Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je bombardovanjem, najprije, Republike Srpske, a potom i Srbije, NATO ispisao najsramnije stranice istorije na evropskom kontinentu od završetka Drugog svjetskog rata.
“Vazdušnim operacijama na Republiku Srpsku NATO se otvoreno svrstao na jednu stranu u građanskom ratu u BiH i uticao na konačan ishod rata. Osiromašeni uranijum, koji je u tim operacijama bačen na teritoriju i Srpske i Srbije, i danas ubija našu djecu, pa se može reći da NATO operacije i 24 godine poslije imaju pogubne efekte po Republiku Srpsku i njen narod”, rekao je Dodik Srni povodom 9. septembra – Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Republici Srpskoj.
U danu kada se sjećamo svojih postradalih, ranjenih i bolesnih, Dodik je izrazio saučešće porodicama stradalih i solidarnost sa svima koji se i danas bore sa najtežim bolestima, kao posljedicom operacije NATO saveza.
“Vazdušni udari NATO-a devedesetih godina prošlog vijeka na Republiku Srpsku ostavili su trajan i neizbrisiv pečat u kolektivnoj svijesti našeg naroda”, istakao je srpski član Predsjedništva BiH.
U Istočnoj Ilidži i Istočnom Novom Sarajevu se obilježava Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Republici Srpskoj tokom kojeg je ubijeno 46 vojnika i više od 50 civila.
Duhovna akademija u Istočnom Sarajevu
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović poručio je danas u Istočnom Sarajevu da Srbi i Srpska nikada neće biti ni u jednom vojno-političkom savezu u kojem nema Srbije.
“Zar treba da pristupimo NATO-u koji eventualno može da ponovo napadne našu braću Srbe i da mi budemo u uniformama sa suprotne strane? Ne možemo da upadnemo ponovo u istorijsku zamku u koju je upao srpski narod u skorašnjoj istoriji za vrijeme austrougarske okupacije. To nećemo nikada dozvoliti”, rekao je Milunović na duhovnoj akademiji povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Republici Srpskoj.
Milunović je istakao da Vojska Republike Srpske nije NATO-u pružila povod za napad, ali su ga oni sami našli inscenirajući stradanje civila na sarajevskoj pijaci Markale, nakon čega su bombardovali njene položaje.
“Inscenirali su i ono što se desilo u Tuzli, za šta su nezavisni eksperti iz nekoliko zemalja utvrdili da stradanje civila u tom gradu nije prouzrokovala haubička granata, nego eksploziv postavljen na licu mjesta”, rekao je Milunović.
I gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Vuković rekao je da je povod za NATO bombardovanje Republike Srpske bila lažna teza da su Srbi bombardovali pijacu Markale.
“Do danas ne postoje ni institucije, ni pojedinci koji su dokazali da su Markale bombardovane sa srpskih položaja”, naglasio je Vuković.
Prema njegovim riječima, iako su bombardovani i ostali dijelovi Republike Srpske, najviše je na udaru bilo tadašnje Srpsko Sarajevo.
On smatra da obilježavanje NATO agresije u narednom periodu treba da bude na višem nivou nego ove godine.
“Dužni smo da obilježavanje egzodusa sarajevskih Srba i NATO bombardovanja Republike Srpske podignemo na još viši nivo”, istakao je Vuković.
Vuković je zahvalio Novinskoj agenciji Republike Srpske – SRNA i predsjedavajućem Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Staši Košarcu, koji su svojom upornošću doprinijeli da današnji datum bude obilježen na nivou Republike Srpske, kako i priliči.
On je riječi zahvalnosti uputio i ministru Milunoviću, jer su za vrijeme njegovog mandata mnogi događaji, koji su važni za Istočno Sarajevo, uvedeni u red obilježavanja na najvišem nivou Republike Srpske.
Vuković je zahvalio i ljekaru Slavku Ždralu, koji je sa kolegama sa područja Istočnog Sarajeva i u saradnji sa čuvenim hirurgom iz Srbije Danicom Grujičić, oformio ozbiljan tim koji konačno ima institucionalni kapacitet i biće finansiran od Vlade Srbije, a čiji zadatak je da odgovore na pitanja kolika će šteta od NATO bombardovanja osiromašenim uranijumom biti u narednom periodu.
Direktor bolnice “Žica” na Ilidži kod Sarajeva iz perioda odbrambeno-otadžbinskog rata, ljekar Milan Pejić rekao je da je NATO agresija na Republiku Srpsku bila borba Davida i Golijata.
“U tom periodu, od 30. avgusta do 9. septembra, poginulo je 11 boraca i civila. Za to vrijeme imali smo 35 ranjenih na raznim mjestima – boraca, civila, djece…”, naveo je Pejić.
Pejić je ukazao i na katastrofalne posljedice po stanovništvo od bombardovanja projektilima sa osiromašenim uranijumom.
U okviru akademije, kojoj je u sali Kulturnog centra Istočno Novo Sarajevo prisustvovao veliki broj posjetilaca, održan je i prigodan kulturno-umjetnički program.
Danas je prvi put da je zvanično obilježen Dan sjećanja na žrtve NATO bombardovanja u Republici Srpskoj.
(Srna)