Više od 45 vozila Kfora ušlo na sever KiM, nešto pre 10 časova, a kreću se u koloni i, prema informacijama sa terena, idu u smeru ka Leposaviću, navodi Tanjug.
Pored borbenih vozila, nose i opremu za blokade i pravljenje barijera, poput građevinskih mašina, bagera, kolutova žica.
Kako saznaje Prva TV, vozila Kfora u kojima se, inače, nalaze pripadnici mađarskog kontingenta, postavljena su na dve lokacije kod Leposavića.
Gradonačelnik Leposavića Zoran Todić izjavio je Srni da se konvoj KFOR-a zaustavio na privatnom posjedu u selu Dren u opštini Leposavić gdje je narod uplašen i ne zna o čemu je riječ.
Todić je rekao da u konvoju ima više kamiona natovarenih građevinskim mašinama i betonskim blokovima koji služe za postavljanje barikada
Pokret jedinica KFOR-a pratili su helikopteri cijelom dužinom puta.
– Ne znamo o čemu je riječ. Jedno je izvjesno da je narod uplašen i da još nemamo informaciju o kakvim pokretima jedinica KFOR-a je riječ – rekao je Todić.
On je pozvao narod da ostane smiren i da ne nasjeda na bilo kakve provokacije.
Pokreti Kfora na severu dolaze u trenutku već podignutih tenzija nakon poteza koje Priština povlači mimo EU, a posebno uoči namere da sutra donese odluku o formiranju vojske Kosova, uz otvorenu podršku zapadnih centara političke i vojne moći.
Komandant združenih snaga NATO u Napulju, admiral Džejms Fogo, juče je rekao da je formiranje vojske nešto o čemu “suvereno odlučuje” Priština.
“U tom kontekstu, prisustvo Kfora na severu, posebno sastav i oprema vozila, ukazuje na strahovanje od moguće reakcije Srbije”, konstatuje državna agencija Tanjug.
Portparol Kfora Vićenco Graso rekao je za RTS da je kretanje opreme i pripadnika Kfor na severu Kosmeta deo redovnih vežbi.
“Ima i drugih konvoja koji se kreću u drugim delovima Kosova. U skladu sa Rezolucijom 1244, trupe Kfora treniraju spremnost da budu brzo raspoređene širom Kosova”, rekao je Graso.
Vučić: “Vojska Kosova” provokativna i jednostrana mjera
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas šefu Unmika Zahiru Taninu da će Srbija učiniti sve da sačuva mir i stabilnost, ali da će situacija biti značajno pogoršana kad Priština sutra, protivno međunarodnom pravu, donese odluku o formiranju vojske.
Šef UNMIK je rekao da dijeli zabrinutost za situaciju na KiM.
Vučić je rekao da namjera Prištine da formira vojsku tzv. Kosova predstavlja novu, provokativnu i jednostranu mjeru, poslije uvođenja taksi na srpsku robu, i izaziva veliku zabrinutost Srbije za za budućnost Srba na KiM.
Vučić i Tanin, koji je i specijalni izaslanik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija na Kosovu i Metohiji, razmotrili su danas aktuelnu političku i bezbjednosnu situaciju na KiM.
Predsjednik Srbije je naglasio da je KFOR taj koji, prema odredbama Rezolucije 1244, ima mandat da razoruža nelegalne naoružane snage kosovskih Albanaca.
On je najavio konsultacije sa prijateljima Srbije u Savjetu bezbjednosti UN o akcijama koje bismo mogli da preduzmemo kao reakciju na formiranje vojske tzv. Kosova.
Tanin je naglasio da je pismom generalnog sekretara UN iz aprila 2014. godine potvrđeno da “Rezolucija 1244 ostaje pravni okvir međunarodnog bezbjednosnog prisustva na KiM”.
Tanin je takođe rekao da je to i stav aktuelnog generalnog sekretara Guteresa: Rezolucija 1244 ostaje važeći okvir za međunarodno prisustvo na Kosovu i Metohiji, kao i da promjene mandata KFOR nema bez saglasnosti Savjeta bezbjednosti UN.
Šef UNMIK je naglasio da ima uvjeravanja od strane KFOR da će nastaviti saradnju sa Misijom UN u okviru Rezolucije 1244.
On je podsjetio i na svoju izjavu da je uvođenje taksi na robu iz Centralne Srbije jasno kršenje CEFTA sporazuma i da ta mera hitno mora da bude obustavljena, navodi se u saopštenju Pres službe predsjednika republike.
Predsjednik Vučić je zamolio šefa UNMIK Tanina da iskoristi svoj uticaj i upozori Prištinu da svojim jednostranim i provokativnim merama povećava napetost i ugrožava mir i stabilnost u regionu.
On je izrazio zabrinutost zbog sve većeg broja incidenata i ponovio da je Srbija posvećena unapređenju regionalne saradnje, kao i da nije prekršila nijednu odredbu Briselskog sporazuma, Rezolucije 1244 ili Vojno-tehničkog sporazuma, kao ni CEFTA.
(Tanjug, Srna)