Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Igor Crnadak rekao je da iskreno vjeruje da će 2019. biti godina kandidatskog statusa i da svi koji obavljaju bilo koju odgovornu funkciju u BiH treba da rade na tome.
“Kandidatski status nije potreban političkim partijama, nego je važan zbog velikih privilegija, pristupa fondovima i može da donese ekonomske benefite za sve ljude u BiH”, rekao je Crnadak na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je istakao da prioritet u ovoj godini mora biti ekonomski napredak i zaustavljanje odlaska mladih iz BiH, navodeći da je potrebno više investicija, međunarodnih ekonomskih aktivnosti, reformskih zahvata u oblasti ekonomije, efikasnije pravosuđe i mnogo više rezultata u borbi protiv korupcije.
Govoreći o regionalnoj saradnji, Crnadak je naveo da je za njen napredak potrebno ukidanje “srednjovjekovnih taksi” na svu robi iz BiH i Srbije koje su uvele vlasti u Prištini.
“Ova godina biće veoma zanimljiva kada je riječ o odnosu BiH i NATO-a. Naš interes je da imamo partnerstvo sa NATO-om i da ono funkcioniše. Očigledno je da će se o prvom godišnjem programu MAP-a odlučivati na Savjetu ministara kada dođe novi saziv”, rekao je Crnadak.
Osvrćući se na proteklu godinu, on je naveo da su izbori privukli najviše pažnje i pokazali da su potrebne hitne izmjene izbornog zakonodavstva, te podsjetio da je Ministarstvo inostranih poslova ukinulo vize između BiH i Kine, a u Makedoniju se može putovati samo sa ličnom kartom.
Crnadak smatra da treba otvoriti ambasade BiH u Južnoj Americi i Africi, ali i u Portugaliji.
Komentarišući dolazak ambasadora Hrvatske u BiH Ivana Del Vekija na proslavu Dana Republike, kao i izjavu predsjedavajućeg Savjeta ministara Denisa Zvizdića da prekida sa njim saradnju, Crnadak je istakao da se nepotrebna trka digla oko toga ko će biti glasniji protiv proslave Dana Republike.
“Dan Republike je nešto iznad političkih prepiranja i političkih borbi u Srpskoj i nešto što je u srcima svih nas koji živimo ovdje i koji volimo Srpsku. Napadi na taj dan ne mogu ništa dobro donijeti BiH”, rekao je Crnadak i dodao da bi volio da je međunarodno prisustvo bilo mnogo veće.
On je istakao da je u protekloj godini veliku pažnju privukao slučaj stradanja Davida Dragičevića i djelovanje grupe “Pravda za Davida” i poručio da je od ogromne važnosti da ovaj slučaj bude riješen što prije.
Komentarišući pismo američkog državnog sekretara Majka Pompea Predsjedništvu BiH, Crnadak je rekao da su SAD garant Dejtonskog sporazuma i da je važno imati jaku vezu sa Vašingtonom.
(Srna)