Komesar UN za ljudska prava kaže da je Su Ći, dobitnica Nobelove nagrade, trebalo da se vrati u kućni prtvor poslije vojne akcije nad Rohindža muslimanima.
Komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava kaže da je glavna žena Mjanmara Aung San Su Ći trebalo da podnese ostavku zbog prošlogodišnje nasilne vojne akcije nad Rohindžama.
Komesar Zeid Rad Al Husein rekao je za BBC da je dobitnica Nobelove nagrade trebalo da se vrati u kućni pritvor, a ne da postane portparolka vojske.
Novi izvještaj UN preporučuje da se ispita da li je vojska Mjanmara izvršila genocid. Mjanmar je izvještaj odbacio ocijenivši ga kao jednostran.
Vojska većinski budističke države, optužena za sistematsko etničko čišćenje, već se ogradila od zločina.
U izvještaju Ujedinjenih nacija piše da dugogodišnja prva žena Mjanmara, Su Ći, nije uspjela da spriječi nasilje.
“Mogla je da uradi nešto. Mogla je makar da ćuti ili, još bolje, mogla je da podnese ostavku”, rekao je Al Husein za BBC.
“Nije bilo potrebe da bude portparolka budističke vojske”, dodaje.
Al Huesein je ponovio da je Su Ći trebalo da podnese ostavku.
“Trebalo je da kaže da će podnijeti ostavku, da će se vratiti u kućni pritvor, da odbije da bude saučesnik u nasilju”.
Su Ći je do 2010. provela 16 godina u kućnom pritvoru.
Nakon što je objavljen izvještaj Ujedinjenih nacija, Nobelov komitet je saopštio da Su Ći ne može biti oduzeta Nobelova nagrada, koju je dobila 1991. godine.
Šta je Su Ći izjavila?
Iako Su Ći ne kontroliše vojsku, međunarodna zajednica vrši pritisak na nju da osudi navodnu brutalnost vojske.
Ona je decenijama smatrana heroinom demokratske borbe – provela je godine u kućnom pritvoru zbog prodemokratskog aktivizma za vrijeme brutalne diktature.
Kada je nasilje nad Rohindžama počelo 2012, Su Ći je uvjeravala međunarodnu zajednicu da će “nastaviti da bude posvećena ljudskim pravima i demokratskim vrijednostima”.
“Muslimani su meta, ali i budisti su meta nasilja” rekla je tada za BBC.
Su Ći je tada upirala prstom u vladu, rekavši da je na njima da spriječe nasilje.
“Ovo je rezultat patnji pod diktatorskim režimom”.
Partija Su Ći Nacionalna liga za demokratiju 2015. osvojila je većinu glasova u Mjanmaru i ona je postala defakto prva žena države.
Kako se nasilje nad Rohindžama nastavilo, komentari Su Ći su se ublažavali – isticala je da se preuveličava sa nivoom nasilja.
“Ne mislim da se dešava etničko čišćenje. Mislim da je to prejak izraz za ono što se dešava”, rekla je za BBC u aprilu 2017.
Od kada je u aprilu 2017. počelo nasilje u Mjanmaru, Su Ći je propustila nekoliko prilika da javno govori o stanju u zemlji, uključujući i Generalnu skupštinu UN u Njujorku u septembru iste godine.
Kasnije je izjavila da su priče o krizi u Mjanmaru “ogromna santa leda lažnih informacija”, ali i dodala da se “duboko saosjeća sa svim ljudima koji pate zbog nemira”.
(B92)