Elektronska prijava i registracija kandidata i birača za učešće na izborima, te omogućavanje takozvanog ranog glasanja ključne su promjene koje je predložila Centralna izborna komisija (CIK) BiH u cilju poboljšanja izbornog procesa.
CIK je predložio izmjene Izbornog zakona BiH kako bi on i kompletan izborni proces bili unapređeni. U posljednje vrijeme predložen je niz izmjena izbornog zakonodavstva, a uglavnom se odnose na tehničke stvari jer za krupnije zahvate nema saglasnosti i političke volje.
U CIK-u su potvrdili da je i njihov posljednji prijedlog za izmjenu Izbornog zakona BiH, koji je upućen radnoj grupi za izmjene izbornog zakonodavstva, mahom tehničke prirode, ali da ima podršku svih članova tog tijela.
– Naš prijedlog je fokusiran na uvođenje više informatike u izborni proces da bismo stvorili pretpostavke za uvođenje novih tehnologija. To podrazumijeva elektronsku prijavu i registraciju političkih stranaka i kandidata, birača izvan BiH i uvođenje mehanizma ranog glasanja. I ranije smo imali slučajeve da su ljudi tražili da glasaju na taj način, ali nismo imali zakonsko uporište da im to omogućimo. Dešavalo se da ljudima na dan izbora iskrsne službeni put ili druga obaveza izvan mjesta prebivališta, a uvođenjem ranog glasanja bilo bi im omogućeno da glasaju prije dana izbora – istakli su u CIK-u.
Član radne grupe koja se bavi izmjenom izbornog zakonodavstva i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Lazar Prodanović rekao je da još nije vidio prijedlog CIK-a.
– Prijedlog CIK-a će biti razmotren kada bude održana naredna sjednica radne grupe. Analiziraćemo ponuđena rješenja i vidjeti kakva su iskustva zemalja iz okruženja, prije svega kada je riječ o modalitetu ranog glasanja kako ne bi bilo moćnosti zloupotreba – rekao je Prodanović i dodao da je još neizvjesno kada će biti nova sjednica radne grupe jer je propalo nekoliko prethodnih pokušaja.
Prijedloge za izmjenu izbornog procesa nedavno je dostavila i Interresorna radna grupa za analizu stanja i predlaganje modaliteta uvođenja novih tehnologija u izborni proces u BiH. Njihov izvještaj o radu i stanju na terenu je razmatran na sjednici Savjeta ministara BiH poslije koje je predloženo formiranje nove grupe koja bi sprovela u djelo njihove ideje. U izvještaju su sažeti problemi u izbornom procesu koji se javljaju od upisa birača, njihove i registracije stranaka za učešće u izbornom procesu, glasanja, rada biračkih odbora i lokalnih izbornih komisija uz ocjenu da moderne tehnologije moraju postati dio sistema. Kao tri ključne stvari izdvojili su uvođenje elektronske glasačke mašine na bazi optičkog skenera, elektronske registracije i identifikacije birača, te novi dizajn glasačkog listića u cilju dobijanja bržih i tačnijih rezultata.
Opšti izbori u BiH bi trebalo da budu održani u oktobru naredne godine, a ni najveći optimisti ne vjeruju da će do tada biti postignut veći napredak i riješena krupna pitanja kao što je sprovođenje odluke Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu “Sejdić i Finci”, popunjavanje Doma naroda Parlamenta FBiH ili izbori u Mostaru.
Nevladin sektor
Preporuke za unapređenje izbornog procesa ima i koalicija “Pod lupom” koja godinama prati izborni proces, a nadzirala je i rad radne grupe.
U vrhu njihovih prioriteta je da predsjednik biračkog odbora bude nestranačka osoba, smanjenje visine kabina do minimalne visine koja obezbjeđuje tajnost glasanja i da na svakom biračkom mjestu bude obezbijeđeno skeniranje glasačkog listića od strane glasača čime bi bile spriječene izborne manipulacije i brže bili objavljeni rezultati izbora.
(glassrpske.com)