Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da je zabrana kretanja predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na Kosovu i Metohiji loša poruka marionetskih vlasti u Prištini.
Dodik je naglasio da je politika predsjednika Srbije politika dijaloga, zbog čega je otišao u posjetu Kosovu i Metohiji.
On smatra da Vučić radi odgovoran narodni, državni i nacionalni posao, a da ovaj potez govori otakozvanim kosovskim vlastima.
– Oni misle da se sve može završiti silom, dok je politika Vučića politika dijaloga i on je došao na Kosova da razgovara. Ovo je i najgora priča i pristup Evropi, koja će, najvjerovatnije, da ignoriše tako nešto – rekao je Dodik.
Dodik je upitao što bi se dogodilo da je neko od Srba zabranio nekom od Albanaca da pređe preko teritorije Srbije i ide dalje prema Evropi.
– Sada u suštini predsjedniku države, čije je Kosovo integralni dio po politici te države i Rezoluciji 1244 UN, marionetske vlasti iz Prištine zabranjuju da se kreće među svojim narodom – naveo je Dodik.
Prema njegovim riječima, to je neprihvatljivo, nedopustivo i govori o samoj namjeri tog režima i podršci koju imaju.
– Da sam na mjestu Vučića sigurno ne bih otišao tamo, jer je poznato da EU i vlasti na Kosovu zajedno djeluju i protiv njega lično i njegovih inicijativa, kao i protiv Srbije i srpskog naroda na Kosovu – rekao je Dodik.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da je region u haosu za šta je kriva međunarodna zajednica, te da su danas poslate loše poruke sa Kosova gdje je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pokušao da posjeti Srbe u selu Banje u dreničkom kraju, ali su Albanci podigli barikade i onemogućili prolazak.
– Ova regija je u haosu. Moram reći da je većina toga rezultat pogrešne uključenosti međunarodne zajednice u mikrosferu u svim tačkama zapadnog Balkana – rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, međunarodna zajednica je uvijek na svakoj od ovih tačaka jedne ohrabrivala, a druge nastojala da kažnjava.
Ona je navela da u cijeloj regiji više nema nijednog riješenog pitanja i da odnosi Beograda i Prištine nisu bolji.
– Govorimo o unutrašnjem procesu koji se tamo dešava i koji bi trebalo da već iznjedri određena rješenja – navela je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je dodala da ni na regionalnom planu nisu bolji odnosi između Beograda i Zagreba, ali ni u okviru BiH.
– Toliko godina nakon rata, da ne možete da uredite osnovne odnose. Znači, nije krivica samo na domaćim strukturama nego postoji krivica, velika odgovornost na međunarodnoj zajednici – ocijenila je Cvijanovićeva.
(Agencije)