U Banjaluci je počela posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će biti razmatrana informacija o neustavnoj transformaciji dejtonske BiH i uticaju na položaj i prava Republike Srpske.
Sjednici prisustvuju srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković i ministri, lideri političkih stranaka i predstavnici Srpske u institucijama BiH.
“SAD je 1995. bila otvorena za davanje dozvole Srbima da sprovedu referendum o nezavisnosti”, rekao je Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva BiH na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS.
On je rekao da je ovaj prijedlog iznio Sendi Berger, za kojeg je rekao da je jedan od troje najvažnijih ljudi u američkoj spoljnoj politici, te da je Medlin Olbrajt, u odgovoru na ovo, Bergeru rekla da nije protiv sprovođenja referenduma, ali da forsira ukidanje embarga za oružje za Bošnjake.
Dodik tvrdi da je nakon toga prevladala politika koja je favorizovala bošnjačke interese koje je, kako tvrdi, formulisao Alija Izetbegović kroz Islamsku deklaraciju.
“Došlo je vrijeme da ove probleme moramo riješati. Iduće godine navršava se 25 godina od zaključivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. To su godine koje su nam pojeli stranci ispunjavajući zahtjeve bošnjačke strane“, rekao je Dodik.
Dodao je da je pravo na samoopredjeljenje neotuđivo pravo prema međunarodnim normama te da se ocjepljenje može prema međunarodnom pravu dati onom narodu koji trpi diskriminaciju, odricanje prava na vladu, i gdje postoji jaka vjerovatnoća da se s ovim oduzimanjem prava neće stati.
Dodik tvrdi da se iz analize koja će biti iznesena na sjednici može zaključiti da su te norme ispunjene u slučaju RS i srpskog naroda u BiH.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik istakao je danas u Banjaluci da je posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske u funkciji odbrane Srpske, njenih prava, nadležnost i obaveza potvrđenih Dejtonskim mirovnim sprazumom, a najviše njegovim aneksom četiri.
“OHR i zemlje koje su ga podržavale nametali su rješenja koja su nazivali kompromisom. Sada znamo da je to lažan kompromis na štetu Srba i zato je vrijeme da se podvuče crta da vidimo gdje smo bili 1995, a gdje sada skoro 25 godina poslije”, rekao je Dodik u obraćanju na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
On je podsjetio da je cilj “reformi” bio jačanje državnosti BiH, te da od njih ne žive bolje Srbi, Hrvati i Bošnjaci, nego samo stranci koji imaju visoke plate.
“Pitam vas da li su reforme i zakoni koji su nametani donijeli boljitak BiH, da li smo zadovoljini pravosuđem koje je nametnuo visoki predstavnik i da li je od početka bilo zavisno od različitih centara moći. Provodeći selektivnu pravdu pravosuđe je dovelo do još veće podijeljenosti”, rekao je Dodik.
Cvijanović: Imali smo naivnu fazu
SNSD je učestvovao u prenosu nadležnosti i pokazao ozbiljnu naivnost jer smo vjerovali predstavnicima međunarodne zajednice da će sve zakone koje je nametnuo visoki predstavnik naš parlament moći i da promijeni, rekla je Željka Cvijanović, predsjednica RS.
Ona je istakla da je u informaicji koja se nalazi pred narodnim poslanicima u Narodnoj skupštini RS navedena odgovornost i pozicije i opozicije za prenesene nadležnosti, te da su spominjana i konkretna imena, te da nije tačno što tvrdi opozicija da se sva odgovornost prebacuje na opoziciju.
Ona je istakla da je naivnost SNSD-a bila dvostruka, jer nisu znali da je postojao dogovor između međunarodne zajednice i bošnjačkih političara da se spriječi da nadležni parlamenti naknadno ponište nametnude odluke visokih predstavnika.
Cvijanovićeva je ponudila opoziciji da se napravi novi materijal ako nisu zadovoljni ponuđenim, te da na taj način pokažu da im je stalo da se usvoje dobra rješenja i da žele jedinstvo.
Žunić: Svi smo griješili
Dugoročni ciljevi bošnjačke politike predvođene SDA su jačanje centralnih struktura, forsiranje puta u NATO, ukidanje entitetskog glasanja, promocija bosanskog jezika i poništavanje srpske i hrvatske kulture, rekao je Igor Žunić, predsjednik Kluba SNSD-a na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS o prenosu dejtonskih nadležnosti.
On je istakao da RS ima ustavne i sve ostale nadležnosti da zaštiti Dejtonski sporazum i državnu zajednicu BiH predviđenu tim međunarodnim ugovorom.
Rekao je i da je cilj prijedloga radnog materijala i preispitivanje prenesenih nadležnosti sa RS na nivo BiH, navodeći kao primjer uspostavljanje Uprave za indirektno oporezivanje 2003. godine sporazumom entiteta.
„Poenta nije da tražimo krivca ili osuđujemo nekog što je prenio nadležnosti. Svi smo griješili jer smo mislili da na drugoj strani imamo konstruktivne partnere“, rekao je Žunić, i dodao da ova sjednica nije o deklaraciji SDA, ali da je ona dio pokušaja urušavanja dejtonske strukture BiH kroz nastojanje formiranja centralizovane BiH i ukidanja entiteta.
Jedan od prijedloga, kako je rekao, odnosi se i na zaštitu izborne volje naroda, kroz legitimno zastupanje predstavnika naroda u institucijama.
Žunić je predloženu tačku dnevnog reda predstavio u ime svih članica vladajuće koalicije u RS.
(Nezavisne)