Mješovita komisija Srpske patrijaršije i Hrvatske biskupske konferencije poslije šest sesija razgovora o kontroverznom kardinalu Alojziju Stepincu došla je do zaključka da su tumačenja katoličkih Hrvata i pravoslavnih Srba i dalje različita, ali i da postoji saglasnost o mogućnosti budućeg rada na ovu temu.
Ovo je navedeno u zajedničkom saopštenju poslije posljednjeg susreta članova ovog tijela, koje je pod upravom vatikanskog šefa odjeljenja za istorijske nauke opata Bernarda Ardure prethodna dva dana zasjedalo u Domu svete Marte u Vatikanu.
– Došlo se do zaključka da su različiti događaji, nastupi, spisi, ćutanje i stavovi ostali predmet različitih tumačenja. Proučavanje života kardinala Stepinca pokazalo je kako su dvije crkve bile izložene različitim okrutnim progonima i da su imale svoje mučenike i ispovjedaoce vjere – navedeno je u saopštenju.
Mješovita komisija, kako je navedeno, složila se da je rad njenih članova omogućio bolje razumijevanje istorije u godinama između Prvog svjetskog rata i 1960. godine, kada je Stepinac umro, kao i da se u radu “mogao osvjetliti život i služba jednog uglednoga katoličkog pastira u posebno teškom istorijskom periodu”.
U saopštenju objavljenom na sajtu Hrvatske biskupske konferencije stoji i da su članovi tijela za razgovor o Stepincu istakli da su prepoznali velikodušnost pape Franje koji je “dobrodušno prihvatio molbu patrijarha Irineja da formira komisiju”.
– Svi članovi su zahvalni na srdačnoj atmosferi u kojoj su, s punom slobodom izražavanja, mogli da ispune zadatke povjerene Komisiji, odnosno da pristupe zajedničkom razmatranju života kardinala Stepinca. Oni su od početka rada bili svjesni da je postupak njegove kanonizacije u isključivoj mjerodavnosti pape, a potvrdili su i da svaka crkva ima sopstvene kriterijume za postupak kanonizacije – stoji u saopštenju.
KOMISIJE
Vatikanskom sastanku, šestom po redu, na temu uloge kardinala Stepinca u ime SPC prisustvovali su mitropoliti Amfilohije i Porfirije, episkopi Jovan (Ćulibrk) i Irinej (Bulović) i ambasador Srbije u Unesku Darko Tanasković. Rimokatoličku crkvu zastupali su kardinal Josip Bozanić, biskupi Antun Škvorčević i Ratko Perić, kao i istoričari Jure Krišto i Mario Jareb.
(novosti.rs)