Prethodnih dana je više medija objavilo da Evropski parlament (EP) neće uputiti posmatračku misiju za nadgledanje parlamentarnih i lokalnih izbora u Crnoj Gori, zakazanih za 30. avgust, pri čemu je kao ključni razlog navedena nestabilna epidemiološka situacija.
Međutim, od krugova dobro upoznatih sa stavovima briselskih institucija, saznali smo da je pandemija koronavirusa u ovom kontekstu iskorišćena samo kao izgovor, te da u Briselu postoji ozbiljno nezadovoljstvo nedostacima crnogorskog izbornog zakonodavstva, koje uprkos pompeznim najavama u proteklom periodu nije u bitnijoj meri izmenjeno, i sa tim povezanim očekivanim nepravilnostima tokom izbora. Naime, zvaničnici Evropske unije (EU) su uvereni da će i predstojeći izborni proces u Crnoj Gori biti obeležen velikim brojem “fantomskih” birača i kupovinom glasova od strane vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS) i njenih koalicionih partnera, i stoga je doneta odluka da se crnogorskom režimu pošalje jasna poruka o nezadovoljstvu Brisela neupućivanjem posmatračke misije EP.
Imajući to u vidu, očekivano povezivanje nedolaska posmatračke misije sa navodnom ispunjenošću demokratskih standarda od strane crnogorskog režima, inače samomproklamovanog “apsolutnog lidera” u procesu evrointegracija (koji pritom može da se “pohvali” sa svega tri zatvorena pregovaračka poglavlja), može se u startu otpisati kao notorna laž.
Demokratskoj javnosti, ali i svim slobodoljubivim građanima Crne Gore, ma koje stranačke i ideološke orijentacije bili, preostaje da se nadaju da odluka o neupućivanju posmatračke misije EP predstavlja prvi ozbiljniji nagoveštaj promene odnosa briselskih zvaničnika prema crnogorskom režimu, ali i da na predstojećim izborima daju svoj doprinos promeni režima.
(Glas javnosti)