Trojica poznatih ruskih bogataša oživeli su svoje stare zavade, i to pred sudom u Londonu, gde će se odlučivati o sudbini najveće rudarske kompanije u Rusiji, „MMC Norilsk nikal PJSC”. Prema saznanjima agencije Blumberg, Oleg Deripaska je od londonskog suda zatražio da stavi zabranu na prodaju komadića udela Romana Abramoviča u toj firmi njenom trećem suvlasniku, Vladimiru Potaninu.
I Deripaska i Potanin poseduju oko 30 procenata kompanije i dugo su se nadmetali da steknu prevlast nad njom. Njihovu borbu je presekao ruski predsednik Vladimir Putin 2012. godine, kada je, podseća Blumberg, nakon njegove intervencije postignut sporazum da mali udeo u kompaniji preuzme i Abramovič, koji je zauzvrat obećao da će održavati ravnotežu između dvojice suprotstavljenih tajkuna.
Abramovič, međutim, sada želi da proda deo svog udela, oko pet odsto kompanije, koji su vredni 1,5 milijardi dolara. Deripaska pokušava da to spreči jer veruje da bi to dalo prevagu Potaninu, čiji je udeo u „MMC Norilsk niklu PJSC” nešto veći od njegovog.
Naime, Deripaska ne može da priušti sebi da naprosto otkupi udeo koji Abramovič namerava da iznese na prodaju i da tako stekne prevlast. Ako bi to učinio, imao bi više od 30 procenata deonica, što bi ga po ruskom zakonu obavezalo da ponudi otkup i ostatka kompanije. Za to on trenutno nema dovoljno sredstava.
Deripaskina firma „Rusal” je već u dugovima teškim oko sedam milijardi dolara. Stoga, da bi potpuno preuzeo „MMC Norilsk nikal PJSC”, bio bi prinuđen da se optereti još većim dugom, kakav sada ne može sebi da priušti, ocenjuju sagovornici Blumberga. I sukob sa Abramovičem i Potaninom već ga košta. Vrednost Rusala je opala za 3,4 procenta, kao što je i „MMC Norilsk nikal PJSC” izgubio 4,3 odsto vrednosti.
U ovom času Kremlj, sudeći po izjavi njegovog portparola Dimitrija Peskova, nije se opet umešao u spor kako bi odagnao probleme od važne ruske kompanije. Peskov je novinarima juče rekao i kako se nada da trenutne rasprave, „ako se zaista dešavaju”, neće na bilo koji način ometati razvoj „MMC Norilsk nikla PJSC”.
Abramovič je, odnosno njegova kompanija „Interos”, preko koje drži udeo u„MMC Norilsk niklu PJSC”, predložio izlaz iz ove situacije. Na ponudu Potanina, „Interos” je uzvratio kontraponudom, i to upućenom obojici bogataša koji su u klinču oko vlasništva nad dragocenom kompanijom. Prema izvorima Blumberga, i Potaninu i Deripaski je zapravo data prilika da, za odgovarajuću cenu, među sobom podele Abramovičev udeo.
Ovo nije jedina muka s kojom se Deripaska suočava u Londonu. MI6 je, kako je nedavno pisao „Dejli telegraf”, protestovao zbog toga što je druga kompanija bogatog Rusa, energetski gigant „EN+”, u novembru prošle godine dobila pristup londonskoj berzi a da britanske obaveštajne službe prethodno nisu obaveštene. Za njih je problematično to što je „EN+” delom vlasništvo i ruske državne banke VTB, koja je pod sankcijama Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država. Od VTB-a je „EN+” pozajmio 697 miliona dolara kako bi omogućio sebi dovoljno kapitala za izlazak na londonsku berzu. To znači da banka pod evropskim sankcijama može sada, makar indirektno, prikupljati novac iz Evrope preko Deripaskine kompanije, koja je prodajom deonica na berzi u britanskoj prestonici već podigla sebi vrednost za oko milijardu funti.
Ono što takođe grize obaveštajce sa Ostrva jeste i Deripaskina kompanija „Rusal”, preko koje drži udeo u „MMC Norilsk niklu PJSC”, oko koje se sukobio sa Abramovičem i Potaninom. „Rusal”, veliki proizvođač aluminijuma, među svojim artiklima ima i metalni prah kakav se, prema onome što su izvori rekli novinarima „Dejli telegrafa”, koristi u konstrukciji ruskog projektila „buk” kojim je, navodno, prema nalazima holandskih istražitelja, s neba oboren malezijski avion nad Ukrajinom 2014. godine, u kojem je stradalo 298 ljudi. Zato se britanski obaveštajci, kako tvrde novinarima, pribojavaju da će Deripaska na londonskoj berzi zarađivati novac koji će potom, zaobilazeći sankcije, jačati rusku vojnu industriju.
(Politika)