Tačno je da Zagreb i Beograd nisu isti, jer Srbija ne negira zločine, nego ih kažnjava, poručio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću.
“Nismo isti, jer mislimo da je ovo što Hrvatska radi čista glupost i da je bolje da se bavimo razvojem naših odnosa nego da vodimo diplomatski rat. I Plenković sve to zna, ali misli da mu to donosi političke poene. I to je žalosno”, rekao je za TV N1 Dačić, koji se nalazi u posjeti Indiji.
On kaže da je tačno da Srbija i Hrvatska nisu iste, jer Srbija u Drugom svjetskom ratu nije bila na strani nacista, niti negira zločine.
“Tačno je da nismo jednaki, mi nismo bili na strani /Adolfa/ Hitlera, nismo vršili holokaust nad Jevrejima i Hrvatima, nismo terali Hrvate da nose obeležja kao što su Srbi i Jevreji morali da nose za vreme Drugog svetskog rata – Jevreji žute, a Srbi plave”, rekao je Dačić komentarišući Plenkovićevu izjavu da Zagreb i Beograd “nisu isti u ovoj priči” i da nije dobro pominjati riječ “rat”.
Dačić, koji je ranije izjavio da će, ukoliko Hrvatska želi diplomatski rat, to i dobiti, kaže da nije govorio o ratu, nego o diplomatskom ratu koji Hrvatska izaziva.
Budimir: Ne znam u čemu se sastoji “pobjeda” Hrvatske u “Bljesku”
Predsjednik Asocijacije izbjegličkih i drugih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir rekao je da porodice stradalih Srba u hrvatskoj operaciji “Bljesak” posebno boli to što se ni poslije 23 godine odnos u Hrvatskoj prema srpskim žrtvama nije promijenio i gotovo niko nije optužen za zločine.
Budimir, koji je prisustvovao parastosu za srpske žrtve “Bljeska” u Crkvi Svetog Marka u Beogradu, rekao je novinarima da su, prema podacima Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas”, 283 osobe, od čega 57 žena i 14 djece, stradale na put spasa prema mostu u Gradišci.
“Najmanje što očekujemo je da oni koji su počinili te zločine odgovaraju, ali kao što smo vidjeli, nisu odgovarali ni u Hagu ni pred hrvatskim pravosuđem”, rekao je Budimir.
On je dodao da je teško, poslije toliko vremena, očekivati da će neko i odgovarati.
“Posebno kada vidimo da se i sada na komemoraciju u Jasenovcu odlazi u posebnim kolonama, što jednostavno znači da se ta istina teško probija”, rekao je on.
On je dodao da porodice srpskih žrtava obilježavaju ovaj 1. maj parastosom u Crkvi Svetog Marka u Beogradu, dok u isto vrijeme Hrvatska to slavi i prikazuje kao veliki datum njihove pobjede.
“Iako odlazim u Hrvatsku, ne znam u čemu se ta pobjeda sastoji. Jer, na tim prostorima gdje su protjerani Srbi živjeli gotovo da ih i nema, ali nema ni Hrvata. Znači, pobjeda bi bila u tome da nestane narod koji je tamo vijekovima živio”, rekao je Budimir.
Budimir je podsjetio da se svake godine izbjegli krajiški Srbi okupljaju kod manastiora Krušedol na manifestaciji koja se održava posljednje subote u maju.
“Tu će biti nekoliko desetina hiljada naših ljudi iz raznih krajeva Srbije, iz regiona, gdje ćemo još jednom odati pomen svima koji su stradali u `Bljesku` i `Oluji` i ratovima tokom 20. vijeka”, naveo je on.
Pjevač: Lažna obećanja političara vrijeđaju žrtve
Predsjednik Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, poginulih i ubijenih lica sa prostora bivše Jugoslavije Dragan Pjevač izrazio je sumnju da će biti procesuirani odgovorni za zločine nad Srbima u hrvatskoj vojnoj akciji “Bljesak”, iako porodice žrtava očekuju pravdu.
On je podsjetio da je u “Bljesku” ubijeno 283 lica srpske nacinalnosti, među kojim devetoro djece i 57 žena, kao i da je protjerano 15.000.
“Danas će u Hrvatskoj slaviti i tih 15.000 protjeranih Srba proglasiti agresorima, a oni će se proglasiti za žrtve. I za onih 283 ubijenih Srba govoriče da su agresori. Agresori će biti i onih 22 civila iz Medara koji su ubijeni, među kojim devet žena i troje dece. Time je sve rečeno”, izjavio je Srni Pjevač, koji je danas prisustvovao parastosu za srpske žrtve “Bljeska” u Crkvi Svetog Marka u Beogradu.
Kada je riječ o procesima pred hrvatskim praovsuđem za počinjene ratne zločine, Pjevač kaže da ne očekuje nova procesuiranja.
“Ovo će biti sporadično i teško da možemo očekivati da će biti vezano za pravosuđe, iako porodice očekuju pravdu, a političari kažu da svi počinioci treba da budu kažnjeni. Kada to čujem, onda mi bude muka, jer to je – em nemoguće, em neće biti. To samo vrijeđa žrtve”, rekao je Pjevač.
On ukazuje da se posljedice rata moraju sanirati i da je to jedna od stvari koje se mogu učiniti za sve žrtve bez obzira na nacionalnost.
“Prije svega tu je i dalje priča o nestalim, gdje još nema iskrenog pristupa”, rekao je Pjevač.
On je podsjetio da u Hrvatskoj i dan-danas postoji 76 poznatih grobnih mjesta nestalih, koja sutra ujutro mogu da se ekshumiraju.
“Mi smo dobili obećanja na neki način, postoji i dobar pristup hrvatskog predsjednika Kolinde Grabar Kitarović prije dva mjeseca, ali sve je ostalo na tome”, rekao je Pjevač.
On je dodao da je očekivao da će barem deset odsto od toga biti realizovano, ali nije bilo nikakvih ekshumacija, sastanaka komisija, razgovora, nikakve saradnje, nego naprotiv, odnosi su u zadnje vrijeme pokvareni.
“Lakše je odnose pokvariti i jedni i drugi, lakše je dati neku zapaljivu izjavu za svoju javnost, nego riješiti problem”, kaže Pjevač.
Prvog maja 1995. godine, za samo 36 časova, hrvatske vojne, paravojne i policijske snage pod rukovodstvom tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana. U vrijeme napada, područje zapadne Slavonije bilo je u sastavu Republike Srpske Krajine i pod zaštitom snaga UN.
Haški sud je prvo proglasio krivim generale hrvatske vojske Antu Gotovinu i Mladena Markača za učestvovanje u udruženom zločinačkom poduhvatu, čiji je cilj bio da tokom i nakon operacija “Oluja” i “Bljesak” prisilno i trajno ukloni srpsko stanovništvo iz Krajine.
Kasnije su, drugostepenom presudom, Gotovina i Markač oslobođeni bilo kakve odgovornosti za počinjene zločine.
(Srna)