Prostorije državnog vrtića „Kolibri“ dezinfikovane su nakon što je potvrđeno da jedan dječak boluje od virusnog meningitisa, pa iako nadležni uvjeravaju da nema opasnosti po druge mališane, roditelji su u strahu.
Kako su potvrdili iz Univerzitetskog kliničkog centra RS, dječak predškolskog uzrasta hospitalizovan je prošlog petka u Kliniku za infektivne bolesti.
– Dijagnostičkim procedurama postavljena je dijagnoza seroznog meningitisa. Dječak se ojseća dobro i u toku ove nedjelje planiran je otpust iz bolnice.Terapija je simptomatska, a opasnosti po osobe i djecu koji su bili u kontaktu sa dječakom nema – pojasnila je načelnica Klinike Antonija Verhaz.
U Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje rekli su da oboljeli dječak uzrasta oko 6 godina ide u obdanište u Lazarevu u grupu u kojoj ima do 30 djece. Direktorka Jelena Kurtinović ističe da su odmah dezinfikovali prostorije u vrtiću, zamjenili posteljinu, te da nema bojazni po drugu djecu.
– Ne postoji indikacija da bi bolest mogla da se proširi, niti potrebe da se daje preventivna terapija drugoj djeci, kao kod bakterijskog meningitisa koji je mnogo opasniji i kakav smo slučaj imali prošle godine u vrtiću „Plavi čuperak“. Drago nam je da je dječak već bolje i da će, kako su nam roditelji rekli, ubrzo izaći iz bolnice – izjavila je ona.
Kurtinovićeva ističe da su ostale roditelje odmah informisali o ovom slučaju, uveravajući ih da nema mjesta panici, ali da se broj djece od početka sedmice ipak smanjio.
– Roditelji su se prilično uspaničili i pitaju nas da li je sve bezbjedno za boravak mališana, razgovarala sam i sa onima koji su rekli da upravo zbog ovog slučaja ne dovode djecu u vrtić da ih uvjerim da je sve u redu – rekla je Kurtinovićeva, pojašnjavajući da nije bilo potrebe da alarmiraju javnost, jer je riječ o sporadičnom slučaju.
Uvjeravanja nadležnih, ipak nisu umirila roditelje čija djeca idu u vrtić „Kolibri“.
– Nije mi prijatno kada sam čula da se jedan dječak razbolio i odlučila sam da neću voditi dijete cijele ove sedmice u vrtić. Ne želim da rizikujem – povjerila nam se jedna majka.
Roditelji još pamte slučaj od prije 5 godina, kada je zbog meningitisa, koji se razvio u meningokoknu sepsu, preminuo 4-godišnjak koji je išao u stari objekat vrtića „Kolibri“.
Meningitis je upala zaštitnih ovojnica koje obavijaju mozak i leđnu moždinu. Iz banjalučkog Doma zdravlja pojasnili su da se bakterijski meningitis češće pojavljuje zimi i početkom proleća, a virusni, koji obično prolazi bez komplikacija- leti ili u ranu jesen.
– Virusni meningitisi uglavnom su lakšeg toka, a oboljeli se oporave za sedam do deset dana bez specifičnog lječenja. Zavisno od uzročnika, može se prenijeti kapljičnim putem, bakterijski, ali i zagađenom hranom, vodom, preko prljavih ruku ili ubodom insekata- precizirala je epidemilog Mirela Kasabašić.
Dodaje da bakterijski meningitis može ostaviti posljedice poput oštećenja sluha, vida, epileptičnih napada, a moguća su i oštećenja tkiva, organa i smrt. Kako bi se smanjila mogućnost zaraze, Kasabašićeva savjetuje često pranje ruku, izbjegavanje ljubljenja, grljenja ili deljenja pribora za jelo sa oboljelima, te redovno čišćenje igračaka, kvaka i mobilnih telefona.
Simptomi: Ukočen vrat i glavobolja
Simptomi meningitisa su: povišena temperatura, glavobolja, bol u zglobovima, osjećaj slabosti, mučnina i povraćanje. Uz jaku glavobolju javlja se i osjetljivost na svetlost, dezorijentisanost i poremećaj svijesti, te ponekad osip po tijelu. Najupečatljiviji simptom jeste ukočenost vrata, kada osoba ne može bradom dodirnuti prsa.
(EuroBlic)