od toga nismo odustali”, istako je Dodik.
On je naveo da su predstavnici Srpske u zajedničkim institucijama mogli da odbiju stavljanje na dnevni red bilo kojeg drugog pitanja, dok ovo ne bude riješeno.
“Drugog načina nema. Ovako vidimo, Ivanić propušta sve, i što je u interesu muslimana – može na dnevni red, a što je u interesu Srba – ne može i onda kažu Dodik je strog, a Ivanić je navodno tolerantan. Ovdje nije riječ o tome, već o zaštiti srpskih nacionalnih interesa”, istakao je Dodik.
On je rekao da je Ustavni sud BiH mjesto političkih odluka koje kreiraju “nakaradan” politički sistem i najčešće na štetu Srpske.
“Tamo imamo jednog slabog člana ispred Republike Srpske, koji nije uradio mnogo bitnih stvari za Srpsku”, rekao je Dodik novinarima u Modriči.
Komentarišući sastanak predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i drugih zvaničnika SDA sa čelnicima Islamske vjerske zajednice, predsjednik Srpske je naveo da je Izetbegović pokazao da mu je najvažnije muslimansko okupljanje u Sarajevu i da su donosili zaključke isključivo za njihov interes.
“Apostrofirali su negativan odnos prema Republici Srpskoj i onome što ona radi, govoreći kako je nezavidan položaj Bošnjaka u Srpskoj, ne osvrćući se nijednom riječju na činjenicu da od Dejtonskog sporazuma položaj Srba u Federaciji BiH /FBiH/ nije adekvatan i da u Domu naroda parlamenta FBiH nemate zastupljenost Srba, da u sudovima, koje su vještački stvorili na nivou Sarajeva, sudi se Srbima po nekim strožijim zakonima, muslimanima po blažim zakonima”, istakao je Dodik.
On je naglasio da Izetbegović plasira laži i da svojim “islamsko-otomanskim centrom želi da vrati te vrijednosti na prostor BiH”.
Predsjednik Srpske je rekao da je očekivao da će Ivanić reagovati na to, ali, kao i obično, nije ništa rekao.
“Odbacujem, prije svega, formu okupljanja na taj način. Nama ne treba da političari i predstavnici Islamske zajednice iz Sarajeva drže predavanje o tome šta se radi u Srpskoj. Stoga je važno da se oglase svi i da budemo jedinstveni u odbacivanju bilo kakvih insinuacija za Srpsku”, poručio je Dodik.
On je dodao da je jasno zašto se na nivou organa BiH ne razgovara o Ustavnom sudu BiH, s obzirom na to da se ne reaguje na ovakve Izetbegovićeve sastanke i zaključke.
“Muslimani žele da zadrže Ustavni sud BiH sve dok im ne poravna sistem kakav oni hoće, a smatram da smo blizu da odbacimo Ustavni sud kao mjesto prihvatljivih odluka”, naveo je Dodik.
Ivanić: Saglasnost davao Radmanović, a ne ja
Član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske Mladen Ivanić rekao je da tokom svog mandata nije dao nijednu saglasnost za imenovanje stranih sudija u Ustavni sud BiH, za razliku od njegovog prethodnika Nebojše Radmanovića iz SNSD-a, koji je, kako kaže, tu saglasnost davao redovno.
“Osim toga, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je sa svojim partnerom /hrvatski član Predsjedništva BiH i lider HDZ BiH/ Draganom Čovićem obećao zakon o Ustavnom sudu. Čekam da vidim tekst prijedloga tog zakona. Očigledno je da Dodik, napadajući mene, svaki put samo prebacuje svoja neispunjena obećanja, u nedostatku boljih ideja”, rekao je Ivanić Srni reagujući na izjavu predsjednika Srpske da organi BiH, prije svega Predsjedništvo BiH, ništa nisu uradili u vezi sa donošenjem zakona o Ustavnom sudu BiH.
On je naveo da predizborna kampanja počinje tek za nekoliko mjeseci i da se nada da će “Dodik do tada imati pametnija posla”.
Pandurević: Dodik revnosno sproveo sve odluke nakaradnog suda
Potpredsjednik Srpske demokratske stranke /SDS/ Aleksandra Pandurević izjavila je da je SDS još 2005. godine uputio prvi prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH, ali da, nažalost, nikada nije bilo dovoljno podrške poslanika iz Federacije BiH za rješavanje tog pitanja.
Pandurevićeva je ocijenila da predsjednik Srpske Milorad Dodik, koji je, kako je navela, “revnosno sprovodio odluke Ustavnog suda BiH”, svojim današnjim kritikama srpskog člana Predsjedništva BiH Mladena Ivanića “pokazao da ne posjeduje ni elementarno znanje o načinu kako se donose oduke o važnim pitanjima u BiH”, te da “nije ni pročitao Ustav BiH u dijelu koji se odnosi na ovlaštenja članova Predsjedništva”.
“Da je to učinio, vidio bi da Ivanić kao član Predsjedništva BiH nema nikakve ingerencije u vezi sa Ustavnim sudom BiH i da odluke o tom pitanju može donositi parlament BiH, na prijedlog poslanika ili Savjeta ministara”, istakla je Pandurevićeva, reagujući na izjavu predsjednika Srpske da organi BiH, prije svega Predsjedništvo BiH, ništa nisu uradili u vezi sa donošenjem zakona o Ustavnom sudu BiH.
Ona je naglasila da je Dodik u septembru 2016. godine “sa svojim strateškim partnerom Draganom Čovićem” najavio da će odmah napisati i donijeti zakon o Ustavnom sudu, ali da na kraju ništa nije učinjeno, saopšteno je iz SDS-a.
“Dodik i njegova stranka su 10 godina bili u Savjetu ministara, i dok su se donosile štetne odluke, imao je priliku da kaže da neće biti usvojen nijedan zakon i da neće učestvovati u radu Savjeta ministara, sve dok se ne donese Zakon o Ustavnom sudu”, rekao je Dodik.
Pandurevićeva je navela da je Dodik, umjesto toga, revnosno sproveo sve odluke “takvog nakaradnog Ustavnog suda”, za razliku od Federacije BiH koja još ima na desetine nesprovedenih odluka tog suda.
(Srna)