Crnogorski parlament usvojio je Rezoluciju kojom se odluke donesene na Podgoričkoj skupštini 1918. poništavaju. Posle celodnevne rasprave u četvrtak, “za” je glasalo 46 poslanika, a 15 je bilo protiv predloga rezolucije.
Od tri amandmana koja je predložila opozicija, nijedan nije usvojen. Predlog o kojem se raspravljalo bio je inspirativan velikom broju poslanika, svih političkih klubava, te su “časove istorije” držali do ponoći.
Andrija Mandić je na početku zasedanja, u ime Demokratskog fronta, predložio su da se dopuni dnevni red, te da se uvrsti razmatranje rezolucije “Nikad više 1916.”, međutim, nisu dobili neophodnu podršku kolega iz parlamenta. Kako je obrazložio, takva rezolucija bi osudila kapitulaciju Kraljevine Crne Gore u Prvom svetskom ratu, koja je glavni uzrok događaja koji su usledili dve godine kasnije.
U Rezoluciji se navodi da je pre Velikog rata, i posle, Crna Gora bila suverena i međunarodno priznata država, definisana Ustavom iz 1905. a da Podgorička skupština, održana 1918. godine, nije bila legalna institucija države, niti je konstituisana na osnovu slobodno iskazane volje građana, te da je bila instrument za izvršenje državnog prevrata u Crnoj Gori. Ustavna neprepoznatljivost i nezakonito konstituisanje Podgoričke skupštine, prema navodima iz Rezolucije, su formalno-pravni osnov za ništavost svih njenih odluka.
Obrazlažući rezoluciju, potpresednik Skupštine Branimir Gvozdenović, naveo je da je taj akt način da se ukaže na veliku nepravdu koja je pre 100 godina načinjena Crnoj Gori, ali i da ne dozvole da “onima kojima su podele potrebne, rekonstruišu istoriju i stvarnost”.
– Zanemarivanjem nelegalnosti Podgoričke skupštine se pokušava dovesti u pitanje suverenitet i nezavisnost Crne Gore, a mi želimo staviti istorijske fakte u prvi plan – naveo je Gvozdenović.
Poslanik DF Slaven Radunović smatra da je Vlada predložila raspravu o Rezoluciji, kako bi skrenula pažnju sa ekonomskog stanja.
– Da vam đedovi znaju o čemu raspravljamo u skupštini, prevrtali bi se u grobu. Mi znamo na šta ste sve spremni. Prostom većinom možete da izglasate i da je Zemlja ravna, da je dan mračan, a noć svetla, ali to će kratko da traje.
Svojim izlaganjima, Rezoluciju su podržali i Ranko Krivokapić (SDP), Ervin Ibrahimović, u ime manjinskih partija, i Ivan Brajović (Socijaldemokrate CG).
Da je nepravda prema Crnoj Gori u 1918. godine nesporna, tvrdi i Miodrag Lekić (Demos), međutim, smatra da bi Rezoluciju trebalo povući zbog negativnog odjeka u javnosti, koji je, kako je naveo, i jedini cilj pojedinih političkih aktera.
Protiv predložene rezolucije u parlamentu govorio je Goran Radonjić iz Posebnog poslaničkog kluba, navodeći da je “užasna i po načinu serviranja i podacima, a posebno jer produbljuje razlike i podele.”
Do petominutnog prekida sednice došlo je pred kraj zasedanja, kada je Andrija Popović (LP) iskoristio priliku da pozdravi građane koji su se okupili, ističući da su to najveće patriote koje poznaje, zamerajući Jovanu Vučuroviću (DF) što ih naziva “udbašima”. U raspravu se uključio i Milan Knežević, navodeći da je među transparentima protestanata bila i slika na koju su u društvu Adolfa Hitlera bili Knežević i Mandić (DF), Matija Bećković i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije sa natpisom – “fašisti”.
Medojević iza rešetaka, i Knežević ide u ćeliju
Policijski službenici lišili uhapsili su Nebojšu Medojevića, poslanika u Skupštini Crne Gore, potvrđeno je iz Uprave policije.
Medojević je lišen slobode po nalogu za hapšenje koji je izdao Viši sud u Podgorici u predmetu formiranom povodom tvrdnji o primanju i davanju mita.
Posle lišenja slobode Medojević je sproveden u ZIKS, piše u saopštenju.
Viši sud u Podgorici je, dodaje se, za Medojevića odredio pritvor u trajanju do dva meseca jer je odbio da svedoči u predmetu formiranom u Specijalnom državnom tužilaštvu zbog javno izgovorenih tvrdnji ovog lica.
Saznajemo i da je ista odluka doneta i za lidera DF-a Milana Kneževića koji se nalazi u Skupštini. On je osuđen na dva meseca zatvora jer je odbio da dostavi podatke o sudiji koji mu je, kako je tvrdio, ponudio da mu za 10.000 evra ukine presudu zbog napada na policajca 2015. godine.
Jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) i poslanik tog političkog saveza u Skupštini Crne Gore Andrija Mandić rekao je da se Crna Gora nalazi na ivici građanskog rata.
“Medojević je na prevaran način, pošto je napustio Skupštinu poslije glasanja o rezoluciji koju je predložila parlamentarna većina uhapšen i odveden u zatvor u Spužu. Očigledno je realizovana namera Višeg suda da Nebojšu Medojevića stave u zatvor zbog toga što su procenili da nije svjedočio onako kako su se nadali, a ovdje vidite da stoji još jedna marica koja čeka Milana Knežeića kako bi i njega poveli u zatvor”, rekao je Mandić.
Nakon hapšenja Nebojše Medojevića, po nalogu Višeg suda u Podgorici, ćelija spuškog zatvora čeka i njegovog kolegu Milana Kneževića. Iz Uprave policije su naveli da je Medojeviću određen pritvor u trajanju od dva meseca, jer je odbio da svedoči u predmetu formiranom u Specijalnom državnom tužilaštvu.
– Zbog javno izgovorenih tvrdnji ovog lica da navodno zna da bivšem gradonačelniku Podgorice neće biti određen pritvor iz razloga što je glavni specijalni tužilac primio mito u iznosu od 100.000 evra – saopštila je policija.
Na sajtu Višeg suda jutros je osvanulo da je uvažena žalba SDT i određen zatvor za Medojevića i Kneževića, “zbog odbijanja da svedoče u predmetima SDT”, saopšteno je iz suda.
– Zatvor traje dok svedoci K.M. i N.M. pristanu da svedoče ili dok njihovo saslušanje postane nepotrebno ili dok se krivični postupak završi, a najduže do dva meseca računajući od dana lišenja slobode, navodi se u saopštenju Višeg suda.
Milan Knežević je poručio da se neće dobrovoljno predati, dok je Andrija Mandić nakon hapšenja Medojevića saopštio da je Crna Gora na “ivici građanskog rata”.
Socijalistička narodna partija Crne Gore osudila je hapšenje Nebojše Medojevića, posebno na način kako je to urađeno.
– Hapšenjem narodnog poslanika nakon završetka sednice parlamenta, mimo svih zakonskih procedura, upućuje se poruka svim segmentima društva da je brutalna sila dozvoljena i da se uvbodi opšte bezakonje u političkim obračunima. Šteta učinjena ovakvim činom je već nenadoknadiva, navodi se u saopštenju, dok iz Prave Crne Gore poručuju da je Skupština postala poligon u kom se simulira slobodna reč, dok sa druge strane vrata policija zvecka lisicama i oružjem.
Predsednica žena Evropske narodne partije, Doris Pak, poručila je da je hapšenje Medojevića sramota i pozvala je predsednicu EK Federiku Mogerini da reaguje.
“Član crnogorskog parlamenta Nebojša Medojević uhapšen je u Podgorici bez skidanja imuniteta. To se desilo u zemlji koja navodno sledeća ulazi u Evropsku uniju. Sramota, Mogerini mora da reaguje”, napisala je Pak na Tviteru.
“U zatvoru su, a ne u pritvoru”
Poslanici Demokratskog fronta Milan Knežević i Nebojša Medojević imaju status svjedoka, a ne okrivljenih, i određeno im je stavljanje u zatvor, a ne pritvor, zbog čega nisu primijenjene odredbe koje se odnose na imunitet, saopšteno je iz Višeg suda u Podgorici.
U saopštenju je navedeno da je taj sud uvažio žalbe Specijalnog državnog tužilaštva i donio odluku o stavljanju Kneževića i Medojevića u zatvor zbog odbijanja da svjedoče u predmetima tog tužilaštva.
Iz Višeg suda istakli su da Ustav predviđa imunitet poslanika i da je njegovom odredbom propisano da protiv poslanika ne može biti pokrenut krivični postupak niti određen pritvor bez odobrenja Skupštine Crne Gore, osim ako je zatečen u vršenju krivičnih djela za koja je propisana kazna zatvora u trajanju dužem od pet godina.
U saopštenju se navodi da je sud u ovom slučaju našao i dao razloge da je riječ o nepostupanju po građanskoj obavezi svjedoka da svjedoči, što je za posljedicu imalo stavljanje u zatvor i ne predstavlja ni pokretanje krivičnog postupka ni pritvor, već mjeru prinude za ispunjenje građanske dužnosti.
Iz Suda su objasnili da zato ova mjera traje dok svjedok ne pristane da svjedoči, a najduže dva mjeseca.
“Dakle, riječ je o svjedoku, a ne o okrivljenom i o stavljanju u zatvor, a ne o pritvoru zbog čega nisu primijenjene odredbe vezane za imunitet”, ponovili su iz Višeg suda.
U saopštenju se dodaje da je riječ o nepravosnažnoj odluci čiju će zakonitost ispitati Apelacioni sud Crne Gore.
Medojević je uhapšen u Podgorici nakon sinoćnje sjednice Skupštine Crne Gore i sproveden u Zavod za izvršenje krivičnih sankcija. Njegovi pravni zastupnici predali su žalbu Apelacionom sudu zbog hapšenja.
(novosti.rs, Srna)