Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović ocijenila je da su problemi u vezi sa pasošima još jedan katastrofalan primjer neodgovornosti i nefunkcionisanja vlasti BiH.
Cvijanovićeva je istakla da su građani time dovedeni u problem u vrijeme najveće tražnje za ovim dokumentima.
“Dovedete građane do toga da im neko tamo kaže – biće pasoši za 35, 40 ili 45 dana samo zato što ste ‘ganjali vještice’ i imate problem nabavke pasoških knjižica ili u vezi sa ugovorom sa bivšom firmom koja je to radila… Ne možete da govorite da vam je stalo do građana, ako ih pustite da mjesec dana ne znaju da li svoje dijete mogu poslati tamo gdje su trebala da odu, ili da se vrate u zemlju gdje zarađuju hljeb”, rekla je Cvijanovićeva sinoć za prnjavorsku televiziju “K3”.
Ona je dodala da i zbog toga niko ne treba držati lekcije “kako je neko u Srpskoj neodgovoran, a na nivou BiH je sve super”. “Dovesti građane u takvu situaciju, a ne postupati na vrijeme, za mene je strašno”, istakla je premijer Srpske.
Ona je napomenula da je i sistem finansiranja javnih servisa u BiH apsolutno nedefinisan, zbog čega se ne može očekivati da stabilno funkcioniše.
“U okviru toga posebno je šokantan podatak da od ukupno prikupljenih sredstava po osnovu RTV takse – Srpska minimalno dobija, a najviše, ili neuporedivo više, doprinosi i ubrizgava sredstava za javne servise”, rekla je Cvijanovićeva.
Iznoseći podatak da se za finansiranje javnih servisa u Srpskoj prikupi 52 ili 56 odsto ukupnih sredstava, Cvijanovićeva je upitala zašto bi građani Republike to radili pored “onolike Federacije BiH koja ima više konzumenata javnih servisa i gledalaca”.
Premijer Srpske je podsjetila da zajednički javni servis BiH /BHRT/ pokazuje od samog početka neke svoje deficite, što je problematično.
Ona je istakla i da je nedopustiva priča da se u parlamentu BiH raspravlja o Radio-televiziji Republike Srpske, te poručila da je jedino mjesto za takve stvari Narodna skupština Srpske.
Cvijanovićeva je ocijenila da je važno da se domaći mediji razvijaju, te da podržava konstruktivnu kritiku iz koje će proisteći nešto dobro kako bi sistem postao bolji.
Kada je riječ o kritikama stranaca koji dolaze i borave u BiH, nudeći razne recepte kako bi sistem bio bolji, Cvijanovićeva je navela da je s tim u vezi skeptična, jer “oni ovdje brane stvari koje ni u ludilu ne bi branili u svojim zemljama”.
(Srna)